دو زن به اتهام جاسوسی برای طالبان در ولایت هلمند بازداشت شدند

۱۹ حمل ۱۳۹۸ هشدار

نیروهای کوماندو با راه اندازی عملیاتی، دو عضو گروه تروریستی القاعده و دو زن عضو گروه طالبان را در ولایت هلمند بازداشت کرده اند.

عبدالعزیز صفدری، خبرنگار هشدار در ولایت هلمند می‌گوید که نیروهای کوماندو دو شب قبل عملیاتی را در ولسوالی گرشک راه اندازی کردند. او گفت که در جریان این عملیات، دو عضو گروه تروریستی القاعده کشته شدند و دو عضو دیگر این گروه بازداشت گردیدند. او گفت که نیروهای کوماندو دو زن را هم به اتهام جاسوسی برای گروه طالبان بازداشت کرده اند.

آقای صفدری گفت که از نزد این دو زن کامپیوتر هایی که از آن در جاسوسی استفاده می شد نیز به دست آمده است.

او می گوید که بعد از دو روز، حالا باشندگان ولسوالی گرشک دست به تظاهرات زده اند و خواستار رهایی این دو زن از زندان هستند. به گفته او، معترضان تاکید می کنند که بازداشت زنان خلاف عرف افغانی هست و باید آزاد شوند.

از سوی دیگر، والی هلمند نیز به دیدار تظاهرات کنندگان رفته و به آن ها گفته است که نیروهای کوماندو بر اساس اطلاعات موثق این افراد را بازداشت کرده اند، اما به خاطر سنت های حاکم در این ولایت زنان از زندان آزاد خواهند شد.

جنرال یاسین خان، والی هلمند می گوید: “در عملیات دو شب قبل نیروهای کماندو که در ساحه مالگیر ولسوالی گرشک صورت گرفته،  دو عضو ارشد گروه القاعده بنام ملا جابر و ملا یاسر کشته شده اند، اما دو تن دیگر از اعضای القاعده توسط این نیروهای بازداشت شده اند”.

او گفته است که نیروهای کوماندو هم زمان با بازداشت دو تن از اعضای گروه القاعده، دو بانویی را بازداشت کرده اند که به عنوان پیام رسان گروه طالبان فعالیت می کردند.

یاسین خان گفت: “از اینکه رهبری گروه طالبان از شبکه های مخابراتی جهت ردیابی شان استفاده نمی کنند، اما این زنان پیام های طالبان را از یک محل به محل دیگر منتقل کردند. القاعده با طالبان همکاری می کند و همیشه این همکاری وجود داشته است”.

ولایت هملند در جنوب افغانستان، مرکز اصلی گروه طالبان است و سایر گروه های تروریستی مثل القاعده نیز در این ولایت حضور دارند. این ولایت به دلیل تلفات بالای نیروهای امنیتی در آن، به قبرستان سربازان امنیتی نیز مشهور است.

هلمند در جریان سه سال اخیر، چندین بار تا مرز سقوط پیش رفت و تنها سه ولسوالی در این ولایت به گونه کامل در دست نیروهای دولتی قرار دارد، اما در بقیه ولسوالی‌های این ولایت، دولت تنها در مراکز ولسوالی‌ها حضور دارند و بقیه ساحات در کنترل افراد طالبان است.

این ولایت به دلیل داشتن کشت زارهای گسترده تریاک، محل مناسب برای تجمع و سربازگیری طالبان است. گذشته از جنگ های ایدئولوژیک، بسیاری از فرماندهان طالبان به دلیل تجارت پرسود تریاک، جنگ در این ولایت را همچنان ادامه می‌دهند.

هم رسانی