یوناما: هدف قرار دادن دانش‌آموزان یک عمل ناجوان مردانه است

۲۷ اسد ۱۳۹۷ هشدار

سه روز پس ازحمله مرگبار بر یک مرکز آموزشی در غرب کابل، حال یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد درافغانستان این حمله انتحاری را محکوم کرده، می‌گوید که این اولین بار است، دانش آموزان که بیشتر شان کودکان ۱۶ تا ۲۰ سال بودند، در یک مرکز آموزشی هدف قرار می‌گیرند.
تدامیچی یوماماتو، نماینده‎‌ی خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، امروز شنبه(۲۷اسد) در خبرنامه‌ی گفته است که هدف قرار دانش‌آموزان آنهم در مرکز آموزشی، ناجوان مردانه و دهشت افگنانه بوده است.
به باور آقای یاماماتو، دشمنی گروهای هراس‌افگن نه تنها که آینده و تمام آرزوهای این جوانان و نوجوانان را از آنان گرفت، بلکه سبب شده است تا ظرفیت علمی این جوانان نیز به هدر رود.
یوناما شمار قربانیان این رویداد را ۴۰ کشته و ۶۰ زخمی گفته است.
یوناما گفته است که در جریان سال‌های گذشته حمله بر جامعه شیعه بیشتر شده است و حکومت افغانستان و کشورهای همکار باید تدابیر جدی را برای حفاظت غیرنظامیان در افغانستان روی دست بگیرند.
این در حالی است که به روز چهارشنبه (۲۴اسد) یک حمله کننده انتحاری شمار زیادی از دانش‌آموزان را در مرکز آموزشی موعود هدف قرار داد. گفته می‌شود در این حمله بیشتر از ۵۰ دانش‌آموز زیر سن ۲۰ سال کشته شدند و بیشتر از ۷۰ دانش‌آموز دیگر زخمی شدند. در جریان دو روز گذشته نیز دست کم سه دانش‌آموز دیگر که در این رویداد زخمی شده بودند نیز جان دادند.

این حمله با واکنش‌ها و محکومیت‌های گسترده‌ای رو به رو شد. دبیر کل سازمان ملل متحد این حمله را خلاف تمام قوانین انسانی و قوانین جهانی جنگ دانسته و خواستار آتش‌بس فوری در افغانستان شد. بسیاری از نهادهای مدافع حقوق بشر نیز این حمله را جنایت جنگی و نسل کشی عنوان کردند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی