دادستانی کل افغانستان ۱۸۷ قضیه جرایم انتخاباتی را بررسی کرده است

۲۱ حوت ۱۳۹۷ هشدار

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده است که از آغاز انتخابات پارلمانی تا کنون به ۱۸۷ قضیه جرایم انتخاباتی رسیدگی شده است.

دادستانی کل افغانستان امروز سه‌شنبه(۲۱حوت) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که از آغاز انتخابات پارلمانی امسال تا کنون ۱۸۷ قضیه جرایم انتخاباتی در ۲۴ ولایت با مظنونیت ۳۸۶ تن مورد بررسی قرار گرفته است.

این اداره گفته است:” از مجموع  ۱۸۷ قضیه، ۵۲ مورد آن تحت کار این اداره قرار دارد  و ۱۹ قضیه که مشمول ۳۸ تن می‌شوند، تحت جلب می‌باشند، ۳ مورد آن حفظ شده است و پنج قضیۀ دیگر به خاطر رفع خلا و نواقص دوسیه‌ها، به مراجع مربوط فرستاده شده اند.”

دادستانی کل افغانستان گفته است که این قضایا شامل سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی، فروش استیکرهای انتخاباتی، جعل و تزویر تذکره و استیکرهای انتخاباتی، سرقت مواد حساس انتخاباتی، پنهان کردن اوراق رأی‌دهی، خرید و فروش تذکره‌های تابعیت، انتقال تذکره‌های جعلی استیکردار، تهدید و اعمال زور برای رأی‌دهی به نفع کاندیدان مشخص، اخلال و برهم زدن پروسۀ انتخابات، لت‌وکوب، استعمال رأی تقلبی و ثبت غیرقانونی تذکره می‌شوند.

در این خبرنامه آمده است که جرایم انتخاباتی در ولایت‌های کندز، بغلان، سمنگان، بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب، کاپیسا، پروان، لوگر، پکتیا، پکتیکا، کندهار، بدخشان، پنجشیر، هرات، خوست، نیمروز، زابل، بامیان، ننگرهار، فراه و کابل رخ داده است.

بر بنیاد خبرنامه دادستانی کل افغانستان:”مظنونان و متهمان این قضایا مشمول کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات، کارکنان دولتی، مسؤولان امنیتی، قوماندانان محلی، متنفذان قومی، کاندیداهای ولسی جرگه، محصلان و افراد عادی می‌شوند و دادستانی کل به منظور بررسی دقیق و به موقع این قضایا، بخش ویژه‌ی را در مرکز و ولایات ایجاد کرده است.”

هم‌چنان دادستانی کل گفته است که بررسی قضیۀ سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به‌شمول رؤسای این کمیسیون‌ها به گونه‌ای همه جانبه ادامه دارد. مسئولان این اداره اطمنیان داده اند که این قضایا به گونه‌ای عادلانه و همه جانبه بررسی و نتایج آن با مردم شریک خواهد شد.

دادستانی کل افغانستان درحالی از بررسی قضایایی جرایم انتخاباتی خبرداده است که انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان امسال برگزار شد. انتخابات پارلمانی امسال با مشکلات زیاد تخنیکی برگزار شد. نزدیک به ۵ ماه از برگزاری انتخاباتی پارلمانی گذشته، اما تاکنون نتایج نهایی ۱۵ ولایت باقی مانده است.

رئیس جمهور غنی هفته قبل در مراسم تحلیف اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی از آنان خواست که هرچه زودتر نتایج انتخابات پارلمانی را نهایی و آن را اعلام کنند.

هم رسانی