پس از امرالله صالح، جنرال مسعود اندرابی بهترین گزینه برای وزارت داخله است

۳۰ جدی ۱۳۹۷ هشدار

امرالله صالح، در ۲۷ روز حضورش به عنوان سرپرست وزارت داخله ثابت کرد که اگر اراده‌ی جدی وجود داشته باشد، هر کاری ممکن است. حتا همین حالا که افغانستان در وضعیت بسیار دشوار نیز قرار دارد. امرالله صالح روز گذشته در مراسم خدا حافظی اش با کارمندان وزارت داخله گفت ” روایت پولیس فاسد” را تغییر داده است.

در مدت نزدیک به یک ماه، آقای صالح کارهای را در وزارت داخله انجام داد که در هفده سال گذشته انجام نشده بود و لازم بود خیلی وقت پیش این کار شروع می‌شد و تا حالا به مرحله اساسی و نهایی‌اش می‌رسید.

حضور او سبب شد که تقریبا یک بسیج عمومی برای حمایت از پولیس برضد مافیاها و گروه‌های تبهکار و گروه های تروریستی شکل بگیرد. گروه‌های که زندگی را در کابل بر مردم حرام ساخته و آنطوری که وزارت داخله در یکی از اعلامیه‌های شان گفته بود، این گروه ماهانه تا مرز ۱۰ میلیون دالر تنها در کابل اخاذی و باج گیری می‌کنند و این پول نیز به جیب ۲۰ تن از افراد زورمند و به قول وزارت داخله معزز سرازیر می‌شود که احتمالا مقام‌های دولتی نیز در میان آنها حضور دارند.

آقای صالح اما در یک انتخابی که شاید خیلی شایسته و جالب نبود وارد مرحله دیگری از فعالیت های سیاسی شد. او معاون نخست رئیس جمهور غنی برای انتخابات دور بعدی شده است و قرار است امروز ثبت نام کنند. روز گذشته که استعفا داد گفت، امیدوار است سنگ بنای را که در وزارت داخله گذاشته است، ادامه پیدا کند. دست کم مردم و باشندگان کابل نیز همین مسئله را می‌خواهند. افرادی که قرار بود افشا و بازداشت شوند، باید این اتفاق بیفتد.

به نظر می‌رسد، برای عملی شدن این خواست، یک چهره‌ی خوب دیگر نیز هست که هم تخصص دارد، هم شایستگی کار را دارد و هم می‌تواند در عملی شدن برنامه‌ها، جدی باشد و مانند امرالله صالح عمل کند.

امنیت ملی افغانستان زمانی سرپرستی داشت که خیلی از مردم امیدوارم بودند او به عنوان یک فرد متخصص رئیس عمومی امنیت ملی شود. جوان با تجربه، کارفهم و متخصص بخش استخبارات و امنیت. اما این اتفاق نیفتاد و او نیز پس از مدتی که سرپرس امنیت ملی بود، به امریکا رفت تا دانش تخصصی‌اش بیشتر بسازد. او جنرال محمد مسعود اندرابی است.

جنرال مسعود اندرابی یکی از چهره‌های فعال در دستگاه امنیتی و استخباراتی افغانستان است. گذشته‌ی پاک و بدون حاشیه دارد. ضد فساد و ضد تروریزم و ضد حامیان گروه‌های تروریستی به ویژه ضد پاکستان است. او لیسانس‌اش را در بخش تکنالوژی و امنیت سابیری گرفته است. رشته‌ای که ویژه دستگاه‌های امنیتی افغانستان است و بسیار کاربرد دارد.

در جریان همین هفته قرار است دوباره به افغانستان باز گردد. او تا این مدت مصروف تحصیل در رشته اطلاعات و امنیت ملی در دانشگاه امریکن در شهر واشنگتن امریکا بود. ماستری‌اش را از این دانشگاه به دست آورده است و قرار است روز سه شنبه به کابل برسد.

مسعود اندرابی زمانی که خیلی جوان بود به امنیت ملی پیوست. او مدت هفت سال در دفتر توسعه سازمان ملل متحد در کابل کار کرده است. در کنار زبان‌های فارسی و پشتو، به زبان عربی، اردو و انگلیسی تسلط دارد و به راحتی صحبت می‌کند.

 او نخستین فردی بود که توانست با توجه به تخصصی که داشت، تمام اداره‌ها و اطلاعات امنیت ملی را کمپیوترایز و دیجیتالی بسازد. اصلاحات را در صفوف امنیت ملی تازه تشکیل شده به وجود آورد و به قول متخصصان اداره، یک تغییر نسلی را در این اداره مهم دولت افغانستان به میان آورد.

او مدتی زیادی به عنوان معاون اوپراتفی ریاست امنیت ملی کار کرد. در آن زمان بیشترین هدف گیرهای به آدرس تروریستان انجام می‌شد و این گروه در هیچ جایی حتا در بیرون از مرزهای افغانستان امان نداشتند.

پس از آن که رحمت‌الله نبیل از ریاست عمومی امنیت ملی کنار رفت، آقای اندرابی برای مدتی سرپرست ریاست امنیت ملی شد. او در آن زمان با وجودی که تغییرات در قدرت به میان آمده بود، توانست از پراکندگی در امنیت ملی و ایجاد بی نظمی جلوگیری کند.

آقای اندرابی در ماه مارچ ۲۰۱۶، زمانی که سرپرست اداره امنیت ملی بود، در مجلس نمایندگان بدون کدام ملاحظه سازمان استخبارات پاکستان ( آی اس آی) را متهم به حمایت تمام و کمال طالبان کرده و گفته بود که طالبان با تحریک این سازمان استخباراتی، می‌خواهد جنگ را در ابعاد نظامی و سیاسی‌اش در افغانستان گسترش بدهند. او در آن زمان یاد آوری کرده بود که آی اس آی، طالبان را تشویق می‌کند، جغرافیای جنگ را در افغانستان گسترش دهد. اتفاقی که در چند سال گذشته رخ داد و اکنون وضعیت افغانستان را بسیار شکننده ساخته است.

او در آن زمان گفته بود که قرار است در سال ۱۳۹۵ سه گروه ترورستی دیگر مجاهدین البدر، لشکر طیبه و جیش محمد نیز در افغانستان در کنار طالبان فعالیت‌های تروریستی‌شان را با حمایت سازمان استخبارات پاکستان آغاز کنند. همین کار نیز شد. رهبران حکومت وحدت ملی بارها از افزاش گروه های تروریستی در افغانستان خبر داده اند.

در کنار آرایش صفوف امنیت ملی، ایجاد واحد ضد تروریزم از ابتکارات آقای اندرابی بود که اکنون مهم ترین و پر کاربرد ترین بخش امنیت ملی است. این بخش، به گونه ویژه با تروریزم و فعالیت های هراس افگنانه سر و کار دارد و تمامی بازداشت‌ها و هدف گیرهای که اکنون از سوی نیروهای امنیتی ملی صورت می‌گیرد، کار همین اداره در درون امنیت ملی است. ایجاد کننده و طراح این واحد، جنرال مسعود اندرابی است.

در کنار این، آقای اندرابی در زمان کارش، بخش تحلیل و ارزیابی استراتیژیک امنیت ملی را ایجاد کرد و واحدهای اطلاعات الکترونکی را نیز برای امنیت ملی به میان آورد. این واحدها برای امنیت ملی افغانستان بسیار موثر و پر کاربرد است.

آقای مسعود اندرابی، افغانستان شمول فکر می‌کند و به اقتدار افغانستان باور دارد. در شرایط کنونی که افغانستان وضعیت به شدت دشوار امنیتی و سیاسی را پشت سر می‌گذارد، جنرال مسعود اندرابی بهترین گزینه برای وزارت داخله است. انتخاب او در این پست هم جایگاه خالی امرالله صالح را پر خواهد کرد و هم در کنار اسدالله خالد که یکی دیگر از چهره‌های ضد تروریستی، ضد پاکستانی و قاطع است، می تواند برای بالا بردن روحیه‌ی نیروهای امنیتی و سرکوب گروه های تروریستی به ویژه طالبان و داعش، بسیار موثر واقع گردد.

هم رسانی