یک هیأت ارشد طالبان به تاشکند سفر کرده و با مقام‌های ازبیکستان دیدار کردند

۲۱ اسد ۱۳۹۷ هشدار

وزارت خارجه ازبیکستان گفته است که یک هیات بلند پایه گروه طالبان به شهر تاشکند مرکز این کشور سفر کرده و با مقام‌های ازبیکستانی دیدار نموده  اند.

وزارت خارجه ازبیکستان با نشر خبرنامه‌ای روز گذشته گفته است که این هیأت به رهبری عباس استانکزی مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر به تاشکند رفته و با مقام‌های ازبیکستان دیدار و گفتگو کرده اند.

در خبرنامه آمده است که نماینده‌گان طالبان برای چهار روز با مقام‌های ازبیکستان در وزارت خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرده اند.

عباس استانکزی رئیس این هیأت، در زمان طالبان به عنوان معین وزارت خارجه این گروه کار کرده و از کلیدی ترین رهبران طالبان است که اکنون مسئولیت رهبری بیشتر گفتگوهای طالبان با کشورهای مختلف را بر عهده دارد.

تا هنوز جزئیات این گفتگو فاش نشده است، اما هدف از این سفر گفتگو در مورد پروسه صلح حکومت افغانستان با طالبان بوده است. ازبیکستان از یکی دو سال به این تلاش دارد در پروسه صلح افغانستان سهم داشته باشد و چندی پیش نیز یک هیأت این کشور در سفر شان به کابل وعده همکاری جدی را داده بود.

گذشته از این، در ماه مارچ سال روان میلادی نیز ازبیکستان میزبان نشست صلح و توسعه در مورد افغانستان بود که در آن نماینده‌گان چندین کشور منطقه و جهان به شمول افغانستان دعوت شده بودند.

ازبکستان از محدود کشورهای است که پس از به قدرت رسیدن شوکت میرضیایف همواره تلاش کرده است، برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان نقش مهم داشته باشد.

وزارت خارجه ازبکستان در حالی از سفر گروه طالبان به شهر تاشکند خبر می‌دهد، که پیش ازین چندین بار گزارش‌ها در مورد دیدار طالبان با هیأت دولت امریکا در قطر و امارات به نشر رسیده است.

در اخرین مورد، معاون وزارت خارجه امریکا در امور جنوب آسیا با نماینده‌گان طالبان در شهر دوحه مرکز کشور قطر دیدار کرده بود.

از سویی دیگر، این گفتگوها در حالی میان نماینده‌گان طالبان و مقامهای کشور ازبیکستان در شهر تاشکند صورت گرفته است، که از سه روز به این سو، گروه طالبان حملات مرگباری را بر شهر غزنی آغاز کرده و قسمت‌های از این شهر را تصرف کردند.

تا اکنون از کشته شدن ده‌ها طالب و سرباز امنیتی گزارش شده است. افراد طالبان شمالی از ادارات دولتی را به آتش کشیده، آنتن‌های رسانه‌های محلی و شرکت‌های مخابراتی را تخریب کرده و تماس مردم از شهر غزنی با بیرون را قطع کرده اند.

گذشته از این، افراد این گروه، در ولایت‌های بغلان، فاریاب و زابل نیز حملات سنگینی را بر مواضع نیروهای امنیتی انجام داده که چندین سرباز امنیتی را کشته و زخمی ساخته اند.

رازق اختیاربیگ  

هم رسانی