Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار آتش‌بس فوری در افغانستان شد |

دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار آتش‌بس فوری در افغانستان شد

۲۵ اسد ۱۳۹۷ هشدار

دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به حمله روز گذشته در غرب کابل که در آن ۶۰ دانش‌آموز کشته شده و بیشتر از ۷۰ دانش‌آموز دیگر زخمی شدند، گفته است که این حمله نقض آشکار قواننین بشر دوستانه است و از طرف‌های درگیر خواسته است که به گونه فوری آتش‌بس کنند.

حمله روز گذشته در مرکز آموزشی موعود زمان رخ داد، که بیشتر از ۱۵۰ نفر که اکثرا دخترا بودند، درس‌های آماده‌گی کانکور می‌خواندند. حمله کننده در بزرگ ترین صنف این مرکز آموزشی خود را در میان دانش‌آموزان انفجار داد.

در این حمله بیشتر قربانیان سوخته اند و یا اجساد شان تکه تکه شده و قابل شناسایی نیستند. حمله روز گذشته با واکنش‌های مختلفی رو به رو شده اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد از طرفهای جنگ در افغانستان خواسته است به جای جنگ آتش‌بس فوری را روی دست گرفته و به گفتگوهای صلح آغاز کنند. انتونیوگوترش گفته است که ختم جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید طرفهای درگیر جنگ، اختلاف‌ها و دشمنی‌های شان را از راه گفتگو حل کنند.

امریکا نیز در واکنش به این حمله، آن را نکوهش کرده و گفته است که این حمله تلاش‌های روشن برای ایجاد خشونت‌های فرقه‌یی در افغانستان است. وزارت خارجه امریکا گفته است که هراس افگنان در پی ناامید ساختن مردم افغانستان نسبت به آینده امید بخش است.

حمله روز گذشه واکنش‌ سران سیاسی هزاره را نیز در پی داشته است. محمد محقق که همواره نسبت به این دست رویدادها هشدار می‌داد، در واکنش به این حمله اظهار بیچاره‌گی کرده و گفته است که تمام امکانات در اختیار حکومت است، اما حکومت هیچ فکری به حال مردم هزاره ندارد.

محمد محقق از حکومت انتقاد کرده و گفته است که حکومت افراد داعش را با امکانات دولتی، از محاصره طالبان بیرون کرده به جوزجان و سپس به کابل می‌آورد و با آنها با احترام برخورد می‌کند. او گفته است به حکومت اعتماد ندارد.

محمد محقق همچنان گفته است که اگر مردم خود، برای دفاع از خود به میدان بیایند، پیشتر از هر کسی حکومت به سراغ آنها می‌رود و زیر نام افراد مسلح غیر مسئول آنها را زندانی می سازد.

آقای محقق در قسمتی از اعلامیه‌اش نوشته است:” عذر تقصیر به پیشگاه افغانستان به خون نشسته و ملت عزیز، برایتان غمینم و دست ما کوتاه و خرما بر نخیل، امکانات و تسلیحات کشور در اختیار ما نیست و صلاحیت تصمیم گیری هم در دست ما نیست تا از شرف، حیثیت و جان و هستی تان دفاع کنیم ولی در کنار تان هستیم.”

حمله روز گذشته مرگبار ترین حمله در کابل بود که در آن به گونه مشخص دانش‌آموزان یک گروه قومی هدف قرار گرفتند که همه زیر سن بیست سال عمر داشتند. این حمله یک جنایت آشکار و شبیه یک نسل کشی بود. شماری از قربانیان این رویداد امروز به گونه دسته جمعی در دامنه‌های کوه قوریغ در غرب کابل دفن شدند.

تپه‌ای که این نوجوانان در آن دفت شدند، به نام تپه‌ای دانایی نام گذاری شد.

هم رسانی