روایت جنگ غزنی از زبان یک کارمند نجات یافته دولتی

۲۳ اسد ۱۳۹۷ هشدار

جنگ غزنی و حاکمیت طالبان بر بخش‌هایی از این شهر باستانی، وارد پنجمین روزش شده است. بربنیاد گزارش‌ها در این پنج روز جنگ، بخش‌های بیشتر شهر غزنی، که زمانی به عروس‌ شهرها شهره بود به ویرانه تبدیل شده است. مارکت‌های تجارتی به آتش کشیده شده، غیرنظامیان، نظامیان و طالبان زیادی نیز کشته شده اند و جاده‌ها و کوچه‌های این شهر هنوز هم پر از اجساد افراد کشته شده دو طرف جنگ و غیر نظامیان است.

 اما با آنهم به دلیل قطع بودن ارتباطات هنوز تصویر روشنی از چگونگی این جنگ در دست نیست. خبرگزاری هشدار به تازه‌گی موفق شده تا با یک کارمند دولتی که زنده از این جنگ نجات یافته و به کابل پناه جسته است، گفتگویی در مورد چگونگی جنگ غزنی انجام دهد.

سلیم خراسانی، کارمند برحال یکی از اداره‌های دولتی در شهر غزنی است. این جوان اهل غزنی، چهار روز زیر اداره طالبان در یکی از مناطقی که به دست جنگجویان این گروه سقوط کرده بود، با ترس و اضطراب زندگی کرده است. وضعیتی که هرلحظه‌اش انسان را به فکر مرگ می‌اندازد. زیرا به گفته خراسانی، طالبان به شدت در جستجوی کارمندان دولتی در خانه‌های مردم بودند و از مردم، سراغ کارمندان دولتی را می‌گرفتند.

هرچند هنوز آماری در دست نیست که چه شمار از کارمندان دولتی به دست طالبان افتاده است، اما آنچه که خراسانی بیان می‌کند، احتمال چنین رخدادی دور از تصور نیست.

سلیم خراسانی در این مورد گفت:” مردم غزنی خودشان به نحوی همکار بودند با طالبان. حتی همین دیروز (روز یک‌شنبه) از مردم غزنی پرسان می‌کرد که ادارات حکومتی کجاست. مردم نشان می‌دادند که این اداره حکومتی است و این خانه شخصی. این فلانی است و آن فلانی.”

بربنیاد همین اطلاعات، طالبان باری بر منزل یکی از کارمندان دولتی حمله کرده و وارد منزل او شدند. اما سلیم می‌گوید که این کارمند دولتی پیش از حمله از منزلش فرار کرده بود و طالبان نیز پس از زیر و رو کردن خانه‌اش، تمام اجناس خانه‌اش را نابود می‌کنند.

افزون بر این، این جوان اهل غزنه، در مورد چگونگی جنگ غزنی، تصویری خلاف آنچه که تاکنون مقام‌های حکومتی با مردم و رسانه‌ها شریک کرده اند، ارایه می‌کند.

او می‌گوید در این چهار روز شاهد بوده که ارتش هنوز وارد عمل نشده و نیروهای حکومتی به جای حمله به طالبان، در موضع دفاعی قرار داشتند.

او در این مورد به یکی از چشم‌دیدهایش ارشاره کرد و گفت:” کار (طالبان)شان همی است که انداخت میکنه یک-دو تانک را که منهدم کرد، میرند. اونا (طالبان) که رفتند دیگه اردو یک قدم هم اونا ره تعقیب نمی‌کند.”

پیش از این نیز گزارش‌های وجود داشت که در سه روز اول، لوای موجود در غزنی هیچ گونه همکاری با سربازان پولیس و امنیت ملی نکرده و جنگ غزنی تنها از سوی فرمانده پولیس این ولایت و سربازان امنیت ملی در مقابل افراد طالبان ادامه یافته است.

تاکنون خبرهای زیادی در مورد سقوط ساختمان فرماندهی پولیس و مقام ولایت غزنی به گوش رسیده است. سلیمی می‌گوید در چهار روز گذشته، این مناطق به شمول ساختمان ریاست امنیت ملی، خط اصلی نبرد میان نیروهای امنیتی افغانستان و جنگجویان طالب بوده است.

در این جنگ، نیروهای امنیتی بیشتر در مسیر شفاخانه و شرق شهر، که اداره این مناطق نیز به دست حکومتی‌ها است، متحمل تلفات شده اند. اما به گفته سلیمی، حمله‌های هوایی نظامیان افغانستان موثرتر از هر حمله‌ی دیگری بوده و توانسته که تلفات زیادی را به طالبان وارد کند.

سلیمی می‌گوید که طالبان در بیشتر قسمت‌های شهر حاکمیت دارند و مردم نیز وحشت‌زده از ناامنی درحال فرار اند. وحشت و سراسیمه‌گی که به گفته وزیر دفاع تا ۲۴ ساعت آینده که تا ساعت ۳ عصر امروز سه‌شنبه ۲۳ اسد پایان میابد، به گونه چشم‌گیری تغییر خواهد کرد.

وعده‌ای که شهروندان دربند مانده غزنه، امیدوارند تا همانند وعده‌های چهار روز پیش، همچنان وعده باقی نماند.

پنج روز پیش طالبان از چهار سمت بر مرکز شهر غزنی حمله کردند. این خونبارترین و وحشت ناک ترین حمله طالبان بر مرکز یک ولایت مهم و استراتیژیک است که در سال جاری اتفاق می‌افتد.

روز گذشته وزیر دفاع شمار تلفات این جنگ را با توجه به آمارهای که برای شان رسیده است، حدود ۱۰۰ نظامی و ۳۰ غیر نظامی عنوان کرد. طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان اما تأکید کرد که این آمار نهایی نیست.

منابع دیگر در شفاخانه‌ی غزنی اما شمار اجساد و زخمی‌های که به این شفاخانه رسیده اند را بیشتر از این می‌دانند. وزیر دفاع همچنان شمار کشته‌های طالبان را نزدیک به دوصد نفر به شمول دوازده فرمانده کلیدی این گروه عنوان کرده و گفت، تنها روز گذشته در حملات هوایی، ۹۵ جنگ‌جوی طالبان کشته شده اند.

مقام‌های امنیتی مدعی اند که در این جنگ، طالبان خارجی عرب، چچنی و ازبیکستانی نیز حضور داشتند. به تازه‌گی گزارش‌های نیز نشر شده است که افراد القاعده نیز در میان جنگ‌جوی طالبان حضور داشته اند.

اما این مسئله آخر قصه نیست. تصاویری تازه‌ی که از گوشه‌های مختلف شهر غزنی به نشر رسیده است، هنوز در بسیاری از جاده‌ها و کوچه‌های این شهر، اجساد زیادی روی زمین باقی مانده اند. نجات یافته‌گان از شهر غزنی می‌گویند، تمام شهر بوی اجساد فاسد شده می‌دهد و مردم در وضعیت بسیار دشوار بدون نان، دارو و آب آشامیدنی به سر می‌برند.

زکریا حسنی

هم رسانی