عارف‌حسین داوری، یک فرمانده محلی در دایکندی، با ۳۹ پرونده قتل هنوز هم آزاد است

۲۲ اسد ۱۳۹۷ هشدار

عارف حسین داوری، فرمانده پیشین حزب وحدت اسلامی که متهم به کشتن ۳۹ تن از باشندگان ولسوالی شهرستان ومیرامور ولایت دایکندی است، هنوز آزاد است و هیج یک از پرونده‌های قتل او به دادگاه فرستاده نشده است.

گفته‌ می‌شود که تاکنون ده‌ها قضیه شکایت علیه این فرمانده جهادی به ثبت رسیده است، اما نفوذ او در ادارت محلی دایکندی سبب شده است که به هیج یک از پرونده‌هایش رسیدگی نشود و همچنان مانند یک فرد عادی به زندگی اش ادامه می‌دهد.

یافته‌های یک گزارش تحقیقی تازه روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که عارف حسین داوری از سال‌ها به این‌سو سبب کشته و بی‌جا شدن شمار زیاد از مردم ولسوالی میرامور وشهرستان شده است. بربنیاد اسنادی که به روزنامه ۸صبح رسیده است، این فرمانده محلی متهم به قتل، تجاوز جنسی، بیرون کردن اجباری مردم ازخانه‎‌های شان و غصب زمین‌های مردم مهتم است، اما با گذشته سال‌ها و با وجود شکایات متعدد هنوز به هیج یک از قضایای که او متهم است رسیدگی نشده است.

شیرین محسنی، همسر آقای داوری گفته است، قضایای قتل که به شوهرش نسبت داده شده است، مربوطه به دوران جنگ‌های داخلی است و شماری از افراد استفاده جو از این قضایا  اکنون استفاده سو می‌کنند.

از سوی هم مسئولان نهاد‌های عدلی و قضائی ولایت دایکندی، با تائید شماری از این قضایا می‌گویند که پرونده‌های آقای داوری تاکنون نهائی نشده است، اما آها تاکید می‌کنند که به پیشرفت‌های زیادی در این قضایا دست یافته اند.

او که گفته می‌شود از فرمانده هان پیشین حزب وحدت اسلامی است، متهم است که در دوران جنگ‌های داخلی ۴۰ تن را در مربوطات ولسوالی‌های میرامور و شهرستان جای که خود نیز متعلق به آن مناطق است کشته است. افزون براین او متهم است که ۲۰۰ خانواده را با فشار از این دو ولسوالی بیرون کرده است.

شماری از باشندگان ولسوالی میرامور و شهرستان مدعی اند که این فرد در جریان سال‌های گذشته، بالای زنان و دختران جوان شان در این ولایت تجاوز جنسی کرده و با زور از مردم عشر و ذکات نیز جمع آوری کرده است.

به گفته‌ی باشندگان این ولایت، آقای داوری نه تنها در دوران جنگ‌های داخلی که در ده سال گذشته که به عنوان فرمانده پولیس ولسوالی شهرستان بوده است، نیز به کشتن افراد، تجاوز جنسی، اختطاف، جمع‌آوری عشر، سرباز گیری اجباری وایجاد وحشت پرداخته است.

یافته ۸صبح نشان می‌دهد که او افراد را به شکل‌های مختلف کشته است، محاکمه صحرائی، تیرباران، ترور و زندانی کردن افراد از جمله شیوه‌های است که او در سال‌های گذشته از این شیوه‌ها استفاده کرده است.

بر بنیاد این یافته‌ها بیشترین قتل‌های را که او مرتکب شده است بین سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ بوده است، که این فرمانده محلی در این مدت نزدیک به چهل تن را به گونه‌های مختلف کشته است.

باشندگان ولایت دایکندی تاکید کرده اند، باوجود این که قضایای زیادی علیه او به ثبت رسیده است، اما نفوذ او در ارگان‌های عدلی وقضائی دایکندی سبب شده است که سال‌ها در بهترین پست‌های دولتی در این ولایت کار کند و گفته‌ می‌شود که او در زمان حامد کرزی رتبه جنرالی نیز گرفته است.

محمد، یک تن از باشندگان ولایت دایکندی است که علیه آقای داوری شکایات کرده است. او می‌گوید که پدرش از دست این فرمانده محلی مجبور به ترک این ولایت شده و برادرش نیز توسط افراد او کشته شدند.

باشندگان محل هم‌چنان گفته است که او در سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۰ با جنگ‌جویان طالب نیز همکاری تنگاتنگ داشته است.

بربنیاد گزارش روزنامه ۸صبح، آقای داوری برای مدتی از سوی طالبان به عنوان قوماندان قطعه منتظره در ولسوالی شهرستان تعیین شده بود که در آن زمان نیز به زورگویی و قتل پرداخته است و در یک مورد عارف‌حسین داوری، از شماره‌ی شیرین محسنی برای طرح‌ریزی و انجام یک ترور استفاده کرده است.

یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که در قضیه‌ی ترور محمدعلی ارزگانی، جاوید کیهان و حجاز آرمان به تاریخ ۳/۱۰/۱۳۹۴ در کوتل سیابوغندی صدخانه‌ی ولسوالی شهرستان، عارف‌حسین داوری که متهم به سازماندهی این حمله تروریستی است، از تلفنی که توسط کمیته‌ی مصونیت، امتیازات و حقوق وکلای شورای ملی به شیرین محسنی داده شده بود، استفاده کرده است.

بر اساس مکتوب شماره ۶۳۶/۳۳۳ مورخ ۱۸/۷/۱۳۹۶ سارنوالی مبارزه علیه جرایم امنیت داخلی و خارجی ولایت دایکندی و مکتوب شماره ۵۶۴ مورخ ۸/۹/۱۳۹۰ کمیسیون مصونیت، امتیازات و حقوق وکلای شورای ملی در حمله‌ی تروریستی بر محمدعلی از نمبر تیلفون ۰۷۷۷۷۷۶۴۷۸ که از شیرین محسنی است، استفاده شده است.

شیرین محسنی نیز این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید به دلیل این‌که از شماره‌ی تماس نام‌برده استفاده نمی‌کرد، آن را در اختیار همسرش قرار داده بود.

شیرین محسنی اما محمدعلی ارزگانی – کسی که از سوی شوهرش به او تیراندازی شده- را متهم کرده که سعی داشت او را ترور کند. او گفت که در سال ۱۳۹۱ او برای گشایش پل تگابلور به دایکندی سفر کرده بود و داکتر محمدعلی ارزگانی سعی داشت در این برنامه او را ترور کند.

بربنیاد یافته های ۸صبح عارف حسین داوری در سال‌های گذشته ۶۵ تن از اقاربش را به پست‌های مهم دولتی در ولایت دایکندی گماشته است. این اسناد نشان می‌دهد که بیشتر این افراد در بخش‌های امنیتی، عدلی وقضائی و بخش‌های مدیریتی گماشته شده اند.

شیرین محسنی، تعیین و جا‌به‌جایی برخی از افراد از جمع ۶۵ تن را تأیید کرد، اما گفت که در مورد شماری دیگر از آن‌ها اطلاعی ندارد و آن‌ها از سوی او در ادارات دولتی دایکندی گماشته نشده‌اند. او تأیید کرد که برخی از اقارب‌شان را در ادارات دولتی دایکندی مقرر کرده، اما گفت که این امر در مخالفت با قانون قرار ندارد.

اما دلیل که این که گفته‌می‌شود پرونده‌های این مرد مورد بررسی قرار نمی‎گیرد این است که تاکنون هیچ پرونده در ارتباط با او به نهادهای عدلی و قضائی فرستاده نشده است. ابوبکر صدیق، رئیس محکمه ولایت دایکندی به ۸ صبح گفته است که تا کنون هیج پرونده‌ی مربوط به آقای داوری به مراکز عدلی و قضایی فرستاده نشده است. به گفته‌ی او همه‌ی این قضایا در حدیک ادعا باقی مانده است.

هم رسانی