از آسیا تا به امریکا؛ رییس جمهور غنی بعد از ترکمنستان به نیویارک امریکا می‌رود

۲۶ سنبله ۱۳۹۶ هشدار

محمد اشرف غنی رئیس‌‌جمهور افغانستان، صبح امروز یک‌شنبه کابل را به مقصد عشق آباد پایتخت ترکمنستان ترک کرد. سفر آقای غنی به ترکمنستان یک روزه است. هدف اساسی آقای غنی در این سفر، اشتراک در مراسم گشایش پنج‌مین دور مسابقات آسیایی هنرهای رزمی و داخل صالونی بود که در عشق آباد برگزار شده است. اما او در حاشیه این سفر، با قربان‌قلی بردی محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان و امام‌علی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان دیدار و گفتگو داشته است.

دفتر مطبوعاتی رییس جمهوری افغانستان گفته است که روسای جمهوری دو کشور روی موضوعاتی گونه‌گون از جمله مسابقات کنونی، خط آهن، روابط اقتصادی و هم‌کاری‌های تجارتی کابل و عشق آباد گفت‌و گو کرده‌اند. در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری آمده است که آقای غنی اشتراک و سهم‌گیری بازی‌کنان افغانستان با ورزش‌کاران ترکمنستان را مهم‌ترین کار دانسته و گفته است که این بازی‌ها قابل ملاحظه هستند و دست‌آوردهای بزرگی را به منطقه خواهد آورد.

آقای غنی گفته است: ” به این خاطر آمده ام که هیچ گاهی برای برادر خود نه گفته نمی‌توانم؛ زیرا تصمیم‌های شما در رابطه به مناسبات افغانستان و ترکمنستان، تاریخی است. در سیاست خارجی ترکمنستان در سال‌های آینده، دیدارهای اقتصادی و هم‌چنان تاکید شما بر ارتباطات فرهنگی ما واقعاً موجب امیدواری است”.

رییس جمهور غنی در این دیدار خوشی ترکمنستان را خوشی مردم افغانستان خوانده است. به گفته آقای غنی، با آغاز مسابقه‌های آسیایی در ترکمنستان چندین بازی‌کن افغان در رشته‌های مختلف حضور دارند.

نیویارک مقصد اصلی این سفر

رییس جمهور غنی اما از عشق آباد ترکمنستان، راهی نیویارک در امریکا خواهد شد، تا در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشتراک نماید. دواخان مینه پال معاون سخن‌گوی رییس جمهور به خبرنگاران گفت که آقای غنی ام‌سال در روز اول مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند. به گفته معاون سخنگوی رییس جمهور، آقای غنی در سخنرانی‌اش روی مبارزه‌ی بدون تفکیک با تروریزم و مسئولیت پذیری کشورها در این خصوص تمرکز خواهد کرد.

او در پاسخ به پرسشی که خواست افغانستان از مجمع عمومی سازمان ملل در قبال پاکستان چیست، گفت که: “افغانستان خواهان مبارزه با تروریزم است. مبارزه با تروریزم به این معنا است که تروریزم در هرجایی که باشد باید نابود شود”. مینه پال با این سخنان کوتاه، خواهان نابودی لانه‌های هراس افگنان در خاک پاکستان شد.

افغانستان در بیش از یک و نیم دهه اخیر همواره پاکستان را متهم کرده است که تروریستان را در خاک‌اش جا داده و از آنان به عنوان ابزاری فشار بر افغانستان، منطقه و جهان استفاده می‌کند.  اما پاکستان این اتهام‌ها را رد کرده است. در همین پیوند، ایالات متحده امریکا هم در استراتژی جدید اش در قبال افغانستان به پاکستان هشدار داد که  آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.

به گفته آقای ترامپ، آمریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته، ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، پناه‌گاه‌های امن داده‌است.

دیدار با دونالد ترامپ

معاون سخن‌گوی رییس جمهور در نشست خبری‌اش در کابل گفت که آقای غنی در حاشیه هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک، با سران بسیاری از کشور‌ها دیدار خواهد داشت. از جمله دیدار با دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا. آقای مینه پال به جزئیات این دیدار و این‌که چه موضوعاتی در آن مطرح می‌شود، اشاره‌ای نکرد. اما این دیدار از آن جهت که نخستین دیدار رییسان جمهور دو کشور “متحد استراتژیک” است، مهم و قابل تعقیب خواهد بود. بخصوص این‌که این دیدار پس از اعلام استراتژی جدید امریکا در باره افغانستان صورت می‌گیرد.

داوود نوری یکی از استادان روابط بین الملل دیدار دو رهبر را در این وضعیت حساس، مهم می‌بیند، چرا که به گفته او، دولت امریکا و ترامپ توجه بیشتر به افغانستان دارد و این دیدار می‌تواند نتایج بهتری برای افغانستان در پی داشته باشد، البته اگر رییس جمهور غنی طرحی را برای جلب توجه بیشتر کاخ سفید در این سفر به همراه داشته باشد.

این استاد روابط بین الملل با دید خوش‌بینانه‌ای می‌گوید: ” این دیدار و ملاقات برای کسانی که فکر می کنند، به حمایت امریکا و جامعه جهانی ضرورت داریم و توجه آن ها می تواند، مشکلات افغانستان را حل سازد، بسیار مهم است. چرا که اگر افغانستان در اولویت امریکا باشد، برای موفقیت نیروهای خارجی و دولت افغانستان بسیار مهم و حیاتی است”.

یکی از موضوع‌های که گمان می‌رود آقای غنی با دونالدترامپ مطرح سازد، مسئله پاکستان و لانه‌های تروریستان در آن کشور است. احتمالن آقای غنی از رییس جمهور امریکا خواهد خواست که در روشنایی استراتژی جدیدش، بالای اسلام آباد فشار بیشتر وارد کند و از آن‌کشور بخواهد که افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم و تامین صلح یاری رساند.

اما داوود نوری نسبت به این موضوع ابراز تردید دارد. او می گوید: ” امریکا استراتژی و سیاست های کلان اش را بر اساس منافع خودش تعقیب می کنه و فکر نمی کنم که دیدگاه های رییس جمهور افغانستان بتانه جهت گیری های جدید را در سیاست خارجی امریکا ایجاد بکنه و امریکا را وادار به تغییر در سیاست هایش بکنه”.

با این حال، این استاد روابط بین الملل دیدار آقای غنی با رییس جمهور امریکا و در خواست برای فشار وارد کردن بیشتر بر پاکستان را بی تاثیر هم نمی‌داند. او بدین باور است که اگر رییس جمهور افغانستان اسناد، مدارک و یا دلایل محکم برای رییس جمهور امریکا ارایه بتواند، طبیعی است که بی تاثیر نخواهد بود.

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان را در این سفر، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربناها، و چند مقام ارشد دیگر حکومت افغانستان همراهی می کنند.

آقای غنی پیش از این در سال ۱۳۹۴ همراه با عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان به واشنگتن سفر کرد. سفری که برای دیدار با مقامات آمریکایی از جمله بارک اوباما رییس جمهور وقت امریکا انجام شد. آن سفر ۵ روزه بود و رهبران حکومت وحدت ملی با بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، اعضای کنگره، مقام‌های عالی رتبه آمریکایی و هیات مدیره بانک جهانی دیدار کردند.

آصف سحر

هم رسانی