خبرهای ضدو نقیض از غزنی؛ فرید مشعل سقوط فرماندهی پولیس غزنی را رد می‌کند

۲۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

در حالی منابع رسمی به روزنامه نیویارک تایمز گفته اند که طالبان موفق شده اند در ادمه حملات امروز شان در مرکز شهر غزنی، فرماندهی پولیس را غزنی را سقوط بدهند، فرمانده پولیس غزنی می‌گوید که شهر در کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد و نیروهای هوایی و کوماندو نیز به شهر رسیده و حملات پاکسازی ادامه دارد.

فرید احمد مشعل فرمانده پولیس غزنی می‌گوید اداره تمام بخش‌های شهر غزنی در کنترل نیروهای امنیتی است. به گفتۀ اقای مشعل، طالبان خارجی که شامل چچنی‌ها، ازبیکستانی‌ها و به صورت گسترده پاکستانی‌ها هستند در میان طالبان حضور دارند و با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

بر اساس گزارش‌ها، رزو گذشته این گروه موفق شده بودند که آمریت تخنیک پولیس که به کندک پولیس مشهور است، را تصرف کرده و تجیهزات موجود در آن جا را با خود ببرند و دیگر وسایل را به آتش بکشند. تصاویر ویدیویی که از شهر غزنی طالبان به نشر رسانده نیز نشان می‌دهد که افراد این گروه یک مرکز بزرگ نظامی را تصرف کرده و تجهیزات نیروهای امنیتی که شامل چند تانک رزهی است را با خود می‌برند.

خبرنگار نیویارک تایمز نوشته است که منابعی رسمی به آنها گفته است که فرماندهی پولیس غزنی سقوط کرده و تا اکنون حدود ۱۱۳ کشته و ۱۴۳ زخمی به شفاخانه‌ غزنی انتقال یافته اند. خبرنگاران دیگر در ولایت غزنی نیز گفته اند که بیشتر این افراد، مربوط به نیروهای امنیتی و غیر نظامیان هستند.

درون شهر غزنی پر است از اجساد نظامیان افغان، افراد طالبان و غیر نظامیان. هر کوچه و پس کوچه اجساد افراد کشته شده افتاده است. هر دو طرف درگیر نیز مدعی اند که اجساد مربوط طرف مقابل است. اما فرمانده پولیس غزنی می‌گوید که اکثر اجساد مربوط به افراد طالبان اند. آقای فرید مشعل لحظات پیش در گفتگو با طلوع نیوز گفت، تا حالا نیروهای امنیتی ۱۸ نفر کشته دارند و بیشتر از ده نفر دیگر نیز زخمی.

خبرنگاران محلی و شماری از اعضای شورای ولایتی غزنی مدعی اند که اکنون تنها ساختمان ولایت، ریاست امنیت ملی و حرم سرای ولایت غزنی به دست نیروهای افغان قرار دارند. دیگر تمامی بخش‌های مربوط به نیورهای امنیتی و دولت سقوط کرده اند.

هر چند دولت افغانستان می‌گوید که نقاط استراتیژیک در شهر غزنی به دست نیروهای دولتی قرار دارد. جنرال محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش امروز در یک نشست خبری در کابل گفت:” در شهر غزنی نقاط استراتیژیک، مقام ولایت، فرماندهی پولیس، محبس و نقاط کلیدی در اختیار دولت است.”

آقای یفتلی مدعی است که وضعیت غزنی هیچ وقتی به سمت بی‌ثباتی نرفته است و آنها آماده‌گی‌های خود را داشته اند و هیچ گونه تعلل و بی تفاوتی از سوی نیروهای امنیتی نسبت به وضعیت امنیتی غزنی وجود نداشته است.

او همچنان می‌گوید که طالبان در خانه‌ها و دکان‌های مردم جای گرفته و این مسئله کار عملیات پاکسازی را با کندی رو به رو ساخته است.

با این حال سخن‌گوی طالبان یکی پی دیگر از سقوط مناطقی در شهر غزنی خبر می‌دهد. ذبیح الله مجاهد سخن‌گوی طالبان در حساب تویترش لحظات پیش گفته است که  میدان هوایی کنه شهر غزنی را تصرف کرده و حدود ۲۰ عراده رنجر نیروهای امنیتی را آتش زده اند.

ذبیح الله مجاهد همچنان نوشته است:” در مناطق قلعه سبز، پلان سه و اده کهنه کندهار، داخل شهر غزنی، مراکز نقلی به نام ولسوالی‌های زنخان، ناوه، جغتو، رشیدان و خوگیانی فتح گردیدند. پولیس موظف در آنجا شته شدند، اسلحه و مهمات به دست مجاهدین افتاد.”

این مراکزی که آقای مجاهد از آن یاد کرده است، در واقع دفاتر ولسوالی‌های ناامنی هستند که ولسوالان و دیگر افراد حکومتی محلی، مسایل مربوط به این ولسوالی‌ها را از داخل شهر غزنی مدیریت می‌کردند؛ زیرا این ولسوالی‌ها در کنترل دولت نیستند.

رئیس ستاد ارتش افغانستان می‌گوید، غزنی یکی از چند ولایتی بود که طالبان سقوط دادن آن را در اولویت‌ حملات بهاری امسال شان قرار داده بودند. در کنار غزنی، آن‌گونه که آقای یفتلی می‌گوید، ولایت‌های ارزگان، فراه، فاریاب و کندز نیز از ولایاتی بودند که طالبان تمام تمرکز شان را بر سقوط این ولایات انجام داده اند.

نماینده‌گان غزنی حکومت را به بی توجهی متهم کرده و مدعی اند که بیشتر از ۱۰۰ بار به مقام‌های امنیتی و حکومت افغانستان جلساتی داشته اند که باید به غزنی توجه کنند، اما هیچ گاهی هشدار آنها جدی گرفته نشده است.

ظاهرن، حکومت نیز خیلی ناراحت نیست از سقوط این ولایات. نیروهای حکومتی حدود یک و نیم ماه پیش، در ولایت‌های ارزگان، فاریاب و فراه سه فرمانده قدرت مند و کلیدی ضد طالبانی را به جرم مرتکب شدن جرایم، بازداشت کرد. این اقدامات حکومت در واقع در همخوانی با اهداف طالبان صورت می‌گیرد که امروز آقای یفتلی از آن یاد می‌کند.

همین اکنون وضعیت در ولایت فاریاب به شدت اسف بار است. افراد طالبان با حمله بر دو مرکز نیروهای امنیتی در کمپ چنایی‌ها در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب، بیشتر از ۳۰ سرباز امنیتی را کشته اند. این افراد از یک ماه به این در محاصره شدید افراد طالبان قرار داشت و با وجودی که بارها خواستار کمک شده بودند، اما حکومت هیچ گاهی به تقاضای آنها توجه نکرد.

در حمله طالبان به دو مرکز نظامی نیروهای امنیتی در ولسوالی غورماچ ولایت فاریا، ۳۲ سرباز امنیتی کشته شده و شماری نیز زخمی شده اند. این افراد از دو ماه به این در محاصره طالبان بودند و هیچ گونه حمایت از سوی حکومت مرکزی صورت نگرفته و برای نجات آنها تلاش نشده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی