پول‌های کمک شده به افغانستان بیشتر برای خرید خانه در امریکا و کانادا مصرف شده است

۱ میزان ۱۳۹۷ هشدار

اداره بازرسی امریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار می‌گوید، کمک‌های مالی که درسال‌های گذشته به حکومت افغانستان اختصاص یافته است، بیشتر از این که در داخل این کشور به مصرف برسد در حساب‌های بانکی افراد به دبی منتقل شده است.

جان سپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته است، از پول‌های که به حکومت افغانستان جهت بازسازی و تجهیز نیروهای امنیتی پرداخت شده است، بیشتر به حساب‌های بانکی افراد به دبی انتقال یافته و یا هم برای خرید خانه‌ها در وریجینیای امریکا و یا شهر واکوور کانادا به مصرف رسیده است.

آقای سپکو در گفت‌وگو با روزنامه تورانتو ستار گفته است که امریکا در مدت خیلی کم، پول هنگفتی را برای بازسازی و سرپا ایستادن افغانستان به مصرف رسانیده است که از ظرفیت این کشور خیلی بیشتر بوده است.
به گفته‌ی او فساد در مصرف این پول‌ها سبب شده است که مشکلات امنیتی و اقتصادی در این کشور هم‌چنان پابرجا باشد و افزون براین فساد اداری، کشت و تولید مواد مخدر هنوز هم در این کشور بیداد کند.

او افزوده است که عدم شفافیت و عدم پاسخ‌دهی در استفاده این پول سبب افزایش مشکلات و فساد اداری نیز دراین کشور شده است.

این درحالی است که دست کم دو ماه قبل این اداره گزارش داده بود که هیچ گونه شفافیت در مصرف پول‌های کمک شده جامعه جهانی به صندوق بازسازی افغانستان در این کشور وجود ندارد و میلیاردها دالر کمک جامعه بین المللی برای بازسازی افغانستان در معرض خطر است.

این اداره در آن زمان گفته بود که جامعه جهانی پس از کمک‌هایش به افغانستان، هیج‌گونه حساب دهی از چگونگی مصرف این پول‌ها ندارد.

به تازگی نیز این اداره با نشر گزارشی گفته است که بزرگترین برنامۀ توانمند سازی زنان “پروموت” در افغانستان ناکام بوده است.

درگزارش سیگار آمده است که ۲۸۰میلیون دالری‌که درچارچوب این برنامه به منظور توانمندسازی ۵۷هزار زن در بخش‎های گوناگون افغانستان اختصاص یافته بود، هدر رفته است.

به همین خاطر دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده است که با وجود این فساد گسترده ممکن است ۲۰۰میلیون دالرکمک دیگر که قراراست بربنیاد برنامۀ پروموت در افغانستان هزینه شود، از سوی حکومت امریکا قطع گردد.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که جامعه جهانی از سال ۲۰۰۲ تاکنون ۱۰ میلیاردالر به صندوق بازسازی افغانستان کمک کرده است. به گفته این اداره از مجموع پول کمک شده، نزدیک به ۳میلیارد دالر آن از سوی امریکا برای این صندوق پرداخت شده است که بیشتر در بخش‌های بازسازی، تقویت ظرفیت نیروهای امنیتی، توانمند سازی زنان افغان و صحت و تعلیم به مصرف رسیده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی