بیست و چهار ساعت پر دست آورد برای نیروهای امنیتی افغانستان

۲ قوس ۱۳۹۶ هشدار

امنیت ملی در یک عملیاتِ ویژه، پنج سرگروپ شبکه تروریستی حقانی را در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک کشته و سه تن دیگر شان را بازداشت کرده است. در یک اعلامیه امنیت ملی آمده که این عملیات بالای یک مرکز مربوط به شبکه حقانی راه اندازی شده بود.

افردی که در این عملیات کشته شده اند، قاری حمیدالله به نام مستعار قریشی قوماندان ۱۵ نفری شبکه حقانی، قاری ندرت فرزند ذکرالله قوماندان ۱۵ نفری شبکه حقانی، قاری نصرت الله فرزند ذکرالله قوماندان ۱۲ نفری شبکه حقانی، مولوی غلام سرگروپ ۱۰ نفری این شبکه و قاری حمزه مسوول استخبارات شبکه حقانی در ولایت میدان وردک بوده اند.

در این عملیات ۱۶ عضو دیگر این گروه نیز کشته شده اند. امنیت ملی گفته است که در این عملیات یک قرارگاه شبکه حقانی در این ولایت تخریب شده و مقدار زیاد سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امنیت ملی افتاده است.

شبکه حقانی از گروه‌های تروریستی خطرناک است، که مرکز اصلی آن در پاکستان می‌باشد. این گروه در ولایت‌های اطراف کابل، مانند ولایت میدان وردک و ولایت لوگر نفوذ جدی دارد.

شبکه حقانی خطرناک ترین حملات انتحاری، تهاجمی و گروهی را بر ضد نیروهای دولتی و خارجی در افغانستان راه اندازی کرده است. انس حقانی یکی از رهبران این گروه اکنون در بازداشت حکومت افغانستان می‌باشد و دادگاه حکم اعدام را برای او صادر کره است.

رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی، همواره روی اعدام انس حقانی تأکید دارد. او می گوید با اعدام انس حقانی، کمر جنگ‌جویان این گروه می‌شکند. اما هنوز رییس جمهور غنی حاضر نشده است حکم اعدام این رهبر شبکه حقانی را توشیح کند.

تلفات تروریستان در بیست و چهار ساعت گذشته

اداره امنیت ملی در یک خبرنامه دیگر گفته است، که در بیست و چهار ساعت گذشته، ۸۶ جنگ‌جوی طالب را در ولایت‌های مختلف افغانستان کشته است. در اعلامیه امنیت ملی آمده است که در جریان این عملیات‌ها، ۱۶ جنگ‌جوی طالب زخمی شده و ۱۰ عضو این گروه به شمول سه سارق، یک قاچاق‌بر و ۳۴ فرد مشکوک بازداشت شده اند.

در این اعلامیه از تخریب سه موتر، ۴ موترسایکل و یک ذخیره گاه موادمخدر مربوط به گروه طالبان خبر داده است. ۱۶ میل سلاح و چند بمب دستی نیز در این عملیات‌ها به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

بر اساس این خبرنامه، در بیست و چهار ساعت گذشته ۲۹ عملیات که شامل ۹ عملیات خاص امنیت ملی، ۶ عملیات هوایی و ۱۴ عملیات مشترک امنیتی می‌باشد، در چندین ولایت افغانستان اجرا و عملی شده اند.

با این حال وزارت دفاع افغانستان، در یک اعلامیهء جداگانه از کشته شدن ۱۳۹ تروریست در عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خبر داده است. وزارت دفاع گفته است که در جریان یک شبانه روز گذشته، ۱۳۹ تروریست به شمول ۱۰ عضو گروه تروریستی داعش در عملیات‌های مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کشته شده اند. وزارت دفاع افغانستان در این خبرنامه افزوده است که در این عملیات‌ها ۲۹ تروریست دیگر زخمی و ۱۳ فرد مشکوک نیز بازداشت شده اند.

براساس خبرنامهء این وزارت، ۶۴ تن از تروریستان طالب در عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی میوند کندهار کشته شده، ۲۰ تن این گروه زخمی و ۲۴ عراده موترسایکل و ۵ عراده موتر مربو به آن‌ها نیز نابود شده اند. در کنار این، ۳۵ تروریست طالب در ولسوالی‌های جلریز، چک و مرکز ولایت میدان وردک، ۲۲ تروریست در ولسوالی دیشو و ساحهء چهار باغ مرکز ولایت هلمند و ۱۰ تروریست داعش در ولسوالی ده‌بالای ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شده اند.

براساس این خبرنامه، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳عملیات تصفیوی پلان شده و ۱۹عملیات خاص در ۱۲ ولایت راه اندازی شده و نیروهای هوائی دولت افغانستان، ۸۶ پرواز به حمایت از نیروهای ارتش انجام داده. ۶ مخفی‌گاه مهم تروریستان، نیز در این عملیات‌ها هدف قرار گرفته اند.

تلفات تروریستان در شمال افغانستان

با این حال، قول اردی ۲۰۹ شاهین در زون شمال و شمال‌شرق افغانستان ادعا کرده است که حدود ۲۸۰ تروریست در ماه عقرب در شمال و شمال‌شرق کشته شده اند. مقام‌های این قول اردو گفته اند، که در جریان یک ماه گذشتهء سال روان خورشیدی، ۲۸۷ تروریست در عملیات‌های نیروهای امنیتی کشته شده، ۱۷۹ تن دیگر شان زخمی و ۳۱ تروریست دیگر بازداشت و یا تسلیم گردیده اند.
براساس خبرنامه این قول‌اردو، در جریان ماه عقرب، ۷عملیات مشترک تصفیوی در ۹ ولایت ساحه مسئولیت این قول‌اردو در این زون راه اندازی و اجرا گردیده اند.
در خبرنامه این نهادِ مربوط به ارتش در شمال افغانستان آمده است که در جریان این مدت، ۴۹ حلقه ماین‌های مختلف کشف وانفجار داده شده و بیش از ۱۰۰ میل اسلحه و چندین واسطه نقلیه مختلفِ مربوط به گروه‌های تروریستی ضبط و یا تخریب شده‌اند.
مقام‌های این قول اردو گفته اند، از آغاز سال جاری خورشیدی، حدود ۵۰ عملیات مشترک تصفیوی در زون شمال و شمال‌شرق افغانستان راه اندازی شده که در نتیجه، تلفات وخسارات جدی به گروه‌های تروریستی وارد شده است. این مقام های امنیتی گفته اند، با تشدید حمله‌های هوایی وکماندوهای ارتش، تروریست‌ها درحال فرار اند.
قول اردوی ۲۰۹ شاهین همچنان از آغاز مرحله چهارم عملیات زمستانی خالد ۱۳۹۶ از اول قوس سال روان خورشیدی خبرداده و گفته که به‌زودی عملیات‌های تصفیوی در ساحات ناامن ولایت شمال وشمال‌شرق کشور به صورت گسترده راه اندازی خواهد شد.

قول ارودی ۲۰۹ شاهین، در دوم ثور امسال، هدف یک حمله فاجعه بار گروه تروریستی طالبان قرار گرفت که در آن بیشتر از ۱۰۰ سرباز ارتش کشته شدند. در پی این حمله وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش افغانستان از وظایف شان کنار رفتند.

رییس جمهور غنی یک روز پس از این حمله به شهر مزار رفت و یک روز را ماتم ملی اعلان کرد. قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ است.

نهادهای امنیتی افغانستان در حالی در هفته‌های اخیر با قدرت گروه های تروریستی را هدف قرار می دهند که این سال جاری، یکی از سخت ترین سالها برای نیروهای امنیتی افغانستان بود.

در دو – سه ماه اخیر، ولایت های مختلف به شمول کابل پایتخت، هدف قدرت مند ترین و بی سابقه ترین حملات تروریستی در پانزده سال گذشته قرار گرفت. گروه طالبان وداعش، نظامیان و غیر نظامیان را به گونه فاجعه باری در ولایت های مختلف هدف قرار داده و شمار زیادی از سربازان امنیتی و غیر نظامیان کشتند. این گروه به مراکز نظامی، مراکز ولسوالی‌ها و مساجد در ولایت های مختلف حملات سنگینی را انجام داده که ترس و وحشت زیاد در میان مردم ایجاد کردند.

اکنون به نظر می رسد که نیروهای امنیتی افغانستان برای سرکوب این گروه آستین بالا زده و در تلاش نابودی این گروه‌ها اند.

 مرسل دهاتی و رازق اختیاربیگ

هم رسانی