حکمتیار: برگزاری انتخابات تنها راه بیرون رفت افغانستان از مشکلات است

۱۴ جدی ۱۳۹۶ هشدار

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، برگزاری انتخابات را تنها راه بیرون رفتن افغانستان از شرایط کنونی می‌داند و تأکید دارد که برای ایجاد یک حکومت مرکزی قدرت‌مند باید حکومت از شکل ائتلافی آن بیرون شده و یک رییس جمهور با اقتدار در راس حکومت قرار گیرد.

آقای حکمتیار امروز در نشست خبری در کابل گفت، او طرفدار ادامه کار کمیشنران کنونی کمیسیون مستقل انتخابات است و نباید جریان‌ها و افراد مشخص بر تغییر رهبری کمیسیون کنونی تلاش کنند.

او گفت، باید از تقلب در انتخابات جلوگیری شود و زمینه نظارت احزاب بر انتخابات تضمین شود. آقای حکمتیار همچنان تأکید کرد که باید انتخابات در وقت تعیین شدۀ آن برگزار شود.

آقای حکمیتار گفت بهتر است جریان ها و طرفهای مختلف دیگر قضایای افغانستان، به جای رقابت های مسلحانه، رقابت های سیاسی سالم را در پیش گیرند و تأکید کرد که او به جای رقابت‌های مسلحانه، رقابت های سیاسی را به پیش خواهد برد.

گلبدین حکمتیار در صحبت های امروزش تأکید کرد که سران افغانستان باید از طریق تفاهم به راه حل ختم بحران در افغانستان فکر کنند. او گفت، در کنار مردم خود ایستاده است و نگران اوضاع کنوی و مردم می‌باشد.

حکمتیار در پاسخ به سوالی در مورد کنار نرفتن عطا محمد نور از سمت ولایت بلخ گفت که در رابطه به این جنجال‌ها حرفی ندارد و این مساله مربوط به حکومت و آقای نور است. او گفت “متاسفانه برخی از احزاب به جای تفاهم دست به تقابل زده و این به نفع افغانستان نیست.”

آقای حکمتیار گفت حکومت مرکزی افغانستان یک حکومت قوی است و نباید این حکومت تضعیف گردد. او همچنان از رسانه‌ها انتقاد کرد که در بسیاری موارد به گفتۀ او منافع ملی را زیر سوال می‌برند. آقای حکمتیار اما تأکید کرد که باید رسانه‌ها در نشرات شان منافع ملی را در نظر بگیرند.

ایران جنگ‌جویان داعش را به افغانستان انتقال می دهد

آقای حکمتیار در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت، که هشتاد زندانی این حزب تا حالا آزاد شده است و قرار است ۹۱ زندانی دیگر حزب او، به زودی آزاد شوند.

آقای حکمتیار در حالی از آزادی زندانیان این حزب خبر می‌دهد که هفته جاری امرالله صالح مدعی شده بود از میان بازداشت شدگان گروه داعش در هفته‌های اخیر، ۲۰ تن داعشی آن از وابستگان آقای حکمتیار اند.

هر چند این ادعا با واکنش سخنگوی این حزب رو به رو شد، اما آقای صالح بار دیگر تأکید کرد که او حاضر است در این مورد اسناد ارائه کند که حکمتیار شخصاٌ به برخی از مقام‌های امنیتی زنگ زده و خواستار آزادی این افراد شده است.

امروز اما گلبدین حکمتیار، ایران را به حمایت از گروه داعش در افغانستان و انتقال جنگ‌جویان این گروه از عراق و سوریه به افغانستان متهم کرد. حکمتیار گفت، شماری از جنگجویان داعش در افغانستان سوری و عراقی هستند که از طریق ایران به افغانستان آمده اند.

او گفت با طالبان در تماس است و تلاش دارد که این گروه نیز به روند صلح افغانستان یک‌جا شود.

آقای حکمتیار همچنان از این که احزاب دیگر با طرح او در ابتدا مخالف نبوده و بعدا مخالف شده اند شکوه کرد و گفت در هفته آینده احزابی که طرح او را رد کرده اند را معرفی خواهد کرد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی