نشست کندهار: حکومت در پی عوام فریبی است

۱۱ قوس ۱۳۹۶ هشدار

بزرگترین نشست، جریان‌ها و چهره‌های ضد حکومتی با وجود سنگ اندازی‌های حکومت در کندهار برگزار شد. عطامحمد نور و باتور دوستم دو چهره و نمایندگان دو حزب قدرت‌مند تاجیک و ازبیک تبار نتوانستند در این نشست به دلیل مخالفت حکومت اشتراک کنند. اجازه ندادن به هواپیمای حامل عطا محمد نور برای پرواز، با واکنش چهره های ارشد سیاسی در ولایت قندهار رو به رو شد.

نشست امروز در قندهار، با اشتراک چهره‌های اپوزیسیونی از نقاط مختلف افغانستان به شمول اعضای کابینه حکومت پیشین، نمایندگان شورای ملی و شخصیت جهادی، در ولایت جنوبی کندهار برگزار شد.

انورالحق احدی وزیر پیشین مالیه افغانستان و رهبر حزب نوین ملی گفت در شرایطی‌کنونی حکومت و دولت با بحران رو به رو است و دلیل این بحران نیز عمل‌کرد ضعیف رییس‌جمهور است. به‌گفته او مهم ترین خواست مردم تأمین امنیت است و تنها در سال گذشته ۴هزار تاجر افغانستان را ترک‌کرده و به‌ترکیه رفتند. احدی سیاست های رهبر حکومت افغانستان را عامل بحران امنیتی، سیاسی و اقتصادی افغانستان خواند و افزود که زعامت کنونی توانایی حل این بحران‌ها را ندارد.

برنامه‌های حکومت عوام فریبی است

به‌گفته آقای‌احدی، باوجود وعدۀ تامین امنیت از سوی دولت‌مردان در شش‌ماه، نه‌تنها جنگ در افغانستان تمام نشده بلکه بیش‌تر و قدرت‌مند‌تر هم شده‌است. به گفته او قدرت‌مند شدن نیروهای امنیتی یک نیاز جدی برای تامین امنیت است اما حکومت هیچ اقدامی در این زمینه نکرده‌است. به گفته این چهرۀ ضدحکومتی ادامۀ جنگ در افغانستان اکنون یک‌تهدید و بحران برای دولت است و حکومت برای تامین صلح نیز هیچ برنامۀ ندارد. به گفته او این وضعیت سبب نارضایتی شدید مردم شده‌است.

آقای احدی افزود که برنامه‌های حکومت برای پیشرفت افغانستان در سطح زیربنا و روبنا، عوام‌فریبی است و باوجود دوبرابر شدن مالیات، عواید دولت نه‌تنها افزایش نیافته بل‌که کاهش نیز داشته است. او، پای‌بند نبودن حکومت به قانون و فسخ خودسرانۀ قراردادها را عامل بی اعتمادی سکتور خصوصی خواند، امری که سبب افزایش بی‌کاری در افغانستان شده است.

آقای‌احدی از افزایش نارضایتی مردم سخن گفت و افزود اکنون تعینات در اداره‌های دولتی سیاسی شده، شایسته‌سالاری وجود ندارد، فساد دو تا سه برابر افزایش یافته، روابط میان حکومت و پارلمان با مشکل مواجه شده، قضا، بانک ملی وحتا دادستانی افغانستان نیز مستقل نیستند.

آقای احدی افزود که حکومت از یک‌سو به آزادی بیان افتخار می‌کند و از جانب دیگر، هزاران نفر را برای ترور مخالفان سیاسی استخدام کرده است. به‌گفتۀ او حکومت درشبکه‌های اجتماعی و حتی در‌تلویزیون‌ها افرادی را برای انجام این‌کار استخدام کرده‌است.

آقای احدی افزود که حکومت حاضر به‌برگزاری انتخابات شفاف نیست، انتخاباتی‌که به گفته او ثبات افغانستان وابسته به آن است. این سیاست گر ارشد افغانستان گفت، باید برای ایجاد اصلاحات سیاسی بالای حکومت فشار وارد شود زیرا حکومت در صدد وقت‌کشی است.

نبیل: عدۀ از اتحاد مردم افغانستان هراس دارند

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیتی ملی، گفت این نشست برای نزدیکی اقوام افغانستان برگزار شده اما عدۀ از برگزاری این نشست و نزدیک‌شدن اقوام هراس دارند. به گفته آقای نبیل تروریستان در تمام نقاط افغانستان تلاش شان این است که مردم افغانستان را آسیب بزنند. اما برخی از چهره‌های دولتی بدون درنظرداشت منافع ملی با تروریستان، شبکه‌ها و تشکیلات خارجی مانند آی اس آی، سپاه قدس و شبکۀ حقانی نشست‌ها وگفت‌گوهای مخفی برگزار می‌کنند.

آقای نبیل افزود که در شرایط کنونی مردم افغانستان دو راه بیشتر ندارند، بیرون رفت از بحران یا حکومت وحدت ملی. به گفتۀ آقای نبیل مردم افغانستان در پی ختم وضعیت کنونی اند اما رهبران حکومت بر اساس منافع سیاسی و قومی با هم یک جا شده و نه‌تنها بحران‌ها در حال کاهش نیست بل‌که بحران‌های تازه نیز در حال شکل‌گیری است. آقای‌نبیل افزود “ما با بحران امنیتی، اقتصادی و بحران انحصار قدرت رو به رو هستیم و خطرناک‌تر از همه یک بازی قدرت‌مند را به نام قوم و زبان درمیان مردم دامن می‌زنند که این از همه کرده یک بازی خطرناک است.”

حکومت نسبت‌ به‌برنامه‌های شوم پاکستان بی‌توجهی کرد

رحمت الله نبیل گفت زمانی که او مسئولیت ریاست امنیت‌ملی را به‌عهده داشت اطلاعات دقیق را در خصوص برنامه‌های پاکستان در زمینه ایجادمشکل برای مردم افغانستان، با شورای امنیت ملی  و رییس جمهور شریک کرده اما حکومت با بی‌توجهی از کنار آن گذشته است. راه‌اندازی جنگ فرسایشی برای نیروهای امنیتی، ایجاد اختلافات سیاسی در داخل و بیرون از حکومت، و دامن‌زدن اختلاف‌ها میان اقوام افغانستان شامل این اهداف پاکستان در قبال افغانستان بوده‌است.

آقای نبیل هشدار داد که افغانستان به سوی یک شرایط بد، بحرانی و جالش برانگیز در حرکت است و راه حل آن نیز برگزاری انتخابات شفاف است. اما چنانجه انتخابات پیش‌رو با شفافیت و همه‌شمول برگزار نشود، انتخاباتی که به گفته آقای نبیل هنوز ادارۀ آن تشکیل نشده و “ما خدای نخواسته با مشکلی رو به رو شویم که هیچ وقت دیگه نتوانیم جلوش را بگیریم.”

همایون همایون: به اشرف غنی احترام دارم اما به افکارش نه

در همین حال همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان گفت که ۸۰ تن از نمایندگان مجلس برای نزدیکی مردم افغانستان در این نشست حضور دارند اما عدۀ در تلاش ایجاد فاصله میان اقوام افغانستان است.

آقای همایون گفت “کسی که می‌گویند ازبیک و یا تاجیک به جایگاه دوم باشد، آنها به این فکر اند که میان مردم تفرقه ایجاد کند”.

آقای همایون با اشاره به برگزاری نشست کندهار گفت که این حرکت باید جلو مداخلات کشورهای منطقه و استخبارات منطقه به ویژه پاکستان را بگیرد اما به باور مشکل در جای است که برخی از افراد در حکومت همرای آنها هم‌کاری دارند.

معاون اول مجلس گفت که او به اشرف غنی احترام دارد اما به فکر آقای غنی احترام ندارد. آقای همایون به رییس جمهور گفت:”من سوال دارم که من برایت کمپاین کردم من تو را رییس جمهور ساخته‌ام اما چرا در مقابل تو ایستاد شدم. کمی فکر کن که چرا این وضعیت ایجاد شد؟ اگر ما و شما در این شرایط شمال را از آتش خلاص نکنیم. ازبیک را از مشکل رها نسازیم، هزاره را رها نسازیم و جلو مسافرین قندهاریان را بگیریم و، رییس جمهور اجازه نمی‌دهد من به خیانت ملی اجازه نمی دهم.”

آغاز حرکت از کندهار شگون خوب دارد

در همین‌حال عبدالودود پیمان به نمایندگی از عطامحمدنور والی بلخ گفت که شرایط کنونی افغانستان ایجاب می‌کند که مردم قندهار با همکاری تنظمیم‌های سیاسی در افغانستان یک قدم قاطع برای حل بحران سیاسی در افغانستان بردارد.

آقای پیمان گفت که “برای ما ثابت شده است وقتی رهبری از قندهار شروع شده است مردم افغانستان دچار مشکل نشده است.” آقای‌پیمان خطاب به مردم کندهار گفت که همه مردم افغانستان در کنار آنان است و نیروهای امنیتی از همۀ تبارها برای دفاع از اراضی افغانستان حاضراند.

با این همه بشیراحمد ته‌ینج نماینده مجلس و سخن‌گوی جنبش ملی افغانستان گفت که تمامی مردم افغانستان سرنوشت مشترک و در انتظار یک راه حل همگانی است. آقای ته‌ینج گفت که از اشرف غنی حمایت کرده اما او به‌جای یک استراتیژی که قابل قبول برای همه طرفها باشد هیچ گونه دست آوردی نداشته و ناکام بوده است.

آقای ته‌ینج در اشاره تلویحی به پیامد تبعید عبدالرشید دوستم به ترکیه گفت که “جوان مردی را که ما کردیم حمایت‌های که کردیم همه سر جایش، اما نگران وضعیت که در افغانستان روان است هستیم. به هیچ تعهداتی که سپرده شده بود به مردم به  هیچ مکلفیت در قبال مردم توجه نمیشه و حکومت همواره در پی ایجاد تقلب است.”

جلیل پویا

هم رسانی