داکتر عبدالله به تروریستان: با آتش‌زدن مکاتب و کشتن دانش‌آموزان مانع باسوادشدن مردم شده نمی‌توانید

۱۳ سنبله ۱۳۹۷ هشدار

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که ۴۰ سال جنگ افغانستان را از کاروان سواد عقب نگه داشته است. آقای عبدالله که امروز سه‌شنبه(۱۳ سنبله) در مراسمی به منظور گرامی‌داشت از روز جهانی سواد در کابل صحبت می‌کرد، بر اهمیت سواد و فراگیری علم تاکید کرد، و گفت که نقش سواد در شکوفایی کشور بسیار مهم است.

رئیس اجرایی در این نشست هم‌چنان نقش علما و مردم را برای رشد و فراگیری علم مهم دانست و گفت که برای رشد و ترویج سواد بسیج عمومی نیازمند است.

به باور او در چهار سال گذشته حکومت وحدت ملی تلاش‌های زیادی را برای باسواد شدن شهروندان افغانستان انجام داده است. رئیس اجرایی گفت:” بخشی از راه را رفته ایم، و محسوس‌ترین کار حکومت ملی که می‌توانیم از آن یاد کنیم نیز مسئله مبارزه با بی‌سوادی است، اما این تلاش‌ها کافی نیست و باید به صورت گسترده و دسته‌ جمعی برای پیوستن به کاروان سواد تلاش کنیم.”

رئیس اجرایی بار دیگر در این مراسم تاکید کرد که با آتش زدن مکاتب و هدف قراردادن دانش‌آموزان، هیج‌گاهی نمی‌توانید مردم افغانستان از باسواد شدن باز دارید. او با آشاره به حملات اخیر به مراکز آموزشی گفت کسانی که مراکز آموزشی را انفجار می‌دهند و سبب کشته شدن دانش‌آموزان می‌شوند، درحقیقت به معنای سواد پی‌نبرده اند.

این درحالی است که سه هفته پیش، یک حمله کننده انتحاری یک مرکز آموزشی را در غرب کابل هدف حمله انتحاری قرار داد که درنتیجه  بیش تر از ۶۰ دنش آموز که بین ۱۶ تا ۲۰ سال عمر داشتند کشته شدند و نزدیک به هفتاد دانش آموز دیگر زخمی شدند.

این حمله در سطح داخلی و بین المللی با واکنش گسترده‌ای محکومیت رو به رو شد و نهادهای حقوق بشری آن را جنایت ضد بشری خواندند.

آقای عبدالله در این برنامه از کمک‌های بیرونی برای رشد سواد در افغانستان تشکری کرد و گفت از این کمک‌ها باید به گونه درست آن استفاده شود. او تاکید کرد که بیرق جهل باید برچیده شود، زیرا هیج کسی حق ندارد فردی را از آموختن سواد بازدارد.

او رشد سواد را جزء از اهداف توسعه پایدار افغانستان خواند و گفت که اگر حکومت موفق نشود بی‌سوادی را ریشه کن کند، پس هیج‌گاهی به توسعه پایدار دست نخواهیم یافت.

از سوی‌هم میتسوجی سوزوکا، سفیر جاپان درکابل گفت وقتی تاریخ چاپان را با افغانستان بررسی کنیم، می‌بینیم که چاپان پس از جنگ جهانی به مراتب بدتر از این کشور بود، اما چاپان با تمرکز بربلند بردن سطح سواد توانست دوباره سرپای خود ایستاد شود و امروز دومین کشور بزرگ کمک کننده به افغانستان دربخش‌های معارف و انکشاف زیربنایی است.

به گفته‌ی او چاپان از سال ۲۰۰۱ به این‌سو ۶٫۶ میلیارد دالر امریکایی در بخش‌های مختلف کمک کرده است. سفیر جاپان گفت که کشورش مطابق به تعهدی که نسبت به افغانستان دارد، تازمانی که این کشور نیازمند کمک باشد از هیج‌گونه کمک دریغ نخواهد کرد.

از روز جهانی سواد درحالی درافغانستان گرامی‌داشت می‌شود که روز گذشته سردار احمد رحیمی، معین وزارت معارف افغانستان از آمار بلند بی‌سوادها در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که حدود ۶۰درصد افراد بالای سن ۱۵ سال بی سواد اند و تنها ۴۰درصد باسواد در افغانستان در این رده سنی وجود دارد.

افزون بر این فساد گسترده در چند سال گذشته در بخش معارف افغانستان، تا حدی زیادی از رشد معارف در این کشور کاهش داده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی