Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
استراتژی جدید ترامپ؛ حضور امریکا در افغانستان را شرایط افغانستان تعیین می‌کند |

استراتژی جدید ترامپ؛ حضور امریکا در افغانستان را شرایط افغانستان تعیین می‌کند

۳۱ اسد ۱۳۹۶ هشدار

استراتژی تازه امریکا برای افغانستان، بعد از ماه‌ها بحث و رای‌زنی، ساعت پنج و نیم بامداد صبح سه شنبه به وقت کابل اعلام شد. در این استراتژی، برخلاف پندار‌ها، حضور امریکا در افغانستان ضروری خوانده شد. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را، عامل قدرت گیری گروه‌های هراس افگن خواند. به همین دلیل او گفت که برخلاف خواسته اولیه‌اش، با خروج نظامیان آمریکایی در افغانستان مخالف است.

آقای ترامپ افزود: “خروج عجولانه، خلائی ایجاد خواهد کرد که هراس افگنان از جمله داعش و القاعده، به زودی آن را پر خواهند کرد – آن‌گونه که قبل از ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ اتفاق افتاد. شما می‌دانید که آمریکا در سال ۲۰۱۱ از عراق به طور عجولانه خارج شد. اشتباهی که در نتیجه آن، دست‌آوردهای امریکا در عراق، به راحتی به دست دشمنان تروریست ما افتاد.”

رییس جمهور امریکا، این استراتژی را در یک سخنرانی تلویزیونی در یک پایگاه در نزدیکی گورستان نظامی آرلینگ‌تون در نزدیکی واشنگتن اعلام کرد. در این مکان، نزدیک به ۲۴۰۰ سرباز امریکایی که در جنگ افغانستان جان داده اند، دفن شده اند. او در  این سخنرانی گفت که آمریکا به هم‌کاری با دولت افغانستان ادامه می‌دهد، اما تعیین سرنوشت این کشور در اختیار مردم آن است.

آقای ترامپ افزود که امریکا نظر به پلان و با درنظرداشت پیروزی از افغانستان بیرون خواهد شد. با این حال، آقای ترامپ به نیازمندی اصلاحات در داخل افغانستان اشاره کرد و گفت که: “کمک‌های امریکا چک سفید نخواهد بود. ما منتظر اصلاحات و اقعی خواهیم بود. ما با مردم افغانستان یکجا کار و هم‌کاری می‌کنیم. اما  وظیفه ما کشتن تروریست‌ها است و شهروندان افغانستان آینده خویش را، خود‌شان رقم خواهند زد”.

رییس جمهور امریکا گفت که ملت امریکا خواهان پیروزی در نبرد افغانستان است و نیروهای امنیتی افغانستان باید تقویت شوند. چرا که به گفته او، مردم و نیروهای افغانستان در برابر گروه‌هایی می‌رزمند که دشمن امریکا اند. رییس جمهور امریکا، اما از افزایش نظامیان آن‌کشور در افغانستان چیزی نگفت. به گفته ترامپ، تعداد سربازان آن‌کشور در افغانستان بر اساس شرایط افغانستان تعیین خواهد شد.

آقای ترامپ در این سخن‌رانی اش گفت: “همیشه گفته ام که اعلام پیش از وقت آغاز یا پایان اقدامات نظامی امریکا، غیرسازنده است. ما در مورد تعداد نیروها یا برنامه ما برای فعالیت‌های نظامی بیشتر صحبت نمی‌کنیم. از این به بعد، جدول‌های زمانی دل‌بخواه امریکا نه، بل شرایط افغانستان استراتژی واشنگتن را در قبال افغانستان مشخص می‌کند. تروریستان، نباید نقشه‌های ما را بدانند یا فکر کنند که می‌توانند آن قدر صبر کنند که ما برویم.”

هم‌زمان رییس جمهور امریکا، گوش‌زد دیگری هم به دولت افغانستان داشت. او خطاب به دولت افغانستان گفت : “تعهد ما نا محدود نیست و حمایت ما یک چک سفید امضا شده نیست.” رییس جمهور امریکا با این اشاره اش، دولت افغانستان را به پاسخ‌گویی و مسوولیت پذیری فراخواند.

امریکا در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد. بیشتر این نیروها، به آموزش، پرورش و مشوره دهی نیروهای امنیتی افغانستان مشغول اند. پیش از این جنرال جان نیکولسن فرمانده حمایت قاطع در افغانستان، خواستار افزایش سربازان امریکایی در افغانستان شده بود. حضور شانزده ساله نظامی آمریکا در افغانستان، ۲۴۰۰ کشته و ۷۰۰ میلیارد دالر هزینه داشته است.

پاکستان در استراتیژی جدید امریکا

در استراتژی تازه اعلام شده امریکا برای افغانستان، به پاکستان نیز توجه و بر این کشور فشارهایی وارد شده است. به گفته آقای ترامپ، اکنون زمان آن فرا رسیده است که پاکستان تعهد‍‌اش را به تمدن، نظم و صلح نشان دهد.

رییس جمهور امریکا با ارائه این استراتژی گفت، آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند. به گفته آقای ترامپ، آمریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته، ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، پناه‌گاه‌های امن داده‌است.

او گفت: “پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند. ما به پاکستان میلیاردها دالر پرداخت کرده‌ایم ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد. هیچ هم‌کاریی نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات آمریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد. زمان آن فرا رسیده که پاکستان تعهدش به تمدن، نظم و صلح ثابت کند.”

آقای ترامپ در بحث پاکستان تاکید ورزید که امریکا باید پناهگاه‌های مصئون تروریست ها را نابود کند. او از پاکستان خواست که با امریکا در تحقق این راهبرد هم‌کاری کند و این به نفع اسلام آباد است. رییس جمهور امریکا با اشاره به نابودی تروریستان، به نیروهای امریکایی صلاحیت همه جانبه داد که شبکه های تروریستی را نابود کنند و بر این گروه‌ها، ضربه‌های جدی وارد کنند.  او در این مورد گفت: “در قبال پناهگاه های امن ترویست‌ها در پاکستان بی تفاوت باقی نخواهیم ماند. تروریست‌ها دیگر جای امن نخواهند داشت و پناهگاه‌های امن آنان را در هرجایی که باشند، ازبین خواهیم برد”.

اما رییس جمهور امریکا، به این نکته نیز اشاره کرد که عملیات نظامی به تنهایی نمی تواند به افغانستان صلح آورد. او گفت که براساس این راهبرد، در پهلوی راه نظامی، راه مذاکرات نیز پیش گرفته می‌شود و با چهره های معتدل مذاکره می‌شود.

جایگاه هند در این استراتژی

استراتژی تازه امریکا اما در برابر هند دید خوبی دارد و واشنگتن از دهلی نو بدلیل هم‌کاری‌هایش با کابل، تشکری کرده است. آقای ترامپ با اشاره به هم‌کاری‌های هند و افغانستان، از دهلی نو خواست که برای کمک به ایجاد امنیت در افغانستان، نقش بیشتری بازی کند و افغانستان را با کمک‌های اقتصادی، در تامین ثبات و امنیت‌اش یاری رساند.

او گفت: “هند میلیاردها دالر به افغانستان کمک کرده است. این کمک ها بیشتر در بخش زیر ساخت ها بوده است. هند یک متحد استرتیژیک ما است و از این کشور می‌خواهیم نقش شان را در افغانستان جدی تر بسازد”.

پیش از آن‌که رییس جمهور امریکا، راه‌برد تازه آن‌کشور را اعلام کند، مایک پنس معاون او با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان تماس گرفت و آقای غنی را از طریق تلفن در جریان تصمیم تازه آقای ترامپ قرار داد. رکس تیلرسن، وزیر امور خارجه آمریکا هم، با نخست وزیر پاکستان و همتایان خود در افغانستان و هند تماس گرفته و جزئیات راه‌برد تازه امریکا را با آن‌ها شریک ساخت.

آقای ترامپ پیش تر از دستاورد حضور نظامی ۱۶ ساله آمریکا در افغانستان ابراز نارضایتی کرده بود و خواهان بازنگری در آن شده بود.

استقبال حکومت افغانستان

راه‌برد تازه امریکا با استقبال حکومت افغانستان رو برو شده است. اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، از این تصمیم امریکا استقبال می‌کند و این استراتژی را برای دست‌یابی به‌خودکفایی و مبارزۀ مشترک‌ به‌‌منظور پیروزی بر تروریزم و رهایی منطقه از تهدید و خطرات این پدیدۀ شوم، موثر می‌خواند. دفتر رییس جمهوری افغانستان به نقل از آقای غنی در پاسخ به درخواست رییس جمهور امریکا برای آوردن اصلاحات در افغانستان گفته است که: ” حکومت افغانستان تلاش‌های خود را برای آوردن اصلاحات همه‌جانبه اولویت می‌دهد تا در مبارزه  با فساد اداری، بالابردن مؤثریت، شفافیت و حاکمیت قانون فایق آید”.

رییس جمهور غنی از سیاست جدید امریکا در قبال پاکستان نیز خشنود است. آقای غنی تطبیق این استراتیژی را برای ثبات در منطقه مهم می‌خواند. او می گوید، این استراتژی راهی را برای کشورهای منطقه پیشنهاد می‌نماید تا از حمایت عناصر غیر دولتی دست بکشند.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان از راه‌برد تازه امریکا استقبال کرد. آقای عبدالله ساعاتی پس از اعلام این راه‌برد در یک نشست خبری حضور یافت و از رییس جمهور امریکا به خاطر تصمیم‌ جدیدش در قبال افغانستان تشکری کرد. رییس اجراییه گفت که با اعلام راهبرد نظامی امریکا در قبال افغانستان، مردم ما شاهد تغییرهای مثبت خواهند بود. آقای عبدالله افزود که جنگ در افغانستان راه حل نیست. او با اشاره به پاکستان، گفت که در نتیجه‌ی بی ثباتی افغانستان، هیچ کشوری به منفعت‌های مشروع خود نمی‌رسد. رییس اجراییه همچنین این موضوع را که گویا “امریکا ایجاد کننده داعش است” به شدت رد کرد و نشر چنین تیوری را کار دشمنان مردم افغانستان دانست.

از سوی دیگر اما گروه طالبان راه‌برد جدید امریکا را محکوم کردده است. این گروه در اعلامیه‌ی تهدید کرده است که: “اگر امریکا سربازان‌اش را از افغانستان خارج نکند، افغانستان بزودی به گورستان برای یک ابرقدرت قرن ۲۱ تبدیل خواهد شد”

آصف سحر

هم رسانی