ضیاالحق امرخیل: ریاست اجرائیه با حذف نامم، انتقام انتخابات ۲۰۱۴ را از من گرفته است

۲۲ اسد ۱۳۹۷ هشدار

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، دو روز پیش نام ۳۵ تن از نامزدان انتخابات پارلمانی را از فهرست نهائی نامزدان انتخابات پارلمانی حذف کرد. این افراد، به دلیل داشتن افراد غیر مسئول و دخیل بودن در قضایای قتل از فهرست نهائی نامزدان پارلمانی حذف شده اند.

این اقدام کمیسیون شکایات انتخاباتی، با واکنش نامزدان حذف شده رو به رو شده است. ضیاالحق امرخیل، یکی از این افراد که از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی حذف شده است می‌‎گوید، کمیسیون شکایات انتخابات بدون دلیل و تحت فشار حلقات خاص نام او را حذف کرده است.

آقای امرخیل که امروز دوشنبه(۲۲ اسد) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که او قربانی یک حلقه خاص شده است. او با صراحت گفت که ریاست اجرایی حکومت افغانستان بر کمیسیون رسیده‌گی به شکایات فشار وارد کرده تا نام او را از فهرست نامزدان حذف کرد.

آقای امرخیل افزود:” ریاست اجرائی بالای کمیسیون شکایات انتخاباتی فشار وارد کرده است، تا انتقام انتخابات ۲۱۰۴ را بگیرد، ما آرام نمی‌نشینیم، تا زمانی به عدالت خواهی ادامه می‌دهیم که محکمه حکم کند که این افراد بی گناه یا گناهکار هستند.”

او از رئیس جمهور و کمیسیون انتخابات خواست تا به خواست‌های شان رسیدگی کند، او خطاب به رئیس جمهور غنی گفت که اگر این مسله بخاطر انتخابات ۲۱۰۴ باشد، لذا مشروعیت حکومت فعلی نیز زیر سوال می‌رود.

به باور آقای امرخیل کسانی به فهرست نهائی انتخابات پیش‌رو راه یافته اند که قاتل، جانی، خلاف‌کار و دزد هستند، اما او که یک شخص دموکرات و تحصیل کرده است، به این فهرست راه نیافته است.

این نامزد حذف شده در نشست امروز هم‌چنان گفت که تمام پروسه ثبت نام را به گونه‌ی که در قانون انتخابات ذکر شده است پیش برده، اما کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی یک شبه تصمیم گرفته و او را از فهرست نهایی حذف کرده است.

او گفت، با مسئولان این کمیسیون تماس گرفته و آنها برایش گفته اند که حق شکایت را ندارند. او خود را مظلوم ترین فرد در افغانستان عنوان کرد و گفت، بر او ظلم بی حد روا داشته شده است.

در کنار آقای امرخیل، روز گذشته فوزیه کوفی دیگر نامزد حذف انتخابات پارلمانی نیز این اقدام کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی را غیر عادلانه و یک اقدام سیاسی بر علیه خود عنوان کرد. خانم کوفی گفت، هیچ مدرکی وجود ندارد و اگر کسی پیدا کرد که او حتا یک تفنگچه غیر قانونی دارد، حاضر است محاکمه شود.

خانم کوفی همراه با خواهرش مریم کوفی هر دو از سوی کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی از فهرست نامزدان انتخابات حذف شده اند.

افزون بر این، امروز هواداران مولوی تره خیل کوچی دیگر نامزد حذف شده، دروازه کمیسیون انتخابات در کابل را بستند. آنها اعتراض دارند که مولوی تره خیل باید دوباره وارد فهرست نهایی نامزدان گردد.

آقای تره خیل پیش از این نیز هشدار داده بود که اگر نامش از فهرست نامزدان حذف شود، مسیرهای کابل را خواهد بست. اما اکنون او به رسانه‌ها گفته است که هیچ اطلاعی در این زمینه نداشته و از طریق رسانه‌ها خبر شده است که نامش از فهرست نامزدان حذف شده اند.

افراد حذف شده متهم هستند که گروه‌های مسلح غیر قانونی دارند و یا در قتل، قاچاق و دیگر کارهای خلاف قانون دست دارند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی