رییس‌جمهور: جنایت‌ها و بغاوت‌ها فتنۀ بزرگ در کشورهای اسلامی است

۱۲ قوس ۱۳۹۶ هشدار

نشست به‌مناسبت میلاد پیامبر اسلام حضرت‌محمد، در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد. مقام‌های عالی‌رتبه دولتی، علما و نمایندگان سفارت‌خانه‌های خارجی در این نشست حضور داشتند.

محمداشرف‌غنی، رییس‌جمهور در سخنانش در این نشست گفت، در شرایطی از میلاد پیامبر اسلام گرامی‌داشت می‌شود که جوامع اسلامی در یک فتنه بزرگ دست به‌گریبان اند. زیرا به‌گفته او گروه‌های تندرو که کشورهای اسلامی را دارالکفر می‌شمارند، بغاوت در این کشورها و گدودی راه انداختن یک فتنه بزرگ است.

رییس‌جمهور افزود، “خون‌خوارانی که می‌گویند اسلام در خطر است، به آنان باید گفت که اسلام در خطر نیست، بل‌که قتل‌ها، جنایت‌ها و بغاوت‌های شما روزگار مسلمانان را خراب کرده‌است.”

هدف اصلی باغیان کشتار مسلمانان و تخریب کشورهای‌اسلامی است

رییس‌جمهور افزود که هدف اصلی عمل‌کرد باغیان، کشتار مسلمانان و تخریب کشورهای‌اسلامی است و نتیجه دیگری در پی ندارد. به گفته او تعهد به سنت نبوی می‌طلبد که علما در تمامی کشورهای‌اسلامی با اتفاق علیه فتنه بزرگ صدا بلند کنند.

به گفته رییس‌جمهور، قانون‌اساسی افغانستان، از نگاه ارزش‌های اسلامی یکی از به‌ترین قوانین جهان است.  رییس‌جمهور افزود که مطالعه سیرت نبوی، تعمق در لابلای تاریخ درخشان اسلام، آگاهی از دست‌آوردهای تمدن مسلمانان و بررسی ابعاد مختلف فرهنگ اسلامی سبب ایجاد و تقویت خودباوری در میان مردم می‌شود.

آقای‌غنی افزود که جوامع اسلامی ازاین مرحله گذشته که دراثر کمبود آگاهی در رابطه به‌مفاخر تاریخی و تمدنی شان احساس کمبودی می‌کردند زیرا به گفته او ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال پیش عقده حقارت وجود داشت و باروها براین بود که کلید تمام چیزها در تمدن غربی نهفته‌است.

به گفته رییس‌جمهور جامعه شرقی در اثر این احساس کمبود، دچار خودباختگی شدند، گذشتۀ شان‌را انکار می‌کردند و در برابر دست‌آوردهای عصر آخر موقف دفاعی یا خصمانه به‌خود می‌گرفتند. اما در حال حاضر معلومات و دانش کافی در زمینۀ نقش اثرگزار تمدن‌اسلامی در عرصه تمدن کلی بشری وجود دارد.

سندی که در دوره پیامبر امضا شد اولین قانون اساسی مکتوب جهان است

در همین‌حال سروردانش، معاون رییس‌جمهور در سخنرانی‌اش در این نشست به آیه‌های از قرآن‌مجید اشاره کرد که در مورد مشکلات زندگی شخصی پیامبراسلام، رابطۀ توام بامهر خداوند با او، نحوۀ برخورد پیامبر با مردم و پیروانش و نظریات دانش‌مندان غیرمسلمان در مور پیامبر بزرگ اسلام صحبت کرد.

آقای‌دانش در اشاره به سیرۀ سیاسی پیامبراسلام گفت که سیره سیاسی او مهم‌تر و جذاب‌تر از بُعد اخلاقی شخصیت پیامبر بود لذا برای مسلمانان لازم است که توجه بیش‌تری به این بخش مبذول دارند.

به گفته معاون رییس‌جمهور، پیامبراسلام با ورود به‌مدینه به هدف تاسیس یک دولت نوپا اولین اقدامش امضای یک سند برای تنظیم حقوق اساسی مردم و وظایف متقابل دولت و ملت به‌شمول مسلمانان، پیروان دیگر ادیان و قبیله‌های ساکن در این شهر بود.

به گفته آقای‌دانش، برخی از حقوق‌دانان این سند را اولین قانون اساسی مکتوب در تاریخ بشریت نام‌ برده‌اند و برخی نیز آن‌را اعلامیۀ استقلال جزیرۀ عرب نام نهاده‌اند. به گفته او این سند دارای ۵۲ فقره بوده و برخی آن‌را در زبان حقوق در ۱۹ ماده گنجانده‌اند.

آقای‌دانش افزود که تصویب این سند مطابق نیازهای آن عصر در قرن هفتم میلادی و یک گام ارزش‌مند برای تاسیس یک دولت به‌معنای واقعی کلمه بود. سندی که در محتوای آن هرسه قوه یک دولت را شامل بود. به گفته او تفکیک قوا با تاسیس قضا در دوره پیامبر آغاز و پس آن در دورۀ خلفای راشدین عملی شد.

معاون رییس‌جمهور افزود که دولتی که پیامبر آن‌را بنا نهاد از چهار عنصر دولت که در حال حاضر حقوقی و اندیشه سیاسی معاصر پذیرفته شده تشکیل شده بود که عبارت از جمعیت، قلم‌رو، حکومت و حاکمیت اند.

به گفته آقای‌دانش، پیامبر اسلام در راستای سیاست خارجی نیز موفق بود و اصول مبانی جدیدی را در روابط بین کشورها بنیان گذاشت.

جلیل پویا 

هم رسانی