سازمان داکتران بدون سرحد در موسی‌قلعه پایتخت طالبان خدمات نسایی ولادی ارائه می‌کند

۱۵ قوس ۱۳۹۶ هشدار

داکتران بدون سرحد یا MSF  در ولسوالی موسی قلعه، بخش ولادی – نسایی را فعال می‌کنند. این سازمان جهانی برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ در هلمند بخش ولادی – نسایی خویش را فعال می‌کند.

داکتر وینستون مولاندا، مسئول و هماهنگ‌کنندۀ سازمان داکتران بدون سرحد در قندهار و هلمند می‌گوید که این سازمان درتلاش است تا خدمات‌اش را براساس اولیت‌ها در این زون انکشاف دهند.  بر این مبنا، فعال نمودن بخش ولادی نسایی در ولسوالی موسی‌قلعه تقاضای مردم و یکی از اولویت‌ها است.

به گفته او یک شفاخانه مجهز ولادی نسایی دراین ولسوالی با داکتران مسلکی و ۵ قابله، همراه با وسایل مورد نیاز دراین ولسوالی کار شان را آغاز خواهند کرد.  براساس معلومات مسئولان MSF، در چوکات ریاست صحت عامه، موسسات دیگر نیز دراین ولسوالی فعالیت دارند؛ اما در بخش نسایی – ولادی مشکلات جدی وجود دارد.

 به گفته مسئولان این سازمان، آن‌ها بخاطری موسی قلعه را انتخاب کردند، که این ولسوالی با فاصله دورتر از لشکرگاه موقعیت دارد و در مناطق جنگی و ناامن مانند این ولسوالی، مادران به مشکلات نسایی – ولادی روبرو هستند وکم‌تر می‌توانند برای ولادت به شهر بروند.

نرس و قابله‌های این مرکز صحی در ولسوالی موسی قلعه، پیش از این در شفاخانه بُست لشکرگاه به‌گونه مسکلی آموزش دیده و پس از فراگیری کارهای عملی زیر نظر داکتران بی سرحد به این ولسوالی اعزام می‌شوند. در این مرکز صحی تنها ولادت‌های نورمال با وسایل طبی پیشرفته صورت می‌گیرد و ولادت‌های مغلق و پیچیده در شفاخانه بُست، اجرا خواهند شد.

مولاندا در صحبت با هشدار گفت که  با فعال شدن خدمات نسایی – ولادی، خدمات صحی دیگر نیز پس از ارزیابی نیازمندی‌ها افزوده خواهند شد. به‌گفته او درکنار موسی قلعه ولسوالی‌های کجکی، باغران و نوزاد نیز که تاکنون خدمات صحی در آن به‌صورت روزانه اجرا می‌شد، پس از این خدمات ۲۴ ساعته خواهند داشت.

امین‌الله عابد، سرپرست ریاست صحت عامه هلمند می‌گوید آنان با سازمان داکتران بدون سرحد درتمام بخش‌ها هماهنگ می‌باشند، با این نهاد کمک می‌کنند تا خدمات آن‌ها به ولسوالی موسی‌قلعه گسترش یابد.

به گفتۀ او با فعالیت این سازمان در ولسوالی‌های شمالی این ولایت نیازمندی‌های مردم به خدمات صحی کاهش خواهد یافت.

باشندگان ولسوالی موسی‌قلعه نیز خواهان آغاز فعالیت MSF در شمال هلمند شده و می‌گویند که ریاست صحت عامه و موسسه‌های دیگر دراین ولسوالی بدون هیچ مشکلی فعالیت دارند. اما به‌گفته آنان، خدمات صحت عامه و دیگر موسسه‌ها به شدت ناچیز است و پاسخ‌گوی نیازمندی‌های مردم نیست.

پیشنۀ فعالیت MSF در هلمند

MSF   در حال حضار برای حدود یک‌میلیون جمعیت هلمند خدمات صحی فراهم کرده است. شفاخانۀ بست یکی از سه شفاخانۀ ارجاعی در جنوب افغانستان می‌باشدکه با بودجه این نهاد خدمات پیشرفته صحی را ارائه می‌کند.

سازمان داکتران بدون سرحد از زمان فعالیت‌اش در شهر لشکرگاه کارمندان صحی شفاخانه بُست را به ۷۹۱ تن رسانده است و در بخش ساخت و ساز این شفاخانه نیز کار کرده است.

بودجه سال ۲۰۱۶ این سازمان برای هلمند ۷ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۷۳۰ یورو بوده و این سال ۸۵ هزار و ۳۲۰ مورد تداوی در اطاق عاجل، ۳۲ هزار و ۷۱۶ بیمار داخل بستر و ۱۰ هزار و ۵۷۲ مورد ولادت در مرکز صحی این داکتران در  شفاخانه بُست انجام شده است.

 ظرفیت پذیرش بیماران در شفاخانه بُست با افزایش بسترهای آن از ۱۵۰ به ۳۲۷ بستر بیشتر شده و از ۱۲۰ بیمار در هر ماه در سال ۲۰۰۹ به پذیرش ۲۷۵۰ بیمار در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

بازسازی ساختمان اصلی شفاخانۀ بُست سال گذشته از سوی سازمان داکتران بدون سرحد تکمیل شد که شامل نصب سیستم عصری مرکز گرمی، تامین انرژی برق و ترمیم و رنگ آمیزی بخش‌های داخلی شفاخانه بود.

در این شفاخانه درکنار ۲۸ بستر بخش نسایی – ولادی ۶ بستر برای مراقبت‌های بعد از ولادت، ۲۵ بستر برای مراقبت‌های ۲۴ ساعته پس از ولادت، ۱۱ بستر برای مراقبت‌های پس از جراحی ، ۱۱ بستر برای موارد اختلاطی و پچیده در سال ۲۰۱۶ ازسوی MSF  این افزوده شده است.

این شفاخانه اکنون ۲۷ بستر در بخش‌های مراقبت‌های جدی ICU نوزادان و ۱۵ بستر برای مراقبت‌های جدی کودکان به شمول مرکز تغذیه درمانی، ۱۰۹ بستر در شعبۀ اطفال دارد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی به تعداد ۲۴۳۱ طفل سوءتغذی از سراسر ولایت هلمند در شفاخانه بُست به‌همکاریMSF  بستری شده‌ و بخش جراحی این شفاخانه ۳۰۴۹ عمل جراحی انجام داده اند.

موانع ارائه خدمات صحی درهلمند

هلمند یکی از ناامن‌ترین ولایت‌های افغانستان در جنوب افغانستان است که از سال ۲۰۰۱ به این‌سو به‌صورت دوام‌دار درگیر جنگ بوده و بیشتر از دیگر ولایت‌ها از این معضل آسیب دیده است. در درگیری‌های مسلحانه، جنگ و خشونت در کنار تاثیرات مستقیم، تاثیرات غیر مستقیم نیز داشته است. به‌گونۀ مثال رساندن مریضان عاجل (زنان باردار، زخمی‌ها و سوختگی) به وقت مناسب به مراکز صحی را دشوار ساخته که این مشکل زندگی مردم را بیشتر با خطر مواجه می‌سازد.

در اوایل ماه اکتوبر سال‌جاری با شدت یافتن جنگ و درگیری‌ها در اطراف شهر لشکرگاه، باوجود این‌که تیم داکتران بدون سرحد مصروف کار بودند، شمار زیادی از مردم شهر را ترک کردند و بیماران نیز از بیم این‌که دامنۀ جنگ به شهر کشیده می‌شود این شفاخانه را ترک نمودند.

داکتران بدون سرحد در ولایت قندهار در جنوب افغانستان نیز در سال ۲۰۱۶ میلادی به فعالیت آغاز کرد که تعداد کارکنان این سازمان در این ولایت به ۹۴ تن می‌رسد و بودجۀ آن بیش از یک میلیون ۳۱۴ هزار یورو بوده است.

این سازمان بخشی را برای تداوی توبرکلوز در ولایت قندهار فعال کرده است که هدف آن تداوی بیماران توبرکلوز در ولایات قندهار، هلمند، ارزگان، زابل و نیمروز میباشد. در افغانستان سالانه ۶۱ هزار مورد بیماری توبرکلوز به ثبت می‌رسد که از این میان ۱۲ هزار تن از اثر این بیماری جان می‌دهند.

عبدالعزیر صفدری

هم رسانی