Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
فصل جدید جنگ در افغانستان؛ بی52ها دوباره وارد جنگ می‌شوند |

فصل جدید جنگ در افغانستان؛ بی۵۲ها دوباره وارد جنگ می‌شوند

۱۴ سنبله ۱۳۹۶ هشدار

اوضاع امنیتی افغانستان هر روز پیچیده‌تر می‌شود و آینده‌ی آن نیز مبهم تر. از یک‌سو وزارت دفاع امریکا از فرستادن جنگنده‌های بیشتر در افغانستان خبر می‌دهد تا از آن برای نابودی هراس افگنان در این کشور استفاده کند. از سوی دیگر اما مخالفت‌ها و واکنش‌ها در برابر سیاست‌های اخیر امریکا در خصوص جنگ افغانستان بیشتر می‌شود. مخالفت‌هایی که می‌تواند تلاش‌های امریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان را به بُن بست و یا دست کم به چالش رو به رو کند.

به تازگی، کمیته‌ دفاعی پارلمان روسیه (دوما) گفته است که تلاش آمریکا برای نابودی تروریست‌ها و ایجاد دو‌لت در افغانستان ناکام شده و نیروهای امریکایی باید از این کشور بیرون شوند. یوی شوتکین معاون کمیته‌ دفاعی مجلس نمایندگان روسیه گفته است: ” باید اعتراف کرد که آمریکا در کنار این‌که برای ایجاد یک دولت وفادار به خودش در افغانستان ناکام شده است، مبارزه‌ این کشور برضد تروریسم نیز در افغانستان قابل درک نیست”. او افزوده است که موضع رسمی کشورش این است که آمریکا باید همه‌ سربازانش را از افغانستان بیرون کند.

پیش‌تر از آن، وزارت خارجه روسیه هم در قبال راه‌برد جدید امریکا درباره جنگ افغانستان واکنش  تندی داشت. سرگئ لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به اعلام راه‌برد جدید امریکا در باره افغانستان گفته بود که طرح اعلام‌شده دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در باره جنگ افغانستان، یک “خط‌‌‌ مشی بیهوده” است. او تأکید کرده بود: “روسیه به دلیل این که تمرکز اصلی استراتژی اعلام شده از سوی واشنگتن، اقداماتی با روش‌های تحمیل و زور” است، متاسف است.”

واکنش روسیه در خصوص راه‌برد جدید امریکا در حالی مطرح می شود که این کشور، بارها به حمایت از طالبان متهم شده است. اتهاماتی که بیشتر از سوی واشنگتن وارد شده است. اما در مقابل، روسیه، خود امریکا را به حمایت از تروریزم متهم کرده و داعش را یک گروه دست پرورده خود امریکا می‌داند. این اتهام‌ها اما از سوی هردو کشور رقیب، رد شده است.

 ورود دوباره جنگنده‌های غول پیکر در جنگ افغانستان

این حساسیت‌ها همه در پی اعلام راه‌برد جدید امریکا در افغانستان آغاز شد. راه‌بردی که حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را تا مدتی نامعلوم تثبیت کرد. اقدامات امریکا، اما از حضور درازت مدت در افغانستان فراتر رفت. این کشور هم پیمان افغانستان، اعلام کرد که سربازان‌اش را در افغانستان بیشتر می‌کند و حمله‌های هوایی در برابر طالبان و داعش را افزایش خواهد داد.

پس از اعلام همین سیاست‌ها است که اکنون مقام‌های امریکایی از فرستادن جنگنده‌های بیشتر به افغانستان خبر می‌دهند. اخیرن واشنگتن پست، گزارش داد که هزاران سرباز امریکایی در بخش‌های هوایی و نیروهای زمینی در افغانستان مستقر می‌شوند. این گزارش می‌گوید که افزون بر سربازان بیشتر، احتمال دارد که جنگنده‌های F-16 و هواپیماهای جنگی A-10 نیز در فصل جدید جنگ افغانستان سهم گیرند. جنگنده هایی که با بمب افکن های B-52 حمایت و پیشیبانی می‌شوند. واشنگتن پُست در گزارش‌اش نوشته است که قرار است B-52 در کشور قطر برای پوشش جنگ افغانستان مستقر شوند و نیرو‌های جنگی امریکا را از کشوری کمک نمایند که روزی در آنجا برای طالبان دفتر رسمی ایجاد کرده بودند.

مقام‌های امریکایی هم‌چنین به واشنگتن پست گفته‌اند که چند واحد توپخانه‌ای در نقاط مختلف افغانستان  جابجا خواهند شد تا خلاهای حمله هوایی را در این کشور پُر کنند. هریکی از این واحدهای توپ‌خانه‌ای، از یک صد سرباز نیروهای دریایی امریکا تشکیل می‌شود.

نگرانی‌ها از طولانی شدن جنگ افغانستان

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا در چند ماه گذشته گفته است که آمار سربازان این کشور در افغانستان به ۸۴۰۰ سرباز می‌رسد. اما جنرال فرانک مک‌کینزی، مدیر ستاد مشترک ارتش امریکا چندی پیش افشا کرد که تعداد نیروهای واقعی امریکا در افغانستان نزدیک به ۱۱۰۰۰ نفر می‌رسد.

افزایش شمار سربازان امریکایی، وارد شدن دوباره جنگنده‌های B-52 در جنگ افغانستان و حضور بیش از بیست گروه تروریستی در این کشور، همه نشان از طولانی شدن جنگ افغانستان دارند. بخصوص این‌که قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای از جمله روسیه، چین و ایران در کنار پاکستان به نوعی در جنگ افغانستان دخیل شده‌اند و نسبت به هر اقدام نظامی در این کشور حساسیت نشان می‌دهند.

آگاهان نظامی نیز به وضعیت کنونی اشاره می‌کنند و از طولانی شدن جنگ افغانستان بیم‌ناک اند. تجربه چهل ساله جنگ در افغانستان به آگاهان نظامی آموخته است، به هرپیمانه‌ای که آمادگی‌ها برای جنگ زیاد شود، به همان میزان تلفات افزایش می‌یابد و جنگ نیز به درازا کشیده می‌شود.

عتیق الله امرخیل فرمانده پیشین نیروی هوایی افغانستان با ابراز این نگرانی، از دولت‌مردان می‌خواهد تا به جای افزایش آمادگی‌ها، جنگ را مهار کنند. این آگاه نظامی به هشدار می‌گوید: «جنگ افغانستان شدت می‌یابد، اما هنوز روشن نیست که در کنار حضور نیروهای امریکایی در افغانستان و گسیل بمب افکن‌ها، مردم به صلح دست می یابند یا نه، آیا به جنگ نقطه پایان گذاشته می‌شود یا نه. اما تجربه نشان داده است که افزایش جنگ به معنای پایان دادن به جنگ نیست.»

دولت امریکا در نخستین روزهای آغاز به کار حکومت وحدت ملی، با افغانستان پیمان امنیتی امضا کرد. پیمانی که حامد کرزی رییس جمهور پیشین، از امضای آن سر باز زد و با این کارش، روابط کابل و واشنگتن را تا پایین ترین سطح کاهش داد. با آمدن دونالد ترامب رییس جمهور جدید امریکا، مساله جنگ و حضور امریکا در افغانستان بار دیگر مورد بازبینی قرار گرفت. آقای ترامب پس از نشست های پی‌در پی تصمیم گرفت تا نیروهای امریکایی را در افغانستان گسترش دهد و به طولانی‌ترین جنگ امریکا در این کشور نقطه پایان دهد.

تلاش‌های داخلی

در کنار تلاش امریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان، محمد اشرف غنی رییس جمهور این کشور نیز تلاش‌های گسترده‌ای را برای مدیریت جنگ در افغانستان آغاز کرده است. آقای غنی در تازه ترین مورد، دو روز قبل به ولایت ننگرهار سفر کرد و در این سفرش گفت که بخاطر ایجاد تحرک بیشتر در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، دستورهای تازه و لازمی را صادر کرده است.

رییس جمهور در این سفر در جمع نیروهای امنیتی در قول ارودی ۲۰۱ سیلاب سخنرانی کرد و به نیروهای امنیتی وعده سپرد که امکانات و مصرف آنان در چهار سال آینده دو برابر خواهد شد. او تاکید کرد که از این پس نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، بار مسئولیت‌ها را به تنهایی به دوش نخواهند کشید.

آقای غنی گفته است که با اعلام راه‌برد جدید امریکا در قبال افغانستان، ماموریت حمایت قاطع بیشتر شده و از این نیز بیشتر خواهد شد. به‌گفته او در چهار سال آینده ۶ میلیارد دالر به نیروهای هوایی افغانستان اختصاص یافته است. یعنی در هر سال یک و نیم میلیارد دالر، تنها بالای نیروهای هوایی به مصرف خواهد رسید.

رییس جمهور افغانستان در مدت سه هفته اخیر، به ولایت‌ جنوبی قندهار و ولایت غربی هرات نیز سفر کرد. او در سفرش به ولایت قندهار، با سربازان، بریدملان، افسران و مسئولین قول اردوی ۲۰۵ اتل قندهار دیدار کرد. او در این دیدار به شرح پلان چهارساله امنیتی پرداخت و گفت که تمام خواست‌ها و پیشنهادات سربازان و افسران ارتش را یاداشت کرده و برای حل آن اقدام خواهد کرد.

آقای غنی پیش از آن در سال‌روز استقلال افغانستان به ولایت هرات سفر کرد و از جمله وضعیت قول اردوی ۲۰۷ ظفر در ولایت هرات را از نزدیک ارزیابی کرد. او به سربازانی که در جبهه‌ی جنگ هستند قول داد که پس از این حقوق آنها ضایع نخواهد شد و به صورت جدی به سربازان امنیتی توجه صورت خواهد گرفت.

برخوردهای سلیقه‌ای رییس جمهور

سفرهای ولایتی رییس جمهور و دید و بازدید او از پایگاه‌های نیروهای امنیتی، در زمانی که جنگ در بیست و سه ولایت جریان دارد و بیست و یک گروه ترویستی در برابر نیروهای امنیتی عملن در جنگ هستند، عامل تشویق و دل‌گرمی نیروهای امنیتی افغانستان می‌شود.

اما آقای رییس جمهور در کنار این تحرک‌ها، نقطه‌های ضعفی نیز دارد. در هر بُعدی. از سیاست گرفته تا مسایل امنیتی. برخی از کارکردهای او به شدت مورد انتقاد قرار می‌گیرد و از او رییس جمهوری با پندار انحصارگرایانه به نمایش می‌گذارد.

آقای رییس جمهور در برخی از موارد، مورد انتقاد جدی سیاسیون و حتا مقامات ارشد دولتی  قرار دارد. به باور آنان، آقای غنی در زمان حکومت داری‌اش، به تنش‌های قومی دامن زده است و حتا در ترفیع  افسران ارتش و پولیس ملی،  گزینشی بر خورد کرده‌است. از جمله‌ی کارکردهای او در این حوزه، می توان به ترفیع هایی اشاره کرد که به مناسبت نود و هشتمین سالروز جشن استرداد استقلال افغانستان انجام شده است. به گونه مثال، آقای غنی ام‌سال از میان ۳۱ پیشنهاد ترفیعی وزارت امور داخله، تنها به پنج افسری ترفیع داده است که چهار افسر آن پشتون و یکی آن‌هم تاجک اما از اعضای حزب اسلامی  است.

در آخرین مورد آقای غنی رتبه طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع ملی را از تورن‌جنرالی به دگر جنرالی ارتقا داد. طارق شاه بهرامی در آغاز حکومت وحدت ملی دگرمن بود و تا کنون چهار رتبۀ نظامی از رییس‌جمهور غنی گرفته است. او شاید یگانه مقامی باشد که با چنین سرعت چندین رتبه گرفته است. این در حالیست که رییس جمهور پیش از این گفته بود، برای او قابل قبول نیست که یک سرباز در چریان چهار – پنج سال، از ساتن‌منی به جنرالی برسد.

سردار داهی

هم رسانی