شورای عالی صلح: طالبان با هر میکانیزمی که بخواهند با آن‌ها گفتگو می‌شود

۱۵ قوس ۱۳۹۶ هشدار

رییس شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که با برنامه و ستراتیژی جدید و عملی، آنها فعالیت این شورا به صورت متفاوت‌تر از گذشته آغاز کرده است. محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح ام‌روز چهارشنبه در نشستی خبری در کابل گفت که با تصویب ستراتیژی جدید، این شورا با ابتکار، هماهنگی و پشت‌کار به فعالیت‌اش ادامه خواهد داد.

به‌گفتۀ آقای‌خلیلی، هم‌آهنگی میان مرکز و ولایت‌ها انجام شده و نمایندگی‌ها بصورت فعال اقدامات شان را با مرکز شریک می‌سازند. به گفته او پیش ازاین مشکلات در دارالانشای این شورا وجود داشت، اما با اقداماتی که در مرکز و نمایندگی‌های ولایتی انجام شده، مشکلات حل شده اند.

رییس شورای عالی صلح افزود که این شورای برای کمیته‌های ولایتی سه ماه فرصت تعیین کرده تا با مردم گفت‌گو کنند و نتایج روابط شان با مخالفان مسلح را با مرکز شریک سازند. آقای خلیلی افزود، کمیته‌های ولایتی این شورا وادار به فعالیت شده و این کمیته‌ها از این پس مکانی برای استراحت و باج‌دهی به افراد خاص نخواهد بود.

به گفته آقای خلیلی، شواری عالی صلح برای کسب دیدگاه‌های مختلف در بخش داخلی از یک موضع قوی با محورهای بزرگ سیاسی از جمله شورای حراست، حزب اسلامی، جمعیت اسلامی، احزاب جهادی، حامد کرزی رییس جمهور پیشین، علما، جامعه مدنی و مسئولان رسانه‌ها وارد گفت‌گو شده که این محورها نیز از  پروسه صلح اعلام حمایت کرده اند.

تلاش شورای عالی صلح برای جلب حمایت منطقه و جهان

رییس شورای عالی صلح افزود که این شورا در بخش خارجی نیز با کشورهای بزرگ منطقه و جهان وارد گفتگو شده و دیدگاه این شورا را با آن‌ها در میان گذاشته است. دیدار، گفتگو و رایزنی‌های که به گفتۀ او ازین پس نیز ادامه خواهد داشت.

رییس شورای عالی صلح افزود که مسئولیت این شورا ختم جنگ و رسیدن به صلح است و اقدامات عجولانه بدون ایجاد بستر و ظرفیت کافی، بی نتیجه بود اما اکنون شورای عالی صلح به حدی از ظرفیت رسیده که رهبری پروسه صلح افغانستان را جهت رسیدن به اهداف اصلی‌اش به پیش ببرد.

آقای خلیلی از رسانه‌های افغانستان که به گفته او بازوی توانمند صلح اند، خواست تا از این پروسه حمایت کنند و بجای خشونت، صلح را تبلیغ کنند. موضوعی که به گفتۀ آقای خلیلی، او آن‌را با رسانه‌های پاکستانی نیز شریک ساخته و این خواست را از آنان نیز مطرح کرده است. آقای خلیلی افزود که فعالیت شورای عالی صلح از این پس با شفافیت به پیش خواهد رفت و کوچک‌ترین فعالیت‌اش را نیز با مردم افغانستان شریک خواهد ساخت.

رییس شورای عالی صلح از سفر اخیر هیأت این شورا به کشور اندونیزیا که به دعوت رییس جمهور این کشور و اعلام آمادگی دولت و مردم این کشور برای برقراری صلح در افغانستان اعلام کرده است، نیز سخن گفت. به گفته آقای خلیلی در نشستی که با رییس جمهور، معاون ریسس جمهور و نهضت علمای این کشور داشته، آنها تعهد کرده که در پروسه صلح از مردم افغانستان حمایت خواهد کرد.

به گفته او در این سفر قطع‌نامه مشترکی نیز میان شورای عالی صلح و گروهای علمای اندونیزیا در حمایت از پروسه صلح افغانستان به امضا رسیده است. به گفته آقای خلیلی حمایت کشور اندونیزیا از آن جهت برای افغانستان اهمیت دارد که این کشور سومین دموکراسی جهان، کشور مدرن، بی طرف و عضو گروه جی بیست است و تجربیات این کشور می‌تواند افغانستان را در پروسه صلح کمک کند.

این کشور دارای ۷۱۴ قوم مختلف و بیش از ۴۰۰ زبان گوناگون است و پیروان مذهب‌های مختلف در این کشور زندگی مسالمت آمیز دارند. آنچه در صحبت‌های آقای خلیلی بازتاب داشت، حمایت دو مرجع دینی که هر کدام ۹۱ میلون و بیشتر از ۳۰ میلیون عضو دارند، از پروسه بوده است که به باور او می تواند در آوردن صلح و ختم جنگ در افغانستان کمک کند.

با این همه شورای عالی صلح از برگزاری یک نشست بزرگ در ماه آینده با اشتراک این شورا، علمای دینی و بزرگان سیاسی افغانستان خبر می‌دهد. اکرم خپلواک، رییس دارالانشای شورای عالی صلح از تمامی جریان‌های سیاسی و قومی خواست تا در این پروسه ملی با این شورا همکاری کنند.

به گفته آقای خپلواک، براساس برنامه‌های جدید، این شورا در مناطقی که تروریستان نفوذ بیشتر دارند، هم‌کاری نزدیک با علمای دینی و بزرگان قومی خواهد داشت و بصورت مشترک با مرکز و نهادهای مختلف برای جلوگیری از رشد افراطیت کارهای عملی را آغاز کرده است.

به جز پاکستان، دیگر کشورها در پروسه صلح افغانستان هم‌کارند

رییس دارالانشای شورای عالی صلح گفت، در بخش منطقه‌یی و جهان نیز تمامی کشورها به جز از یک کشور درزمینه صلح توافق نظر وجود دارد و این کشورها از پروسه صلح افغانستان اعلام حمایت کرده اند.

کشوری هم که به گفته آقای خپلواک در لیست حامیان افغانستان در پروسه صلح وجود ندارد پاکستان است و این کشور نه‌تنها برای پیش‌برد این پروسه کاری نکرده بلکه مشکل نیز ایجاد کرده است.

به گفته مقام‌های شورای عالی صلح اقدامات جدی نیز در بخش منطقه‌یی و جهانی برای وارد کردن فشار بالای این کشور در زمینه حمایت از پروسه صلح و ختم جنگ در افغانستان انجام شده است. در آخرین مورد داکتر عبدالله رییس اجرایی افغانستان از کشور چین خواسته بود تا پاکستان را وادار به هم‌کاری صادقانه در گفتگوهای صلح افغانستان کند.

با این همه اما به گفته کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح فضای منطقه و جهان فضای صلح خواهی است و تمامی کشورها، برای افغانستان صلح می‌خواهند.

گفتگوهای صلح با میکانیزمی که طالبان بخواهند

رییس شورای عالی صلح با توجه به عمل‌کرد گروه طالبان و داعش گفت، این دو گروه باید از هم تفکیک شوند، زیرا داعش دشمن تمامی جهانیان است و یکسان دانستن این دو گروه صلح افغانستان را نیز به بیراهه می‌برد.

شورای عالی صلح افغانستان هم‌چنان از باز بودن تمام راه‌ها، بدون هیچ پیش شرطی برای پیوستن طالبان به گفتگوهای صلح خبر داد. رییس دارالانشای این شورا در نشست خبری امروز  به گروه طالبان گفت: “هر پروسه که برای شما قابل قبول است حکومت و شورای عالی صلح آماده است که با آن شیوه گفتگو را شروع کند. این پروسه یک پروسه سیاسی نیست یک پروسه ملی و از تمام مردم افغانستان است و یک مثال آن حزب اسلامی است. از طالبان می خواهیم هر میکانیزمی که برای آنها قابل قبول است ما حاضریم با آن‌ها گفتگو کنیم.”

رییس دارالانشاء شورای عالی صلح افزود که میکانیزم گفتگوهای صلح از هر طریقی که باشد حکومت افغانستان و شورای عالی صلح حاضر است با طالبان صحبت کند. او خطاب به سران طالبان گفت در هر کشوری که هستند همانند حزب اسلامی برای آنان در افغانستان دفتر داده خواهد شد و آن‌ها باید به گفتگوهای صلح حاضر شوند و شرایطی را که برای تروریستان مساعد کرده متوقف کنند.

جلیل پویا

هم رسانی