عبدالبدیع صیاد: بسته شدن دفاتر کمیسیون انتخابات به معنای تأخیر در انتخابات است

۲۵ سنبله ۱۳۹۷ هشدار

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات می‌گوید یک روز تاخیر درکارهای این کمیسیون می‌تواند بسیار گران تمام شود و ممکن است حتا به تاخیر در برگزاری انتخابات منجر گردد.

آقای صیاد که امروز یک‌شنبه (۲۵ سنبله) در یک نشست خبری درکابل صحبت می‌کرد، گفت که کمیسیون تلاش می‌کند برای مشکلات و بحران‌ کنونی از جمله بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات، یک راه‌حل معقول پیدا کند، زیرا:” بسته شدن دفاتر کمیسیون به معنای تاخیر انتخابات است.”

این درحالی است که روز گذشته هواداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت‌های هرات، بلخ، کندز و کندهار را بسته کرده اند و تاکید نمودند، در صورت برآورده نشدن خواست  احزاب و جریان‌های سیاسی، دفاتر این کمیسیون را در چندین ولایت دیگر بسته خواهد کرد.

محمد ناطقی، عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان در پیوند به بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون گفته است  هدف از بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات، جلوگیری از تقلب انتخابات پارلمانی است.

ائتلاف بزرگ ملی هم‌چنان تاکید می‌کند که انتخابات پارلمانی باید با تغییر سیستم  و انگشت نگاری رای دهندگان در روز انتخابات و زیر  نظارت احزاب برگزار گردد.

اما آقای صیاد در نشست امروز، از نهادها و احزاب سیاسی خواست تا نگرانی‌ها و طرح‌های خود را در هر بخشی که هست مطرح کنند. هرچند او می‌گوید بارها از احزاب و جریان‌های سیاسی خواسته اند که با کمیسیون همکاری کنند، اما هیج یک از این احزاب در مجالس کمیسیون حضور پیدا نکرده اند. آقای صیاد گفت:” همکاری و حضور نداشتن از یک طرف و انتقاد کردن از کمیسیون خود یک مانع است نه راه‌حل.”

به گفته‌ی آقای صیاد انتخابات پارلمانی مطابق به جدول زمانی کمیسیون انتخابات در زمان تعیین شده آن برگزار خواهد شد، اما هر مانع و چالش می‌تواند سبب تاخیر در برگزاری انتخابات شود و این بزرگ‌ترین نگرانی کمیسیون است.

رئیس کمیسیون انتخابات در نشست امروز از حکومت و نها‌های امنیتی خواست تا امنیت دفاتر کمیسیون، کارمندان، نامزدان انتخاباتی و مردم را بگیرند و هر‌گونه امکانات لازم در اختیار کمیسیون قرار دهند تا انتخابات بدون کدام مشکل و نگرانی در ۲۸ میزان برگزار شود.

او هم‌چنان از نهادهای بین المللی نیز خواست تا مواد حساس انتخاباتی را به ولایات انتقال دهند و در قسمت تأمین امنیت این مراکز هم‌کار کمیسیون انتخابات باشند.

رئیس کمیسیون در این نشست اطمنان داد که رهبری کمیسیون به هرگونه تخطی که از سوی کارمندان این کمیسیون صورت گرفته است نیز رسیده‌گی قانونی خواهد کرد و کسانی را که مرتکب تخطی شدند به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات می‌گوید که از میان ۹ میلیون نفر که برای اشتراک در انتخابات پیش‌رو ثبت نام کرده اند، بیش از ۷٫۷ میلیون تن شان درج دیتابس کمیسیون شده اند و قرار است تا چند روز آینده باقی این افراد نیز درج دیتابس شوند.

مطابق تقویم انتخاباتی کمیسیون انتخابات، قرار است انتخابات پارلمانی راا به تاریخ ۲۸ میزان یعنی ۳۴روز دیگر برگزارشود و به تعقیب آن به تاریخ ۳۱ حمل سال آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی