حمله مرگبار گروهی در پکتیا؛ ۴۱ نفر به شمول فرمانده پولیس این ولایت کشته شدند

۲۵ میزان ۱۳۹۶ هشدار

بیست دقیقه مانده به ساعت ده پیش از چاشت امروز، انفجار قدرت مندی در مقابل پاسگاه نخست  فرمانده پولیس و چند مرکز امنیتی دیگر در ولایت پکتیا روی داد. در این مرکز، فرماندهی پولیس پکتیا، فرماندهی لوای خاص، فرماندهی مرکز آموزشی پولیس و فرماندهی زون ۳۰۳ سپین غر پولیس قرار دارند.

فرمانده پولیس ولایت پکتیا از مقام های ارشد نیروی امنیتی افغانستان است که در میان کشته شدگان حمله امروز قرار دارد. جنرال توریالی عبدیانی در همان ساعات اولیه حمله کشته شد. حمله کنندگان همه لباس نظامی بر تن داشته و شمار شان به گفته‌ای برخی منابع، ۱۲ نفر بوده اند.

اسدالله شیرزاد فرمانده پولیس زون ۳۰۳ پولیس که در زمان این حمله در ولایت خوست بود، به هشدار گفت، در حمله امروزی، چهار مهاجم با استفاده از چهار موتر بمب یکی پی دیگری خود را انفجار داده و سپس شمار زیادی از انتحار کنندگان که پیاده بودند خود را به داخل مراکز مختلف نظامی که این جا بودند، رسانیده اند. گزارش های اخیر می رساند که در این حمله، از یک هاموی، یک رنجر، یک موتر نوع مازدا و یک موتر تیز رفتار نوع سراچه پر از مواد انفجار کار گرفته شده است.

خبرنگاران محلی نیز می‌گویند، تا صدای سه انفجار بزرگ که ناشی از حمله موتر بمب بوده اند را شنیده اند. حمله‌ای نخست با یک موتر بمب کلان در نخستین ایست بازرسی انجام شد، آغاز یک حمله گروهی بر این مرکز بود که شماری از حمله کنندگان دیگر گروه طالبان، پس از آن خود را به داخل فرماندهی پولیس و فرماندهی لوای نظم عامه رسانیدند.

طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفتند. ذبیح الله مجاهد سخن‌گوی گروه تروریستی طالبان گفته است که آنها دو حمله موتربمب را بر قوماندانی پولیس و لوای نظم عامه در پکتیا انجام داده و شماری زیادی از جنگ‌جویان شان به داخل این مراکز رفته اند و با نیروهای امنیتی دولت افغانستان درگیر اند.

وزارت داخله می‌گویددر این رویداد ۴۱ نفر کشته و ۱۵۸ نفر دیگر زخمی شده اند. جنرال مراد علی مراد، معین ارشد امنیتی به خبرنگاران گفت، از میان کشته شدگان، ۲۱ نفر سرباز پولیس و ۲۱ نفر دیگر غیر نظامی هستند. او همچنان شمار زخمی های نیروهای امنیتی را ۴۸ نفر گفت و شمار غیر نظامیانی را که در این رویداد زخمی شده اند، ۱۱۰ تن خواند. پانزده تن از دانشجویان دختر در خوابگاه دانشگاه ننگرهار که در نزدیکی این مراکز امنیتی قرار دارند، نیز در میان زخمی‌های این رویداد اند.

کشته شدگان اکثرن غیرنظامیانی هستند که برای گرفتن پاسپورت و شناسنامه‌های شان به این مرکز آمده بودند. آمار تلفات لحظه به لحظه در حال افزایش است، وزارت داخله نیز گفته است بعدا در این مورد صحبت خواهد کرد.

حمله امرزو، پس از حمله مرگبار به قول اردوی شاهین در ولایت بلخ، بی سابقه ترین حمله گروهی طالبان، در مرکز یک ولایت بر مراکز مهم امنیتی به شمار می رود. هنوز مشخص نیست، انتحار کنندگان چگونه توانسته اند هم‌زمان با دو موتر پر از مواد انفجاری و سلاح و تجهیزات خود را تا این مرکز رساند و ساعت ها با نیروهای امنیتی و بجگند.

حملات مشابه به مراکز امنیتی

پیش از این نیز حملات گسترده گروهی و انتحاری به مراکزی نظامی در ولایت‌های دیگر روی داده است. حمله قول اردوی ۲۰۹ شاهین یکی از این دست حملات وحشت ناک بود که قتل عام در میان این مرکز نظامی به شدت محافظت شده راه انداخته بود و در دوم ماه اسد سال روان خورشیدی رخ داد.

بیشتر از ۱۰۰ سرباز ارتش در آن حمله کشته شده و بیشتر از ۱۵۰ سرباز دیگر زخمی شدند. در پی این حمله وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش افغانستان از وظایف شان کنار رفتند.  طالبان مسوولیت آن حمله را به عهده گرفتند.

پس از آن حمله، رییس جمهور به ولایت بلخ رفت و یک روز بعدش را ماتم ملی اعلام کرد. در آن حمله دست کم ده حمله کننده انتحاری پس از یک انفجار نیرومند وارد قول اردو شده و سربازان ارتش را که در حال ادای نماز جمعه بودند، از یک سر به رگبار بستند.

سال گذشته گروهی از مهاجمان انتحاری به شفاخانه سردار محمد داود خان در منطقه به شدت حفاظت شده وزیر اکبر خان در کابل حمله کردند. هر چند آن حمله به قدرت حمله بلخ و حمله امروزی نبود، اما داخل شدن به شفاخانه نظامی وزارت دفاع، حتا خارج از تصور است.

در آن حمله ۳۰ نفر کشته شده و بیشتر از ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند. حمله کنندگان چهار نفر بودند و مریض و داکتر و سرباز، همه را به گلوله بستند.

طالبان مسوولیت آن حمله را به عهده نگرفتند اما داعش گفتند که کار آنها بوده است. ساعت ۹ پیش از چاشت یک انتحار کننده مواد همراه خود را در مقابل در ورودی این شفاخانه انفجار داد و سپس سه مهاجم دیگر وارد شفاخانه شده و خود را به ساختمان اصلی رسانده بودند.

سه سال پیش گروه ۱۹ نفری از مهاجمان انتحاری طالبان، بر ریاست امنیت ملی غزنی حمله کردند. در آن حمله به گفته‌ای مقام‌های امنیتی و صحی غزنی، ۱۹۴ نفر زخمی و سه نفر دیگر کشته شدند. دو ساعت طول کشید تا ۱۹ مهاجهم از پای در بیایند، اما ساختمان امنیت ملی غزنی و چندین ساختمان دولتی دیگر، در نتیجه دو انفجار انتحاری پیش از حمله، منهمدم شدند.

در کابل اما حملات به مراکز امنیتی بیشتر بود. حمله به اکادمی پولیس، حمله به قطار سربازان مرکز آموزشی میدان وردک در غرب کابل، حمله به ریاست محافظت رجال برجسته و چندین حمله دیگر، از خونین ترین‌ها بوده است که هر کدام دها کشته در پی داشته اند.م

واکنش وزارت داخله به این حمله

در حالی که یک مساله همچنان در ابهام است که انتحار کنندگان چگونه می‌توانند بار بار به راحتی خود را با مقدار زیادی از مواد انفجاری تا نزدیک و یا داخل مراکز نظامی که به شدت محافظت می‌شوند، برسانند و قتل عارم راه بندازند. وزارت داخله با نشر یک اعلامه‌ای خبری این حمله را ناشی از ضعف گروه‌های تروریستی خوانده است.

این حمله حدود ساعت یک بعد از ظهر خاتمه یافت. وزارت داخله می گوید، دو حمله انتحاری با موتر بمب صورت گرفته و سپس پنج انتحار کننده توانسته اند خود را به داخل فرماندهی پولیس و فرماندهی لوای نظم عامه برسانند.

جنرال مراد علی مراد ساعاتی پس از ختم این حمله در یک کنفرانس خبری گفت، درد مردم پکتیا را درک می کند، نمی خواهد با تسلیت گفتن و طلب آمرزش، مرهم به دل آنها بگذارد و کوتاهی نیروهای امنیتی را بپوشاند. او تعهد کرد که نیروهای امنیتی تا لحظه مرگ از مردم افغانستان دفاع خواهد کرد و تروریستان را در هر گوشه‌ای از افغانستان هدف قرار خواهند داد.

آقای مراد تأکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان هنوز خیلی جوان اند و کمی زمان بیشتر لازم است تا قدرت مند تر شوند. او تأکید می کند که گروه تروریستی به دلیل شکست های پیهم و سخت شان، اکنون در تلاش این اند که با راه اندازی این دست حملات، شکست شان را جبران کنند.

معین ارشد امنیتی فشارهای حامیان گروه های تروریستی را بر این افراد نیز از دلایل دیگر حملایت تروریستی میداند. این در حالیست که روز گذشته امنیت ملی گفته بود، رهبری شورای کویته فیصله کرده است که حملات خونین و پیچیده‌ای را در نقاط مختلف افغانستان راه اندازی کنند.

آقای مراد تأکید دارد که گروه های تروریستی به تعهدات حامیان که با حکومت افغانستان دارند نیز پا بند نیستند و برای همین تلاش می کنند، با راه اندازی حملات گسترده انتحاری و گروهی، نیروهای امنیتی و مردم افغانستان صدمه بزنند.

معین ارشد امنیتی وزارت داخله می‌گوید تا زمانی بر گروه های تروریستی فشار می آورند، که آنها تسلیم روند صلح شده و دست از جنگ بکشند. این حمله به شدت تکان دهنده بود و ساعاتی پس از حمله گروهی طالبان به ولسوالی اندر ولایت غزنی صورت گرفت که در آن ۳۰ نفر به شمول ۵ غیر نظامی کشته شده و ۱۰ سرباز دیگر زخمی شدند.

جلیل پویا 

هم رسانی