بیماری فیستولای ولادی حدود ۷۰ درصد در میان زنان هرات افزایش یافته است

۱۶ قوس ۱۳۹۶ هشدار

شفاخانه نسایی ولادی خیریه رضایی هرات از افزایش فیستولای ولادی در میان زنان این ولایت خبر میدهد.

سعیده سعید آمر شفاخانه نسایی ولادی خیریه رضایی در صحبت با هشدار گفت که در دوره اول آنان ۲۷ مریض را در این مرکز عملیات کردند اما در دور دوم این رقم به ۸۳ مریض فیستولای ولادی رسیده است که افزایش حدود ۷۰ درصدی در این ولایت را نشان می دهد.

برای کاهش و تداوی این بیماری در حال افزایش، یک مرکز درمان بیماری فیستولای ولادی به همکاری مالی موسسه UNFB در هرات ساخته شده است. این مرکز با ۴ داکتر متخصص و ۴ قابله به تاریخ ۷ ماه جاری آغاز به‌کار کرده است. هرات پس از کابل دومین ولایت است که مرکز درمان فیستولای ولادی دارد.

ازدواج زیر سن، عامل عمدۀ فیستولای ولادی

کارشناسان صحی می‌گویند که ازدواج زیر سن یکی از دلایل عمده بیماری فیستولا و افزایش آن در میان بانوان است. به گفته این کارشناسان در ازدواج‌های قبل از وقت و زیر سن، بدن خانم‌ها برای حاملگی و ولادت آمادگی ندارند و در نتیجه ولادت پیش از تکمیل سن قانونی، مادر به بیماری فیستولای ولادی دچار می‌شود.

سعیده سعید امر شفاخانه نسایی ولادی خیریه رضایی هرات می‌گوید که فیستولای ولادی نزد بیماران چالش روحی روانی را ایجاد می‌کند و در مواردی از هم پاشیدن زندگی مشترک و یاهم خودکشی بیمار را سبب می‌شود.

جریان آگاهی دهی خانواده ها در مورد جلوگیری مریضی فیستولای زنان

به گفته خانم سعید ولادت‌های پی در پی بدون وقفۀ لازم و ولادت‌های انسدادی هم می‌توانند بیماری فیستولای ولادی را برای مادران بوجود آورند. ولادت‌های انسدادی ولادت‌های اند که در خانه و بدون موجودیت داکتر متخصص انجام می‌شوند و زنان باردار با تاخیر به مراکز صحی بمنظور ولادت انتقال می‌شوند.

دل‌جان حیدری، باشنده ولسوالی انجیل هرات قابلۀ که با بیماران فیستولای ولادی سرو کار دارد می‌گوید، در سطح ولسوالی ها هنوز آمار دقیقی از بیماران فیستولای ولادی در دست نیست و برای کاهش این بیماری و تداوی این بیماران، باید ارائه خدمات به بیماران فیستولای ولادی به ولسوالی‌ها نیز گسترش یابد.

مبارزه با فیستولای ولادی و کاهش آن

آگاهی‌دهی یکی از راه های مبارزه با بیماری فیستولای ولادی و کاهش آن نزد مادران است. به این منظور سمینار آگاهی دهی بیماری فیستولای ولادی برای شماری از زنان سطح شهر و ولسوالی‌های هرات در جلوه‌گاه دارچین در این ولایت برگزار شد.

در این سمینار متخصصینی از کشور پاکستان و کابل نیز اشتراک داشتند. برگزار کنندگان این سمینار از رسانه‌ها خواستند تا در زمینۀ آگاهی‌دهی در مورد بیماری فیستولای ولادی و عوامل به‌وجود آورنده آن همکاری کنند.

نگرانی از افزایش بیماری فیستولای ولادی نزد مادران کم سن و سال در حالی از سوی متخصصین نسایی ولادی مطرح می‌شود که ازدواج‌های زیر سن هنوز در حوزه غرب آمار درشتی دارد.

نقیبه بارکزی

هم رسانی