Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
در حمله انتحاری در کابل، 43 تن کشته و 83 نفر دیگر زخمی شدند |

در حمله انتحاری در کابل، ۴۳ تن کشته و ۸۳ نفر دیگر زخمی شدند

۲۹ عقرب ۱۳۹۷ هشدار

قرار بود شام امروز در تالار عروسی اورانوس در شهر کابل، میلاد حضرت محمد پیامبر اسلام از سوی عالمان دینی تجلیل شود، اما با یک حمله انتحاری همه چیز بهم خورد. حمله‌ی که وزارت داخله افغانستان تأیید کرده است، در آن ۴۳ نفر کشته شده و ۸۳ تن دیگر زخمی شدند.

وزارت داخله در اعلامیه‌ی این حمله را، حمله به اسلام و جنایت علیه بشریت خوانده است. در اعلامیه وزارت داخله آمده است:”تروریستان کور دل، شام امروز با انجام حملۀ تروریستی بالای مراسم تجلیل از میلادالنبی در هوتل اورانوس شهر کابل که در آن علمای کرام حضور یافته بودند، دست به جنایت نابخشودنی زدند در این حمله تروریستی ۴۳ تن از هموطنان ما به شهادت رسیده و ۸۳ تن دیگر جراحت برداشته اند.”

این وزارت، همچنان حمله به تالار اروانوس را عمل جنایت کارانه و ضد اسلامی خوانده و آنرا محکوم کرده است.

تالار اورانوس، درجاده میدان هوایی در حوزه پانزدهم شهر کابل موقعیت دارد. بیشتر محافل عروسی در این تالار عرورسی، برگزار می‌گردد، اما در یکی دو سال اخیر، برنامه‌های بزرگ چندهزار نفری نیز در آن برگزار می‌شد.

وزارت صحت عامه نیز کشته شدن ۴۳ تن و زخمی شدن بیشتر از ۸۰ نفر دیگر در این حمله را تأیید کرده است. این وزارت گفته است که وضعیت شماری از زخمی‌ها خطرناک است و احتمال افزایش شمار کشته شدگان هنوز وجود دارد.

این حمله انتحاری، مرگبار ترین حمله در کابل، پس از حمله انتحاری به یک مرکز آموزشی در غرب کابل بود. در حمله به مرکز آموزشی موعود در ۲۴ اسد امسال در ناحیه سیزدهم شهر کابل، نزدیک به ۶۰ دانش آموز کشته شدند و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

منابع دولتی شمار کشته‌های مرکز آموزشی موعود را ۴۸ کشته و ۶۷ زخمی اعلام کردند. اما پس از دو روز شمار کشته‌های این رویداد، به ۵۸ نفر رسید. مسئولیت حمله به مرکز آموزشی موعود را گروه داعش به عهده گرفتند.

بیست روز پس از حمله به مرکز آموزشی موعود، شامگاه روز چهار شنبه ۱۴ سنبله امسال، دو حمله یکی پی دیگر بر یک مرکز ورزشی در غرب کابل رخ داد که در آن ۲۸ نفر کشته شده و بیشتر از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند. دو خبرنگار و تصویر بردار تلویزیون طلوع نیوز نیز در میان کشته شدگان بودند. در آن رویداد، چهار خبرنگار دیگر  هم زخمی شدند.

حمله امروز تکان دهنده ترین حمله پس از دو حمله قدرت مند به غرب کابل بود که در آن عالمان دینی و غیر نظامیان هدف اصلی بودند.

واکنش‌ها به حمله امروز

رئیس جمهور ساعتی پس از این رویداد، این حمله را جنایت نابخشودنی خواند. در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری به نقل از رئیس جمهور آمده است:”رئیس جمهور غنی ضمن محکوم نمودن شدید این عمل جنایت‌کارانه و ضد اسلامی، گفت که حمله تروریستی بالای محفل تجلیل از میلادالنبی و اندیشه های پیامبر بزرگ اسلام که پیام صلح و رحمت را به همراه داشت، دشمنی با ارزش‌های اسلامی و راه و رسم نبی کریم(ص) را نشان می دهد.”

آقای غنی هدف قرار دادن عالمان دینی را جنایت در برابر اسلام و بشریت عنوان کرده و تأکید کرده است که ترورستان خلاف دستورات پیامبر اسلام عمل کرده اند.

داکتر عبدالله عبدالله نیز این حمله را بزدلانه خوانده و گفته است تروریستان با حمله امروز شان، دشمنی خود را با دین اسلام، عالمان دینی و مسلمانان بی گناه ثابت کردند. در خبرنامه ریاست اجرایی آمده است:” آن‌های که چنین حملات وحشیانه و ضدبشری را سازمان دهی و اجرا می‌کنند، باید بدانند که هرگز مورد عفو و بخشش قرار نخواهد گرفت.”

در همین حال، شورای امنیت ملی نیز به این حمله واکنش نشان داده است. دفتر مبطوعاتی شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‌ای، بر نابودی و سرکوب تروریستان تأکید کرده و گفته است که حمله شام امروز به گونه همه جانبه بررسی خواهد شد.

در خبرنامه‌ی شورای امنیت آمده است:”شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان، ضمن تقبیح این حملۀ تروریستی المناک، باردیگر بر نابودی و سرکوب تروریستان در هرکجا، تأکید می‌کند و اطمینان می‌دهد که حملۀ متذکره به‌گونۀ همه‌جانبه بررسی می‌گردد.

محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است که دشمنان صلح و ثبات افغانستان در پی نابودی افغانستان و تضعیف روحیه وحدت و همدلی میان مردم است. او تأکید کره است مردم افغانستان مسیر صلح را در هر شرایط دنبال می‌کند. آقای خلیلی خواستار تأمین امنیت جدی مردم شده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی