کمیسیون انتخابات: از ۹ میلیون نفری که ثبت نام کرده اند، تا پایان امروز ۷٫۳ میلیون درج سیستم می‌گردد

۲۱ سنبله ۱۳۹۷ هشدار

در حالی که ۳۸ روز تا برگزاری انتخابات پارلمانی پیش رو باقی مانده است، سخن‌گوی کمیسیون انتخابات می‌گوید که از مجموع ۹ میلیون رای‌دهنده، هفت میلیون و سه صد هزار نفر واجد شرایط رای‌دهی درانتخابات پیش‌رو، درج سیستم شده است.

سید حفیظ الله هاشمی، سخن‌گوی کمیسیون انتخابات که امروزچهارشنبه(۲۱ سنبله) در یک نشست خبری درکابل صحبت می‌کرد، گفت که فهرست رای‌دهندگان ۱۰ ولایت آماده چاپ است و فهرست رای‌دهندگان در سه ولایت دیگر امروز چاپ می‌شود.

به گفته‌ی آقای هاشمی نهادهای امنیتی تعهد سپرده اند که امنیت مردم و مراکز رای‌دهی را در روز انتخابات تامین کنند. او افزود که قرار است که ۵۱۰۰ مرکز رای‌دهی و ۲۱ هزار محل در روز انتخابات فعال باشند.

این درحالی است که پیش از این کمیسیون انتخابات اعلام کرده بود که در روز انتخابات ۷۳۵۵ مرکز رای‌دهی فعال خواهند بود، اما آقای هاشمی در نشست امروز تاکید کرد که به دلیل نبود امنیت در متباقی این مراکز، انتخابات برگزار نخواهد شد.

 سخن‌گوی کمیسیون انتخابات اطمنان داد که انتخابات بدون شک برگزار خواهد شد، زیرا این خواست حکومت و مردم افغانستان است. آقای هاشمی گفت، بعضی افراد ادعا می‌کنند که در شماری از ولایات بیش از جمعیت شان شناس‌نامه توزیع شده، که بررسی‌ها در این مورد نیز آغاز شده است.

سخن‌گوی کمیسیون انتخابات در نشست امروز بار دیگر تاکید کرد که نقش مردم و احزاب سیاسی برای برگزاری انتخابات شفاف بسیار مهم است، به همین خاطر او از احزاب سیاسی از جمله گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان خواست که به این روند ملی یکجا شود و برای انتخابات موفق همکار کمیسیون باشند.

آقای هاشمی از احزاب و جریان‌های سیاسی خواست با صحبت‌های غیرمسئولانه اذهان عامه را خراب نکنند، زیرا تمام چشم و امیدها به برگزاری یک انتخابات شفاف است.

این درحالیست که روز گذشته گلبدین حکمتیار در یک نشست خبری کابل گفت تمام تعهداتی که ازسوی حکومت و کمیسیون انتخابات برای نظارت و همکاری احزاب و جریان‌های سیاسی داده شده است، درحد یک وعده باقی مانده است.

آقای حکمتیار کمیسیون انتخابات را به عدم استقلالیت متهم کرده و گفت که کمیسیون و اداره ثبتِ احوال نفوس در برخی از ولایات حتی به اندازه نصف نفوس آن منطقه نیز شناس‌نامه و استیکر توزیع نکرده است، درحالی که در برخی دیگر از ولایات، افزون برتوزیع شناس‌نامه به افرادی که واجد شرایط نیستند، برای کودکان، مرده‌ها و افرادی که هیچ وجود خارجی ندارند نیز شناسنامه توزیع کرده اند. ادعای را که کمیسیون انتخابات می‌گوید مورد بررسی قرار می‌دهد و به زودی معلوم می‌شود که در کدام مناطق خلاف قانون شناس‌نامه توزیع شده است.

احزاب سیاسی بر بایومتریک شدن رای دهنده‌گان و تغییر سیستم انتخابات از رای  غیر قابل انتقال به رای قابل انتقال یعنی سیستم حزبی تأکید دارد. درخواستی که از سوی کمیسیون و حکومت افغانستان رد شده است. احزاب سیاسی هشدار داده است که اگر به خواست‌های شان توجه نشود، انتخابات افغانستان تحریم خواهند کرد.

مطابق تقویم انتخاباتی کمیسیون انتخابات، قرار است انتخابات پارلمانی به تاریخ ۲۸ میزان یعنی ۳۸ روز دیگر برگزارشود و به تعقیب آن به تاریخ ۳۱ حمل قرار است انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی