ادامه حمله طالبان به مناطق هزاره نشین؛ افراد طالبان بر مرکز ولسوالی مالستان غزنی حمله کردند

۱۹ عقرب ۱۳۹۷ هشدار

ساعاتی قبل طالبان بر مرکز ولسوالی مالستان ولایت غزنی حمله کردند و هم‌اکنون جنگ شدید میان نیروهای افغان و طالبان در منطقه مرادینه جریان دارد.

منابع در ولایت غزنی می‌گویند که درگیری میان نیروهای افغان و طالبان حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر امروز آغاز شده است و تا کنون جریان دارد.

باشندگان این منطقه گفته‌اند که تعداد نیروهای افغان زیاد نیست و اگر نیروهای کمکی به ساحه درگیری نرسد، ولسوالی مالستان به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

از سوی هم، داوود ناجی یکی از سران جنبش روشنایی در برگه فیس بوک خود نگاشته است که دولت ارتش و کماندوی مجهز دارد، اما آن‌ها اجازه شلیک بر طالبان را ندارند.

او نگاشته است: “دولت هواپیمای اف شانزده دارد، اما این هواپیماها اجازه بمباران مواضع طالبان را ندارند. دولت همه چیز دارد، اما اجازه استفاده از آن‌ها را ندارد. طالب هم هیچ چیزی ندارد، اما یک حامی کلان و مجهز به نام دولت دارد و اجازه انجام هر کاری را دارد.”

آقای ناجی نگاشته است که سربازان ارتش و پولیس گروه گروه کشته می‌شوند، تا تجهیزات شان سالم و دست نخورده در اختیار طالب قرار بگیرد.

او گفته است که از دیشب تا کنون ۷ بار وعده حمله هوایی مواضع طالبان را داده‌اند، یکی دوبار هواپیما هم بالای سرشان رفته، اما خبری از حمله نیست که نیست. آقای ناجی نگاشته است: “راز موفقیت طالب همین است، این طرف همه چیز هست اما اجازه نیست؛ طالبان اما صاحب اجازه‌اند که بکشند؛ بسوزانند ویران کنند و بروند.

از حدود پانزده روز به این سو، افراد طالبان در ولسوالی ارزگان خاص، ولسوالی جاغوری و امروز نیز بر ولسوالی مالستان حمله کرده اند. این گروه مستقیم به خانه و روستاهای مردم غیر نظامی حمله می‌کنند و غیر نظامیان را به گلوله می بندند.

با وجود اعتراضات بسیار گسترده مردمی، هنوز حکومت افغانستان برای دفع این حملات هیچ کاری انجام نداده اند. هرچند در پی واکنش های گسترده، شماری از افراد کوماندو را به ولسوالی جاغوری فرستاده اند، اما این گونه که به نظر می‌رسد، این افراد نتوانسته اند کاری انجام بدهند.

معترضان حکومت باور دارند که حکومت تنها به دلیل فریب افکار عمومی شماری از نیروها را به ولسوالی جاغوری فرستاده اما به این سربازان اجازه حمله را نداده است.

جاغوری و مالستان از امن ترین ولسوالی‌های ولایت غزنی بود. اما از یکی دو سال به این سو، طالبان هرازگاهی با حمله بر مناطق مرزی این دو ولسوالی با در تلاش ناامن ساختن آن است.

حمله طالبان به جاغوری پس از حمله طالبان به ولسوالی ارزگان خاص صورت گرفته است. این حملات به گونه هدف‌مند بر مردم غیر نظامی هزاره صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور غنی حمله طالبان به ارزگان خاص که در آن نزدیک به ۶۰ غیر نظامی هزاره به رگبار بسته شده بودند، را جنگ قومی خوانده بود. اما با واکنش‌های گسترده مردمی و سیاست گران، دوباره فرمانش را اصلاح کرده و هیأتی را برای بررسی این حمله تعیین کرد.

هم رسانی