Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
وزیر مخابرات: اگر به قوانین افغانستان احترام نشود، تا شش ماه دیگر فیس‌بُک مسدود می‌شود |

وزیر مخابرات: اگر به قوانین افغانستان احترام نشود، تا شش ماه دیگر فیس‌بُک مسدود می‌شود

۲۴ حمل ۱۳۹۸ هشدار

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان می‌گوید که طی نامه‌ی رسمی از مسئولان فیس‌بُک درخواست کرده اند تا به قوانین افغانستان احترام بگذارند و جلو اکونت‌های جعلی را بگیرند.

شهزاد‌گل آریوبی، پس از چاشت امروز شنبه(۲۴حمل) در نشست خبریی گفت؛ در صورتی که مسئولان فیس‌بُک به درخواست‌ رسمی وزارت مخابرات و وزارت خارجه توجه نکنند، در جریان شش ماه آینده فیس‌بُک را در افغانستان مسدود می‌کنند.

به گفته‌ی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، از دموکراسی در افغانستان استفاده نادرست صورت می‌گیرد و در فیس‌بُک مطالبی به نشر می‌رسد که خلاف عٌرف و فرهنگ این کشور است.

آقای آریوبی گفت:” برای ما بیشتر از فیس‌بُک، امنیت و زندگی مردم مهم است. فیس‌بُک برای کسانی است که در دُبی زندگی می‌کنند. به همین دلیل برای مسوولان فیس‌بُک شش ماه وقت تعیین کردیم که تمام پالیسی‌های حکومت افغانستان را در نظر بگیرند. در صورتی که مسوولان فیس‌بُک توجه نکنند، در جریان شش ماه آینده فیس‌بُک را در افغانستان مسدود می‌کنیم.”

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در بخش دیگر از صحبت‌های امروزش گفت که به مسئله‌ی اترا نیز به زودی رسیدگی می‌شود و جلو تمام دزدی شرکت‌های مخابراتی گرفته خواهد شد.

او گفت:” کمپاین اترا برحق است. ما بالای یک میکانیزم کار می‌کنیم که چگونه جلو دزدی‌ها را بگیریم. ما به اداره‌ی اترا مکتوب فرستادیم که به تمام شکایت‌ها باید رسیدگی شود و جلوگیری دزدی‌ها گرفته شود. در صورتی که در جریان یک ماه دیگر به تمام ۲۰ تعهدی که از سوی اترا شده، رسیدگی نشود، این اداره بار دیگر در چوکات وزارت مخابرات تنظیم می‌شود، یا این‌که از ساختمان این وزارت بیرون انداخته می‌شود، تا آدرس اترا مشخص شود.”

او هم‌چنان اعلام کرد که کمپاین گسترده در سراسر افغانستان برای جمع آوری سیمکارت‌های غیر راجسترشده آغاز شده است و به تمام شرکت‌های مخابراتی یک ماه فرصت داده شده است تا سیمکارت‌های غیرراجسترشده را از خیابان‌های شهر و ولایت‌ها جمع آوری کنند.

در همین حال مسوولان وزارت مخابرات از پایین آمدن قیمت‌های بسته‌های انترنتی نیز خبر داده اند. به گفته‌ی این مسوولان پس از این هر جی بی انترنت در بدل ۴۹ افغانی و هر ۳ جی بی انترنت در بدل ۱۵۰ افغانی فعال خواهد شد.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که بیشتر از دو ماه است، کاربران فضای مجازی با انتقاد از کارکرد شرکت‌های مخابراتی، این شرکت‌ها را متهم به دزدی کریدت‌های‌شان به‌شکل سیستماتیک کرده‌ و از خدمات انترنتی و مخابراتی این شرکت‌ها به گونه‌ی جدی انتقاد دارند.

این کاربران، کمپاینی را تحت عنوان(#اترا-کجاست؟) راه‌اندازی کرده‌اند و تاکید می‌کنند که شرکت‌های مخابراتی به گونه‌ی خودسرانه پیشکش بسته‌های سیمکارت‌شان را فعال می‌کنند و این‌گونه کردیت‌کارت‌های شان دزدی می‌شود.

آنان اترا یا اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان را نیز به فساد و چشم‌پوشی از سرقت کردیت کارت های شان از سوی شرکت های مخابراتی متهم می‌کنند و تأکید دارند که این اداره در این دزدی‌ها سهم دارد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی