حزب اسلامی افغانستان: لغو کمیسیون‌های انتخاباتی باعث تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی می‌شود

۱۳ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، منحل ساختن کمیسیون‌های انتخاباتی را عامل تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی می‌خواند و ملغی سازی این کمیسیون‌ها را راه حل مناسب برای بهبودی روند انتخابات نمی‌داند. گلبدین حکمتیار رهبر این حزب هم‌چنین به این باور است که بدیلی برای حکومت وحدت ملی و زمانی برای تشکیل کمیسیون جدید انتخابات نیست و انتخابات آینده با وجود همین حکومت و کمیسیون برگزار خواهدشد. آقای حکمتیار امروز سه شنبه طرح و پیشنهادات اننتخاباتی این حزب را رسمن به کمیسیون مستقل انتخابات ارایه کرد. او با ارایه پیشنهادات اش به این کمیسیون گفت که: “نسبت به ترکیب کمیسیون‌های انتخاباتی ملاحظات خود را داریم. این کمیسیون‌ها در غیاب ما ساخته شده. ما در این کمیسیون‌ها نماینده نداریم. اما بخاطر این‌که وقت را از دست ندهیم و انتخابات به تاخیر نیافتد، همین کمیسیون‌ها را قبول کردیم و انتخابات آینده باید توسط همین کمیسیون‌ها برگزار شود.”

او اما گفت که با وجود پذیرش این کمیسیون‌ها، خواسته‌ای دارد که باید از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی درنظر گرفته شود. او شفافیت برگزاری انتخابات و سالم بودن این پروسه را از مهم‌ترین خواسته‌اش یاد کرد که باید از سوی نهادهای مربوط انتخاباتی جدا درنظر گرفته شود. رهبر حزب اسلامی از احزاب و جریان های سیاسی دیگر هم خواست که بجای لغو کمیسیون‌های انتخاباتی، طرح‌های دیگری را برای شفافیت این روند پیشکش کنند و از کاری که نتیجه آن جز تاخیر انتخابات نیست، خود داری کنند.

اشاره آقای حکمتیار به خواسته‎‌هایی است که اخیرن از سوی احزاب و جریان‌های بزرگ سیاسی در رابطه با انتخابات پیش روی پارلمانی مطرح شده است. جریان‌های سیاسی ای‌که اکثرن از نتایج کار کمیسون مستقل انتخابات نگرانی دارند و خواستار لغو این کمیسیون هستند. دو روز پیش، جریان سیاسی “محور مردم افغانستان” از بی توجهی حکومت به طرح‌ها و پیشنهادهای مطرح شده شان در خصوص انتخابات انتقاد کرد. محور مردم افغانستان، که از گردهم آیی ده‌ها چهره تأثیر گذار سیاسی و مقام های پیشین حکومت افغانستان به شمول رحمت الله رییس پیشین امنیت ملی و رنگین داد اسپنتا مشاور امنیت ملی رییس جمهور کرزی تشکیل شده است، به عنوان جدی ترین جریان اپوزسیون حکومت وحدت ملی شناخته می شود. اعضای این جریان سیاسی گفتند که حکومت افغانستان نه تنها اقدامی برای عملی کردن پیشنهادات آنها انجام نداده، بلکه در تلاش است تا راه‌های را برای مهندسی انتخابات پیش‌رو روی دست گیرد.

نزدیک یک ماه پیش جریان سیاسی محور مردم افغانستان و شورای عالی تفاهم جریانهای سیاسی، پیش‌نهادهای جدی را در خصوص روند انتخابات افغانستان به حکومت مطرح کرد. پیش‌نهادهای که در آن  برکناری کمیشنران برحال کمسیون‌های انتخاباتی مطرح شده بود.

این جریان‌های‌های سیاسی هم‌چنان از حکومت خواسته بود تا پس از برکناری کمیشنران کنونی در زمینه گزینش کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی، با این جریان‌ها مشوره صورت گیرد. ناتوانی و ضعف کمیشنران کنونی در برگزاری انتخابات، عمده ترین دلیلی بود که جریان‌های سیاسی برای برکناری آنان پافشاری داشتند اما در کنار آن، دلایل دیگری نیز وجود داشت.

چهار روز پیش هم، عطا محمد نور والی ولایت بلخ  و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی که به دعوت محمد اسماعیل‌خان از رهبران جهادی حوزه غرب به ولایت هرات رفته بود، خواستار لغو کمیسیون مستقل انتخابات شد. او به نماینده‌گی از شورای تفاهم جریان‌های سیاسی، بمنظور برگزاری انتخابات شفاف، چهار پیشنهاد را مطرح کرد. آقای نور، در ابتدا خواستار لغو کمیسیون انتخاباتی شد. در قدم دوم خواستار اصلاح بنیادین کمیسیون های انتخاباتی. سوم این که از دید او باید پلان و یا بدیل این کمیسیون در نظر گرفته شود و چهارم هم نظارت قوی از روند انتخابات توسط احزاب سیاسی و گروه های قوی در افغانستان.والی بلخ هشدار داد، در صورت عدم اجرای این پیش‌نهادها، آنان باورمند اند که در انتخابات تقلب خواهد شد و مطابق تقلب نتیجه آرا به نفع حکومت‌داران تغییر می‌کند.

استقبال حکومت از پیشنهادات انتخاباتی حزب اسلامی

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی طرح‌های مشخص انتخاباتی اش را در یک بسته پیشنهادی به کمیسیون مستقل انتخابات ارایه کرد. ارایه این بسته پیشنهادی در یک  نشست خبری مشترک با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات انجام شد. اگر چند تا هنوز از جزئیات کامل این بسته پیشنهادی، معلوماتی در دست نیست، اما حکومت وحدت ملی از آن استقبال کرد. شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخن‌گوی رییس جمهور گفت که جریان‌ها و شخصیت‌های که در کنار انتقاد، طرح مکتوب خود را با نهادهای مختلف شریک می‌کنند، کمک بزرگ به اصلاحات انجام می‌دهند. او با اشاره به انتقاد احزاب و جریان‌های سیاسی از روند انتخابات  افزود که مخالفت با طرح‌ها و برنامه‌های حکومت بدون کدام طرح و راه حل صرفا می‌تواند مانع توسعه و پیشرفت به شمار آید. آقای مرتضوی خواستار ارایه طرح بدیل از سوی منتقدان است. او در صحفه رسمی فیس بوک‌اش نوشت: ” برای نمونه زمانی که با طرح‌های سرمایه گذاری و یا جمع‌آوری عواید مخالفت می‌شود، طرح بدیل آن ارایه شود. همچنان مخالفت با پروسه انتخابات نیز صرفا در حد سخن نباشد، بلکه حد اقل طرح بدیل و پیشنهادهای مشخص برای بیرون رفت از مشکل را به همراه داشته باشد.”

او نوشته است که اقدام حزب اسلامی برای ارایه طرح مکتوب، یک گام خوب است، انتظار می‌رود که دیگر احزاب سیاسی نیز دیدگاه مکتوب خود را برای برگزاری انتخابات شفاف و مورد قبول برای همه شریک فرمایند.

در همین حال، نجیب الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات هم از ارایه طرح حزب اسلامی برای شفافیت پروسه انتخابات استقبال کرد و از گروه‌ها و احزاب سیاسی دیگر هم خواست تا طرح خویش را به گونۀ کتبی، رسمأ به این کمیسیون تحویل دهند.

در نشست خبری امروز، آقای حکمتیار از حکومت خواست که تمام امکانات به شمول بودجه را در اختیار کمیسیون انتخابات قرار دهد. او گفت که برای شفافیت روند انتخابات، خارجی‌ها هم می‌توانند از این روند نظارت داشته باشند. رهبر حزب اسلامی یاد آور شد که حوزه‌های انتخاباتی باید به تعداد نمایندگان پارلمان باشد. یعنی ۲۴۹ حوزه رای‌دهی. او تاکید کرد که افراد دارای شرایط رای‌دهی، باید از حق رای خود محروم شود، چه این افراد در مناطق امن باشند و یاهم در مناطق نا امن و یا حتا در بیرون از کشور. آقای حکمتیار گفت: ” در هر حوزۀ انتخاباتی نمایندگان ناظر احزاب سیاسی موجود باشند، در مورد فهرست واجدین شرایط رای دهی، توافق آنان به دست آید، آرا در حضور آنان شمارش شود، نتایج در اوراق امضا شدۀ آنان به مرکز انتقال داده شود و باید تمام احزاب سیاسی مکلف شوند که در فهرست نامزدان حزب خویش برای ولسی جرگه، اسامی تعداد مشخصی از زنان را جا دهند.”

کمیسیون مستقل انتخابات ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ را روز برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام کرده است.

آصف سحر

هم رسانی