کمیسیون انتخابات نتایج نهایی انتخابات پارلمانی پنج ولایت را اعلام کرد

۲۸ حوت ۱۳۹۷ هشدار

کمیسیون‌ انتخابات افغانستان، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت‌های بلخ، هرات‌، بادغیس، پکتیکا، غور و حوزه اهل هنود را اعلام کرد.

بر اساس فهرستی که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شد، از ولایت بلخ غلام عباس ابراهیم زاده، احمد شاه رمضان، علم خان آزادی، عبدالحمید شریفی، سید ظاهر مسرور، محمد علی محقق، گل الرحمان همدرد، رئیس عبدالخالق، صیفوره نیازی، فوزیه حمیدی و برشنا عربی با بلند ترین آرا به مجلس نمایندگان راه یافته اند.

هوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات پس از چاشت امروز سه‌شنبه(۲۸حوت) در یک نشست خبری گفت که محمد ابراهیم ملک زاده، عطامحمد دهقان پور، کرام الدین رضا زاده، گل زمان نایب، فاطمه کوهستانی و رقیه نایل افرادی اند که از ولایت غور به مجلس راه یافته اند.

در ولایت هرات نیز حبیب الرحمن پدرام، محمد رضا وطن دوست خوشک، عمر نصیر مجددی، حاجی محمد صادق قادری، غلام فاروق مجروح، حمیدالله حنیف، منورشاه بهادری، حاجی شاه پوپل، سید عظیم میرزایی، قاضی نظیر احمد حنفی، غلام فاروق نظری، سید طاها صادق، رحیمه جامی، مسعوده کروخی، ناهید احمدی فرید، سیمین بارکزی و شهناز غوثی بلند ترین آرا را به دست آورده اند.

بانو نورستانی اعلام کرد که ضیاءالدین اکازی، عبدالنصیر عثمانی، امیر شاه نایب زاده و استاد فریده بیکزاد نیز افرادی اند که بلند ترین آرا در ولایت بادغیس به دست آورده اند.

محمد میرزا کتوازی، نادرخان کتوازی، خالد اسد و ثریا اکبری نیز با بلند ترین آرا از ولایت پکتیکا توانسته اند که به کرسی پارلمان برسند.

نرندر سینگ خالصه که یگانه نامزد اهل هنود افغانستان در انتخابات پارلمانی بود، پس از آن که پدرش که در یک حمله انتحاری در جلال آباد کشته شد، نامزد این گروه برای مجلس شد و به مجلس نمایندگان راه یافته است. پیش از او، پدرش نامزد حوزه اهل هندوها و سیک‌های افغانستان بود.

این درحالی است که اعضای پیشین کمیسیون انتخابات قبل از برکناری شان نتایج نهایی ولایت‌های  نیمروز، زابل، ارزگان، لغمان، پروان، سمنگان، جوزجان، بامیان، دایکندی، پنجشیر، کاپیسا، سرپل،  فراه، فاریاب، نورستان، کنر، خوست و بدخشان را اعلام کرده بود.

رئیس جدید کمیسیون انتخابات در نشست امروز تاکید کرد که هر دو کمیسیون با هم هماهنگی کامل دارند و نتایج ولایات باقی مانده نیز به زودی اعلام می‌شود.

رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نیز در نشست امروز گفت که آرای حوزه کابل زیر بررسی است و پس از تکمیل شدن بررسی آنها، در موردش تصمیم کمیسیون‌ها اعلام خواهد شد.

هم رسانی