اشرف غنی به سروردانش و محمدخان دستور داد موضوع انتخابات غزنی را حل کنند

۲ عقرب ۱۳۹۷ هشدار

رئیس جمهور محمد اشرف غنی به سروردانش معاون دوم خودش و محمدخان معاون اول رئیس اجرائی دستور داد که موضوع انتخابات را در ولایت غزنی حل کنند.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی در نشست کابینه که امروز ( چهارشنبه ۲ عقرب) در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده گفته است:” دوماه پیش فضای ناباوری برای برگزاری شدن انتخابات پارلمانی حاکم بود؛ اما انتخابات به کمک نیروهای امنیتی برگزار شد و این ناباوری را باطل کرد.”

در جریان ثبت نام رای دهندگان برای انتخابات پارلمانی، شماری از باشندگان ولایت غزنی دروازه کمیسیون انتخابات را بستند و مدعی شدند که در دور شانزدهم پارلمان از قوم آنها در پارلمان نماینده نبوده است به این دلیل با برگزاری انتخابات در این ولایت مخالفت کردند.

این افراد خواستار حوزه‌وی شدن انتخابات شدند وکمیسیون انتخابات نیز برای حل این مشکل، غزنی را به سه حوزه انتخاباتی تقسیم کرد. این اقدام کمیسیون انتخابات با موافقان برگزاری انتخابات در غزنی رو به شد. پس از برداشته شدن اعتراضات گروه اول، صدها نفر دیگر با برپایی خیمه تحصن در مقابل دورازه دفتر کمیسیون انتخابات در این ولایت، خواستار لغو این تصمیم شدند.

این افراد، تصمیم حوزه‌وی شدن انتخابات در غزنی را ناعادلانه و تبعیض آمیز خوانده و دروازه کمیسیون انتخابات برای بار دیگر بستند.

این جنجال‌ها و مشکلات امنیتی در ولایت غزنی سبب شد که کمیسیون انتخابات، پیشنهاد تعویق انتخابات غزنی را به تاریخ سوم اسد امسال، به کمیسیون مشترک انتخابات بفرستد تا اعضای این کمیته آن را بررسی کرده و در موردش تصمیم بگیرد.

بر اساس قانون انتخابات اگر در یک ولایت و یا حوزه انتخاباتی، به دلیل مشکل امنیتی و یا هر مشکل دیگر، احتمال برگزار شدن انتخابات وجود نداشته باشد، کمیسیون انتخابات پیش‌نهاد تعویق انتخابات برای چهار ماه را به کمیسیون مشترک می فرستد تا آنها در این مورد تصمیم نهایی را بگیرند.

بر اساس ماده ۱۰۴ قانون انتخابات اگر پس از چهار ماه باز هم انتخابات در آن ولایت برگزار نشود، انتخابات برای چهار ماه دیگر به تعویق خواهد افتاد. دو روز پیش نیز سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت، این کمیسیون منتظر تصمیم این کمیته است که هنوز هم برای آنها اطلاع نداده اند.

حالا رئیس جمهور محمد اشرف غنی به سرور دانش معاون دوم خود و انجنیر محمدخان معاون اول رئیس اجرائیه در نشست امروز کابینه دستور داد که هرچه زودتر موضوع انتخابات را در ولایت غزنی حل کنند.

رییس جمهور محمد اشرف غنی در نشست امروز کابینه همچنان به  ترورهای اخیر اشاره کرد و گفت این رویدادها به صورت جدی پی‌گیری خواهد شد.

در جریان مبارزات انتخاباتی جبار قهرمان یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی در ولایت هلمند ترور شد و دو روز پیش از برگزاری انتخابات در قندهار جنرال رازق فرمانده پولیس کندهار و جنرال مومن رئیس امنیت این ولایت، در ختم یک جلسه امنیتی رسمی در مورد انتخابات در دفتر توریالی ویسا والی قندهار در یک حمله تروریستی کشته شدند.

آقای غنی در نشست امروز گفت حملات تروریستی در هلمند و کندهار از بیرون سازمان دهی شده اند و امنیت ملی تلاش می‌کند که عاملان این حملات بازداشت شوند. گروه طالبان پس از حادثه‌ قتل فرمانده پولیس کندهار و رئیس امنیت ملی این ولایت، مسئولیت حمله را به عهده گرفت و فرد حمله کننده را ذبیح الله ابودجانه معرفی  کرد.

ابودجانه یک جوان ۱۷ ساله بود که حدود یک و نیم ماه پیش به پولیس پیوست و در این مدت کم، به عنوان محافظ شخصی والی کندهار استخدام شد. در رویداد کندهار، والی این ولایت نیز از ناحیه پا زخمی شد. اما اکنون والی یکی از افراد مورد اتهام است که احتمالا در این حمله دست داشته است.

حکومت افغانستان می‌گوید این شخص در پاکستان آموزش دیده بود و ترور جنرال راق نیز در پاکستان سازمانی دهی شده است.

رییس جمهور غنی دیروز برای همدردی با خانواده جنرال رازق به کندهار سفر کرد و در جریان صحبت‌های با بزرگان قومی این ولایت از پاکستان خواست که عاملان قتل جنرال رازق را به افغانستان تحویل بدهد.

هم رسانی