داکتر سیما سمر: فساد دلیل اصلی ادامه جنگ در افغانستان است

۱۷ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان می‌گوید که فساد باعث ادامه جنگ در این کشور شده و پروسه صلح را به چالش کشیده است. پدیده‌ای که سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر گسترش آن را، پی‌آمد نهادینه شدن فرهنگ معافیت از مجازات در این کشور می‌داند. به گفته خانم سمر، مبارزه جدی و دوام‌دار با پدیده فساد، می‌تواند افغانستان را در تامین صلح پایدار و رسیدن مردم افغانستان به ثبات دایمی کمک کند.

رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان در نشستی در کابل گفت که فساد گسترده در اداره‌های دولتی افغانستان سبب ادامه‌ای جنگ، بی اعتمادی مردم به نهادهای دولتی و پروسه مردم سالاری و نرسیدن شهروندان به یک صلح پایدار در افغانستان شده است. این نشست به روز چهارشنبه زیرنام حقوق بشر و مبارزه با فساد در کابل برگزار شده بود.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به وضعیت بد تعلیم و تربیه و دسترسی نداشتن مردم به خدمات صحی اشاره کرد و افزود که فساد گسترده، دست‌رسی شهروندان افغانستان به خدمات اولیه را نیز با چالش مواجه کرده و فساد پیشه‌گان حتی پول‌های کمک بیماران را نیز به یغما می‌برند.

قانون به گونه‌ای یکسان تطبیق نمی‌شود

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، هم‌چنان از برخورد سلیقه‌ای دولت در امر تطبیق قانون در جامعه افغانستان به شدت انتقاد کرد. داکتر سیما سمر در این نشست گفت:” قانون از سوی حکومت تنها بالای افراد کم زور و ضعیف تطبیق می‌شود.”

خانم سمر پاسخ‌گو نبودن مسئولان به مردم را عامل اصلی گسترش فساد در افغانستان خواند و افزود که برای مبارزه موثر با این پدیده، حکومت باید به آزادی بیان و دست‌رسی به اطلاعات متعهد باشد.

 این در حالی است که دولت مردان افغانستان از آزادی بیان به عنوان بزرگ‌ترین دست آورد شان یاد می‌کنند و ظاهرن خود را به حفاظت از آزادی بیان و مطبوعات متعهد می‌دانند. اما این تعهدات در عمل کمتر دیده شده و حتا بر عکس اقداماتی را برای محدود کردن آزادی بیان و دسترسی رسانه‌ها و مردم به معلومات و اطلاعات، انجام داده است.

اخیرن نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان نتیجه یک نظر سنجی را به نشر رساند که نشان داد، اداره‌های دولتی افغانستان به شمول دفتر ریاست جمهوری، در امر ارائه اطلاعات بی اراده اند و پای‌بندی به این مساله ندارند.

تاثیر منفی فساد بر نتایج جنگ

انتقادات رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستن اما تنها به عمل‌کرد حکومت این کشور نبود. خانم سمر از جامعه جهانی نیز خواست تا برای رفع چالش‌های موجود در این کشور، مبارزه با فساد را جزو اولویت‌های شان قرار دهند.

خانم سیما سمر گفت: “با افزایش نیروهای امنیتی و دفاعی در افغانستان و ده‌ها سال مبارزه با هراس‌افگنی، صلح در افغانستان تامین نخواهد شد؛ مگر این‌که به شکل جدی با پدیدۀ فساد، مبارزه شود.”

گزارش‌های اخیر از کندز و غور که ثابت کرد نیروهای پولیس این ولایت در این فصل دشوار جنگی ماه‌ها است اعاشه شان از سوی دولت قطع شده و در غور سربازان پولیس برای سیر کردن شکم شان دست به گدایی زدند، گواهی بر این ادعای رییس کمیسیون حقوق بشر است.

پیش از این نیز سیگار یا اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی گفته بود، یکی از دلایلی که تلفات نظامیان افغانستان را افزایش داده است، فساد در این نهادها و ضعف مدیریت در رهبری نهادهای امنیتی است.

در گزارش سیگار، بی سوادی نیروهای امنیتی و ضعف در رهبری نهادهای امنیتی، دلیل عمده مشکلات و تلفات در نیروهای امنیتی عنوان شده بود. بازرس ویژه امریکا گفته بود، افسران ارتش افغانستان حتا  مواد خوراکه سربازان را به فروش می رسانند و حکومت نیز هیچ اقدام ضد فساد در این راستا را ندارد. چیزی که همین چند روز پیش در ولایت غور، ولایت های شمالی و جنوبی نشان داد، سربازان مواد خوراکی ندارند.

اما رهبران حکومت افغانستان، ظاهرن مبارزه با فساد و حکومت‌داری خوب را شعار اصلی شان قرار داده و همواره حتا گزارش های مستند را نیز رد می کنند. هر چند، چند روز پیش معین ارشد امنیتی وزارت داخله و وزیر داخله، نرسیدن مواد خوراکی به سربازان را شرم آور خواندند.

جلیل پویا

هم رسانی