کشت کوکنار در افغانستان ۶۳ درصد وتولید تریاک ۸۷ درصد افزایش یافته است

۲۴ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

بر اساس یک سروی تازه ساحه زیر کشت کوکنار در افغانستان در سال جاری میلادی به ۳۲۸ هزار هکتار زمین می‌رسد که نسبت به سال گذشته ۶۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این آمار در یک سروی تازه وزارت مبارزه با مواد مخدر به نشر رسیده که با همکاری دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در مورد کشت مواد مخدر انجام شده است.  مجموع ساحات زیر کشت کوکنار در سال ۲۰۱۶ خورشیدی، حدود ۲۰۱ هزار هکتار زمین بوده است.

این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ از مجموع زمین‌های زیر کشت کوکنار در افغانستان، ۹۷ درصد مزارع در زون‌های جنوب، غرب، شمال و شرق که دارای تهدیدات بالای امنیتی می‌باشند، صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش زون جنوب ۶۰ درصد، زون غرب ۱۷ درصد، زون شمال ۱۳ درصد،  زون شرق ۷ درصد،  زون شمال‌شرق ۳ درصد و زون مرکز۰٫۴ درصد مزارع کشت کوکنار را به خود اختصاص داده است.

در این گزارش آمده که در سال جاری در ۱۰ ولایت افغانستان عاری از کشت کوکنار بوده و هیچ کوکناری در این ولایت‌ها کاشته نشده است.

غزنی، نورستان و سمنگان هم به قطار زارعین کوکنار پیوستند

غزنی در مرکز، نورستان در شرق و سمنگان در شمال افغانستان اما ولایت‌های اند که به تازگی باشندگان این ولایت‌ها به کشت کوکنار رو آورده اند در حالی که سال گذشته این ولایت‌ها عاری از کشت کوکنار بود. در ۲۰۱۷  در غزنی یک هزار و ۲۷ هکتار زمین، در نورستان ۱۲۱ هکتار و در سمنگان ۲۴۳ هکتار زمین تریاک کاشته شده است.

در سال جاری میلادی کمپاین محو مزارع کوکنار در ۱۴ ولایت افغانستان به شمول بدخشان، بلخ، کابل، کاپیسا، بادغیس، کندهار، ننگرهار، لغمان، نیمروز، غور، هرات، جوزجان، تخار و کنر راه اندازی شد که در اثر این کمپاین ۷۵۰ هکتار زمین از وجود کوکنار پاک‌سازی شده است.

در این گزارش مشکلات شدید امنیتی در ساحات زیر کشت کوکنار، تعهد ضعیف مسؤلان ولایتی و عدم شامل‌سازی پلان جامع محو مزارع کوکنار در عملیات تصفیوی در ولایت‌های ناامن از عمده عوامل سد راه تخریب کشت کوکنار در افغانستان خوانده شده است.

تولید ۹ هزار متریک تن تریاک در یک سال

بر ساس این گزارش در سال ۲۰۱۷ بصورت تخمینی ۹ هزار متریک تن تریاک در افغانستان تولید شده که با توجه به آمار مربوط به سال گذشته ۸۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. میانگین حاصلات تریاک در افغانستان در سال جاری نیز ۲۷٫۳۲ کیلوگرام در هر هکتار زمین تخمین شده که این نیز ۱۵ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. در سال گذشته میانگین حاصلات تریاک ۲۳٫۸ کیلوگرام در هر هکتار زمین بوده است.

بر اساس نتایج این سروی ۵۷ درصد تریاک در زون جنوب، ۱۶ درصد در زون شمال، ۱۳ درصد در زون غرب، ۹ درصد در زون شرق، ۳ درصد در زون شمال شرق و ۰٫۷ درصد در زون مرکزی افغانستان تولید شده است.

عوامل افزایش کشت کوکنار و تولید تریاک در افغانستان

گسترش ناامنی در برخی از مناطق تحت تسلط گروه‌های تروریستی، تبانی مافیای مواد مخدر با گروه‌های تروریستی، نبود منابع کافی مالی و تخنیکی و کاهش کمک‌های جامعه جهانی در امر مبارزه با مواد مخدر، کمبود نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر و عمل‌کرد ضعیف برخی از مسئولان محلی، عمده ترین دلایل گسترش کشت تریاک عنوان شده است.

در کنار این، به کارگیری تخم‌های بذری اصلاح شده‌ی کوکنار، نبود زمینه‌های لازم برای فروش محصولات مشروع زراعتی، استفاده از موادهای پیش‌ساز کمیاوی در تولید و پروسس مواد مخدر و افزایش قیمت تریاک نسبت به سایر نباتات مشروع از جمله عوامل جدی دیگر داخلی افزایش کشت و تولید تریاک در افغانستان شمرده می‌شود که در این گزارش از آن یادآوری شده است.

در کنار عوامل داخلی عوامل خارجی نیز در افزایش کشت و تولید مواد مخدر افغانستان نقش داشته است. کنترل ضعیف کشورهای همسایه و منطقه برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر افغانستان، بی‌میلی کشورهای منطقه در امر تبادل اطلاعات استخباراتی، عملیات‌های هم‌زمان در نقاط مرزی و هدف قرار دادن مراکز تولید و پروسس مواد مخدر و تقاضای جهانی برای مواد مخدر افغانستان از جدی ترین این عوامل شمرده می‌شود.

جلیل پویا 

هم رسانی