هشدار حزب اسلامی به حکومت؛ برگزار نشدن انتخابات سبب پشت کردن مردم به دموکراسی خواهد شد

۹ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

در پی گرم شدن بحث‌های انتخابات افغانستان و تلاش‌های احزاب سیاسی برای هم‌سو سازی جریان‌های سیاسی در این پروسه، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم از قافله عقب نماند و موضع سیاسی اش را در باره انتخابات اعلام کرد. حزب اسلامی امروز از کندی عمل‌کرد حکومت در زمینه آمادگی‌ها برای  برگزاری  انتخابات پیش‌رو انتقاد کرد. به گفته حزب اسلامی افغانستان، اگر حکومت وحدت ملی اقدام‌های جدی را برای برگزاری انتخابات روی دست نگیرد، این بی میلی و بی ارادگی، عاملی برای  تحقق اهداف کسانی می‌شود که در صدد منحل کردن نظام کنونی و تشکیل حکومت موقت اند.

حزب اسلامی افغانستان می‌گوید، افرادی که در پی منحل کردن نظام اند، برای جلوگیری از برگزاری انتخابات تلاش می‌کنند و هدف نهایی این افراد و گروه‌ها نیز، افزایش بحران در این کشور و آماده کردن ذهن‌های مردم برای برگزاری لوی جرگه و حکومت انتقالی موقت است. تلاش‌های که به باور این حزب هم اکنون به صورت آشکار و پنهان در افغانستان ادامه دارند.

محمد امین کریم، سخن‌گوی حزب اسلامی در یک نشست خبری در کابل گفت که تلاش‌ها برای جلوگیری از برگزاری انتخابات سبب بی اعتباری پروسه مردم سالاری و مایوس شدن مردم از پروسه مردم سالاری و انتخابات خواهد شد. این حزب سیاسی هشدار داد که اگر وضعیت افغانستان، بحرانی شود، مردم از نظام روگردان خواهد شد و در نهایت به تشکیل یک حکومت موقت رضایت خواهند داد.

حزب اسلامی به حکومت وحدت ملی در حالی از تاخیر در برگزاری انتخابات هشدار می‌دهد که اخیرن حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان خواستار تشکیل لوی‌جرگه عنعنوی در افغانستان شد. تحلیل و بررسی استراتیژی جدید امریکا درباره افغانستان و آسیای جنوبی، دلیل او برای دایر نمودن لویه جرگه عنوان شد. اما گفته‌هایی نیز وجود دارد که او به این بهانه، تصمیم دارد، اقدام های بزرگ سیاسی و حکومت‌داری در افغانستان را از سر بگیرد. هدفی که آقای کرزی می‌تواند تنها از راه برگزاری لوی‌جرگه به آن دست یابد.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بیش‌تر از یک سال پیش، بیشتر به عنوان یک حزب تروریستی شناخته می‌شد و سال‌ها در لیست سیاه نهادها و حکومت های غربی بود. او در تمام این مدت در برابر حکومت افغانستان می‌جنگید و حزبش فعالیت‌های سیاسی رسمی در چوکات نظام افغانستان نداشت.اما پس از پیوستن گلبدین حکمتیار به پروسه صلح افغانستان، این حزب از لیست سیاه این نهادها خارج شد و او خود به تاریخ چهاردهم ماه ثور وارد کابل شد و فعالیت‌های سیاسی اش را از سر گرفت.

نگرانی حزب اسلامی از راه نیافتن جوانان به پارلمان

حزب اسلامی افغانستان می گوید که با برگزاری انتخابات با شیوه کنونی بزرگترین ضربه را جوانان افغانستان متقبل خواهند شد. زیرا به باور این حزب سیاسی – جهادی، برگزاری انتخابات با این شیوه، جوانان هیچ شانسی برای راه یافتن به پارلمان آینده افغانستان ندارند.

سخن‌گوی حزب اسلامی افغانستان در نشست خبری‌اش در کابل گفت که جوانان افغانستان بیش از ۷۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و پارلمانی که این قشر در کرسی‌های آن سهمی نداشته باشند، تمثیل نمایندگی از مردم افغانستان را نخواهد کرد.

به گفته این حزب سیاسی با برگزاری انتخابات با شیوه کنونی بیشتر افراد قدرتمند و جنگ سالار که نفوذ و توانایی اقتصادی زیادی در جامعه دارند، به پارلمان راه خواهند یافت. محمد امین کریم گفت: “اگر انتخابات با شیوه کنونی برگزار شود، جوانان فرصت راه‌یابی به پارلمان را ندارند زیرا نه جنگ سالار اند و نه پول لازم برای کمپاین را دارند.”

به باور حزب اسلامی افغانستان، احزاب سیاسی می‌توانند زمینه اشتراک نمایندگان تمامی طبقات جامعه افغانستان را در پارلمان فراهم کند. در غیر آن پارلمان آینده از وجود افرادی پر خواهد شد که قدرت و پول دارند و در واقع نماینده حدود دو درصد از نفوس افغانستان اند.

افغانستان در حال حاضر از سیستم انتخاباتی “رأی واحد غیر قابل انتقال” با میکانیزم ویژه اختصاص سهمیه به زنان استفاده به عمل می آورد. این سیستم انتخاباتی، برای احزاب سیاسی دست و پا گیر است و حزب اسلامی با اظهارات امروزش در تلاش تغییر این سیستم است.

حزب اسلامی افغانستان همچنان روی ایجاد میکانیزم موثر برای برگزاری یک انتخابات شفاف در این کشور تاکید دارد و معتقد است که تغییر افراد و مهره‌ها راه حلی خوبی برای  این پروسه نیست.

اشاره این حزب به برکناری ۵ کارمند ارشد کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی بود که در اول ماه عقرب از سوی این کمیسیو برکنار شدند. عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی، کارمندان برکنار شده این کمیسیون را خیالی خواند که اکثرن غیر حاضر بودند و در نشست‌های مهم این کمیسیون شرکت نمی‌کردند. اما این کار، واکنش‌های تندی را هم در پی داشت. مخالفان این تصمیم کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی بشمول کارمندان برکنار شده، این کار انجام شده را خلاف قانون خواندند.

سخن‌گوی حزب اسلامی به روز سه شنبه، هم‌چنین خواهان ایجاد یک شورای نظارتی متشکل از احزاب سیاسی افغانستان شد که توانایی نظارت جدی از پروسه انتخابات را داشته باشد. این حزب جهادی و سیاسی افغانستان همچنان پیشنهاداتی را در خصوص چگونگی برگزاری انتخابات افغانستان نیز به حکومت ارایه کرد.

حزب اسلامی افغانستان در حالی از ایجاد شورای نظارتی برای نظارت از انتخابات می‌شود که نزدیک به یک‌ماه پیش، جریان‌ها و ائتلاف‌های بزرگ سیاسی در افغانستان جریان تازه‌ای را با نام “شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان” ایجاد کردند. برگزارى انتخابات به موقع، شفاف و عادلانه، مهم‌ترین خواسته‌ این شورا است. شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان، اقدامات حکومت در زمینه انتخابات را نا کافی خواند. این شورا هم‌چنین کارهای انجام شده حکومت در زمینه انتخابات را، خلاف قانون خوانده و به دلایلی مختلف آنرا غیرقابل قبول و پذیرش عنوان کرد.

این شورای جدید، از دوازده جریان بزرگ سیاسی افغانستان تشکیل شده است. جریان‌های مانند ائتلاف ملی نجات برای افغانستان، شورای حراست و ثبات افغانستان، جبهه نوین ملی افغانستان، محور مرم افغانستان، جنبش رستاخیز تغییر، شورای مشرقی، شورای لوی قندهار، حزب متحد ملی و چند حزب و جریان سیاسی دیگر، اعضای این شورا اند.

گفتنی است که کمیسیون مستقل انتخابات، شانزدهم سرطان ۱۳۹۷ را روز برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام کرده و تلاش‌هایی را نیز برای آمادگی این انتخابات آغاز کرده است.

جلیل پویا

هم رسانی