برای مشخص شدن فهرست رای‌دهندگان ۱۰ میلیون تذکره جدید توزیع می‌شود

۱۵ قوس ۱۳۹۶ هشدار

کمیسیون مستقل انتخابات طرحی را روی دست دارد که براساس آن، برای تثبیت فهرست رای دهندگان، از شناسنامه‌های کاغذی ( ورقی ) استفاه می‌شود. وسیمه بادغیسی سرپرست کمیسیون مستقل انتخابات امروز چهار شنبه در نشست خبری گفت که عملی شدن این طرح جدید کمیسیون، از تقلب در انتخابات جلوگیری می‌کند.

خانم بادغیسی گفت برای عملی ساختن این طرح، با اداره‌ی مرکزی ثبت و احوال نفوس تفاهم‌نامۀ نیز به امضا رسیده که بر اساس آن، این اداره متعهد شده برای حدود ده میلیون افراد واجد شرایط رای‌دهی، در سراسر افغانستان، در مدت چهار ماه از این نوع تذکره‌ها توزیع کند تا فهرست رای دهندگان جدید مشخص شود.

پیش از این قرار بود کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات پیش‌رو، با روش و شیوه های جدید و با استفاده از تکنالوژی‌های مدرن که گفته می‌شد از تقلب جلوگیری می‌کند استفاده کند، اما این اتفاق نیفتاد.

گلاجان بدیع عضو کمیسیون انتخابات می‌گوید که کمیسیون از تکنالوژی استفاده می‌کرد اما به دلیل مشکلات مالی و برخی مسایل دیگر که او از آن نام نبرد، این طرح عملی نشده و به همین دلیل کمیسیون انتخابات، طرح جدید استفاده از تذکره‌های ورقی را برای ثبت نام رای دهندگان روی دست گرفته است.

به گفته مقامه‌های این کمیسیون، طرح این کمیسیون برای توزیع تذکره‌های ورقی و ثبت نام رای‌دهندگان نهایی شده و در آخرین مرحله قرار دارد.

در نشست امروز، مقام های کمیسیون انتخابات در مورد مراکز رای دهی نیز صحبت کردند. به گفته مقام های این کمیسیون، در مجموع ۷۱۸۰ مرکز رای دهی از قبل وجود داشت که از این میان ۵۴۳۶ مرکز به تازگی از سوی این کمیسیون ارزیابی شده و ۱۷۴۴ مرکز که ۲۴ درصد کل مراکز است، به دیلی مشکلات امنیتی ارزیابی نشده است.

وسیمه بادغیسی سرپرست کمیسیون مستقل انتخابات گفت، از این جمع، ۱۰۱۵ مرکز یعنی ۱۴٫۲ درصد تمام مراکز که پیش از این در جاهای شخصی مثل خانه های افراد بودند، به مکان های عمومی و در جاهای مناسب تر انتقال یافته و این کار آنها قدم نخست تضمین شفافیت انتخابات آینده است.

به گفتۀ خانم بادغیسی، از این میان، ۱۱۷۶ مرکز که ۱۴ درصد کل مراکز رای دهی است، به دلیل آنچه کمیسیون انتخابات آن را خلاف معیار می داند، مورد تأیید اعضای این کمیسیون قرار نگرفته است.

با وجودی که تثبیت مراکز رای دهی، یکی از دست آوردهای کمیسیون مستقل انتخابات خوانده می شود، اما این کمیسیون به دلیل آنچه سیاسی و غیر حرفوی خوانده می شود، مورد قبول بسیاری از جریان‌های سیاسی نیست.

تازه برکناری رییس این کمیسیون از سوی ریاست جمهوری و معرفی نشدن عضو جدید پس از نزدک به بیست روز، شک و تردیدها را نسبت به این که حکومت در مهندسی انتخابات تلاش می کند، بیشتر کرده است.

پیش از این در یک جلسه بزرگ در قندهار نیز، شماری زیادی از سیاست گران افغانستان به شمول نمایندگان مجلس، خواستار برگزاری انتخابات شفاف در سال آینده شدند.

از این میان اما، جریان های سیاسی، محور مردم افغانستان، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و شماری دیگر، خواستار لغو کمیسیون های انتخاباتی شده و روی معرفی اعضای برای کمیسیون های انتخاباتی در یک پروسه شفاف اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی