معترضان در بامیان، خواستار درج نام عبدالرحمن شهیدانی در لیست نامزادان شدند

۲۷ اسد ۱۳۹۷ هشدار

صبح امروز شنبه، هوادران عبدالرحمن شهیدانی در بامیان، دست به اعتراض زده و از حکومت خواستند، نام عبدالرحمن شهیدانی نماینده بامیان در مجلس که از سوی کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی نامش از لیست نامزدان حذف شده بود، دوباره در این فهرست اضافه کند.

معترضان بامیانی، حرکت شان را از چوک هریکین آغاز الی پیش دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی و سازمان ملل متحد، با شعارهای” حکومت فاسد، از کمیسیون نا مستقل سمع شکایات حمایت می‌کند” ادامه دادند.

حسین داد خلیلی عضو شورای ولایتی بامیان می‌گوید که کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی برخورد دوگانه و غیر عادلانه انجام می‌دهند. او گفت که مسئولان کمیسیون‌های انتخاباتی باید نام عبدالرحمن شهیدانی را دوباره در فهرست نامزادان انتخابات پارلمانی اضافه نماید.

معترضان با صدور یک قطعنامه ۶ ماده‌ای، حکومت را متهم به زمینه‌سازی تقلب در انتخابات پارلمانی می‌کنند و می‌گویند افراد و اشخاص صادق، نام شان از لیست نهائی نامزادان حذف گردیده است.

این اعتراض کننده‌گان، از حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهند که نام آقای شهیدانی در فهرست نهایی نامزدان اضافه کنند در غیر آن صورت، دروازده دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت بامیان را مسدود خواهند کرد.

حدود ۱۰ روز پیش، کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی، نام ۳۵ نامزد انتخابات پارلمانی که در میان آن ۱۲ عضو برحال مجلس به شمول آقای عبدالرحمن شهیدانی نیز هستند، را از فهرست نهایی نامزدان حذف کرد.

این کار کمیسیون شکایات انتخاباتی با واکنش‌ نامزدان حذف شده رو به رو شده و در هفته گذشته، دفاتر ولایتی کمیسیون‌ انتخابات در ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان، لوگر، ننگرهار و همچنان دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات در کابل از سوی نماینده‌گان معترض مسدود شدند.

کمیسیون انتخابات در واکنش به این اقدام معترضان گفت، در صورتی که حکومت جلو افراد معترض نگیرد، احتمال به تعویق افتادن انتخابات وجود دارد.

این افراد به اتهام داشتن گروپ‌های مسلح غیر قانونی و دست داشتن در قاچاق و نقض حقوق بشری از فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی حذف شدند.

اسحاق شیبری

هم رسانی