فعالیت تصدی بُست به دلیل نبود بودجه متوقف است

۹ جدی ۱۳۹۶ هشدار

تصدی بُست در ولایت هلمند، به دلیل نداشتن پول کارش متوقف است. سال گذشته وزارت مالیه ۳۰۰ میلیون افغانی برای این تصدی درنظر گرفته بود اما تاکنون این پول به حساب تصدی بُست واریز نشده است. مسوولان این تصدی می‌گویند که سه ماه می‌شود که فعالیت های این تصدی به گونه کامل متوقف شده است.

حاجی شیرین‌خان رییس تصدی بُست می‌گوید: “از سه ماه به این سو کار و فعالیت تصدی به گونه کامل متوقف شده است. هر چه ذخیره و پول داشتیم پیش از آن مصرف کردیم. حالا هیچ پولی برای خرید پنبه نداریم و پولی که برای ما در نظر گرفته شده بود، به حساب ما افزود نشده است.”

حاجی شیرین خان می‌گوید این تصدی مستقل نیست و نمی‌تواند کارهایش را به گونه مستقلانه انجام دهد. لذا آنها منتظر تعیین نرخ برای پنبه از سوی شورای عالی اقتصادی هستند. رییس تصدی بست می‌گوید، که کارمندان تاکنون برای ادامه فعالیت این تصدی تلاش‌های زیادی کرده اند تا فعالیت این تصدی متوقف نشود. او می‌گوید تمام ماشین‌های شان فعال است اما پول برای خریداری پنبه در اختیار ندارند.

رییس این تصدی می‌گوید:” احتمالا د بودجه سال ۱۳۹۷ سه‌صد میلیون افغانی برای تصدی بست در نظر گرفته شودکه اگر بودجه به تصویب برسد ما دوباره پول به دست می آوریم. وزارت مالیه گفته است که مقدار پول تعیین شده را در چند وقت پیهم  جمع می‌کند اما تا حالا این کار نشده است.”

با این حال فعالان مدنی در ولایت هلمند می‌گویند، عدم توجه وزارت مالیه به این تصدی باعث شده است که کار و فعالیت آن متوقف شود. فعالان مدنی باور دارند، اگر فعالیت این تصدی از سر گرفته شود و تلاش گردد که این مرکز مهم روی پای خود ایستاد شود، زمینه کار برای شمار زیادی از مردم فراهم شده و مردم از روی آوردن به کشت تریاک منصرف خواهند شد.

عبدالحی زواکمن فعال مدنی در ولایت هلمند می‌گوید:” یک سال از این تصمیم وزیر مالیه گذشته که ۳۰۰ میلیون افغانی برای تصدی بُست باید می پرداخت. اما یک سال پس از این وعده هنوز هم از پول خبر نیست و همی بی توجهی دولت به ولایت هلمند سبب شده است که هر روز مردم بیشتر بیکار شوند، برای پیدا کردن پول دست به هر کار بزنند و حتا به مخالفان می پیوندند.”

نظر محمد رودی دیگر فعال مدنی در هلمند می‌گوید، جوانان بیکار همه روزه به دنبال پیداکردن کار سرگردان اند، اما تصدی بست که زمانی صدها و هزاران نفر در آن مصروف کار بوند، اکنون به دلیل بی توجهی حکومت مرکزی از کار افتاده و فعالیت اش متوقف شده است.

این فعال مدنی از حکومت می‌خواهد که چنانچه به تعهداتش در قبال مردم افغانستان باپند است، فعال شدن دوباره این تصدی را جدی بگیرد و نگذارد یک نهاد مهم اقتصادی با رکود و سقوط رو به رو گردد.

اعتراض به افزایش بیکاری

این همه در حالی است که هفته پیش، ده‌ها تن از افراد بیکار به دلیل نبود کار دست به اعتراض زده خواستار ایجاد کار از سوی دولت برای باشندگان ولایت هلمند شدند. آنها دولت مرکزی را متهم کردند که به ولایت هلمند هیچ توجه ندارد و گسترش نا امنی در این ولایت جنوبی را نیز دلیل بی توجهی دولت عنوان کردند.

بریالی یکی از اعتراض کننده‌گان به هشدار گفته بود، با وجودی که هر روز برای پیداکردن کار سر چهار راهی می‌رود، اما در هر هفته حتا یک روز نیز به سختی کار گیر می اورد. او گفت از دولت می خواهد مشکلات نهادهای که می تواند هزاران نفر را در این ولایت صاحب کار بسازد، را حل کند.

در ولایت هلمند به دلیل نا امنی و نبود ساخت و ساز، دها نفر روزانه ساعت‌ها در کنار جاده‌ها و یا در چهارراهی‌ها منتظر پیدا کردن کار می‌مانند اما سر انجام بدون اینکه کاری گیر بیاورند، با دست خالی دوباره به خانه‌های شان بر می‌گردند. کارشناسان یکی از دلایل افزایش نا امنی و جرایم در ولایت هلمند، را نبود کار عنوان می‌کنند.

خیرمحمد یک کارگر دیگری است که در دو  هفته حتی یک روز هم کار پیدا نکرده است. او که در جاده لشکرگاه-قندهار در انتظار پیدا شدن یک کار است، می گوید از بی کاری به شدت رنج می برد و مجبور است دست به هر کاری بزند که برای خانواده اش پول فراهم کند.

خیرمحمد به هشدار می‌گوید:” بیکاری زیادد شده. کارهای املاکی به دستور رییس جمهور متوقف شده. صدها نفر به خاطر اِی تصمیم رییس جمهور بیکار شدن. رییس جمهور نان دسترخوان مردم را گرفت. اِی حال و روز را فقط رییس جمهور سر ما مردم آورد.”

با این حال حیات الله حیات والی ولایت هلمند می‌گوید، در تلاش است که وزارت مالیه را قانع بسازد تا برای تصدی بُست هلمند، پول بدهد تا مردم از این وضعیت نجات یابند. آقای حیات تأکید می‌کند:” تلاش های ما ادامه دارد. تا حالا مشکل حل نشده است. ما تلاش داریم وزارت مالیه را قانع بسازیم که برای تصدی بست بودجه در نظر بگیرد تا زمانی که این تصدی مستقل شود.”

والی هلمند تأکید می‌کند که برای سال ۱۳۹۷ پروژه‌های زیادی را برای ولایت هلمند به مرکز پیشنهاد کرده است و اگر این پروژه ها از سوی حکومت پذیرفته شود، مشکلات بیکاری حل شده و زمینۀ کار برای هزاران نفر مساعد خواهد شد.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی