در حمله انتحاری شب گذشته در کابل ۱۳ پولیس کشته شدند

۱۵ جدی ۱۳۹۶ هشدار

در حمله انتحاری شب گذشته در کابل، سیزده پولیس ضد آشوب کشته شده و ۱۶ پولیس دیگر زخمی شده اند. وزارت داخله می‌گوید که در این حمله دو غیر نظامی نیز زخمی گردیده اند.

این حمله شام روز گذشته، هنگامی رخ داد که پولیس ضد آشوب در تلاش پراکنده ساختن اعتراض کننده‌گان بود و به گفته جنرال سالم احساس سرپرست فرماندهی پولیس کابل، حمله کننده از داخل اعتراض کنندگان بیرون شده و پولیس را هدف قرار داده است.

سرپرست فرماندهی پولیس کابل می‌گوید:” سه جهت از سوی پولیس کور (مسدود) بود و حمله کننده از سمت اعتراض کنندگان که در کنترول پولیس نبود، وارد شد و متاسفانه متاسفانه پولیس را هدف قرار داد که تلفات زیادی به پولیس قهرمان وارد شد. هنوز نمی دانیم که کی و چگونه این فرد به آن جا رساند.”

این مرگ‌بار ترین حمله در کابل در جریان هفته جاری بود که داعش مسوولت آن را به عهده گفته است. هفته پیش نیز یک حمله کننده داعش در غرب کابل غیر نظامیان را هدف قرار داد که در آن ۵۰ تن کشته شده و بیشتر از ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند.

حمله شام گذشته به حدی قدرت‌مند بود که صدای آن تا چندین کیلومتر دور تر شنیده شد. این نخستین حمله قدرت مند گروه داعش در سال جدید میلادی در شهر کابل است که تلفات سنگین بر جای گذاشته است.

اعتراض به جمع آوری مواد مخدر

پولیس کابل می‌گوید که آنها از دو هفته به این سو بر اساس یک پلان منظم، در حوزه های هفتم، هشتم، اول و نهم شهر کابل دست به جمع آوری موارد مخدر و فروشندگان مواد نیشه آور زده و تا حالا مقدار زیادی مواد مخدر، مشروباک الکولی، سلاح‌های غیر قانونی را کشف و ضبط کرده و چندین نفر را نیز در پیوند به این کار بازداشت کرده اند.

به گفتۀ پولیس کابل، روز چهار شنبه پولیس مبارزه با مواد مخدر مطابق به قانون با موجودیت دادستان از دادستانی کل، اقدام به جمع آوری مواد مخدر و مشروبات الکولی در ساحه حوزه نهم شهر کابل کردند. پولیس کابل می گوید که آنها در روز اول توانسته اند چندین دکان را به دلیل فروش مواد مخدر و مشروبات الکولی مسدود کرده و مقدار مواد مخدر و مشروبات الکولی را کشف و ضبط کنند.

پولیس کابل می‌گوید که در روز دوم، آنها با مقاومت باندهای مواد مخدر رو به رو شد که در رأس آن کسی به نام حسین قرار داشت. این افراد نخست پولیس را هشدار می‌دهند و سپس به آنها شلیک می‌کنند. در نتیجۀ درگیری میان فروشندگان مواد مخدر و پولیس، یک محافظ سرگروه این باند مواد مخدر کشته شده و خود حسین نیز زخمی می‌گردد.

اقدام پولیس قانونی بوده است

پولیس کابل می‌گوید که  اقدامات آنها برای جمع آوری مواد مخدر و بازداشت فروشندگان مواد مخدر قانونی بوده است. محمد سالم احساس سرپرست فرماندهی پولیس کابل می‌گوید، حسین که سرگروپ این باند در کابل بود، از سال ۱۳۹۴ به این سو، ۹ قرار گرفتاری‌اش از سوی نهادهای عدلی قضایی صادر شده اما تا هنوز آنها موفق به بازداشت این قاچاق‌بر مواد مخدر نشده بود.

روز گذشته نیز نخست افراد مسلح حسین با پولیس درگیر می‌شوند که به کشته شدن یک محافظ او منجر می‌گردد. کشته شدن محافظ او سبب می‌گردد که دیگر طرفداران این باند به جاده بریزند و سرک را به روی رفت و آمد مردم مسدود کنند. در این درگیری یک رنجر پولیس نیز به آتش کشیده شده است.

آقای الماس می‌گوید، پولیس موفق شده است این سرگروپ فروشندگان مواد مخدر را نیز زمانی که از ساحه فرار می کرد بازدشت کند. از او دو میل سلاح نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

حمله انتحاری شام گذشته، نیز پس از آن صورت گرفت که برای سرکوب این اعتراض، پولیس ضد شورش به ساحه رفته و اعتراض کنندگان را محاصره کرده بودند. این اعتراض به پی مسدود شدن ۲۴ دکان فروشندگان مواد مخدر و شراب صورت گرفته است.

هم رسانی