نمایندگان مجلس: حامد گیلانی سخن‌گوی استخبارات پاکستان در افغانستان است

۱۸ جدی ۱۳۹۶ هشدار

روز شنبه حامد گیلانی یکی از اعضای بلند پایه شورای عالی صلح افغانستان مدعی شده که رهبران طالبان در داخل افغانستان زندگی می‌کنند. در حالی که نظر عمومی در افغانستان، منطقه و جهان بر این است که لانه‌ها طالبان و رهبری گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان قرار دارند. آقای گیلانی گفته است که رهبران طالبان نه درکویته، پشاور، کراچی و لاهور بلکه در داخل افغانستان زندگی می‌کنند.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که پس از تلاش‌های بدون وقفۀ حکومت افغانستان سرانجام آمریکا بزرگ‌ترین هم‌پیمان پاکستان نیز به حمایت اسلام آباد از گروه‌های تروریستی به ویژه گروه طالبان انتقاد کرده است. دو روز پیش وزارت خارجه امریکا گفت که کشورش کمک‌های نقدی به پاکستان را به دلیل ادامه ارتباط این کشور با گروه‌های تروریستی و اقدام نکردن بر علیه این گروه، قطع می‌کند.

این اظهارات آقای گیلانی امروز دو شنبه واکنش تند نمایندگان مجلس را نیز برانگیخت. اعضای مجلس نمایندگان گفتند که این مقام شورای عالی صلح بر خلاف‌ تمام ادعاهای موجود نسبت به حضور رهبران و لانه‌های تروریستی در پاکستان، به مثابه سخن‌گوی شبکۀ استخباراتی اسلام آباد ظاهر شده و گفته که رهبران طالبان در خاک افغانستان زندگی می‌کنند.


گیلانی باید به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شود

به گفته اعضای مجلس نمایندگان این اظهارات خلاف منافع ملی افغانستان بوده و شخصی که چنین اظهاراتی داشته باید به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شود. آن‌گونه که اقبال صافی یکی از نمایندگان مجلس گفت، “این اظهارات غیر مسئولانه و خلاف منافع ملی است و کسی که این کار را کرده به ارگانهای عدلی و قضایی معرفی شود تا از او پرسیده شود که یک رهبر جهادی چرا تا این حد وابسته باشد و جاسوسی ملک خود را بکند.” اظهاراتی که به گفته او جهانیان را به این فکر وادار می‌کند که گویا رهبران طالبان در خاک افغانستان اند.

شکیبا هاشمی نمایندۀ دیگر مجلس گفت که قطع کمک‌های آمریکا به حکومت پاکستان نتیجۀ تلاش‌های ۱۵ سالۀ حکومت و مردم افغانستان بود و این مردم افغانستان بودند که برای جهانیان ثابت کردند که لانه‌های طالبان در خاک پاکستان است.

اما به گفته خانم هاشمی مایه تاسف است که معاون مجلس سنای سابق افغانستان امروز سخن‌گوی آی اس آی پاکستان و گروه طالبان می‌شود. به باور خانم هاشمی این‌گونه اظهارات نشان‌دهده ضعف استخبارات افغانستان و معصوم ستانکزی رییس امنیت ملی افغانستان است. به گفته او این مقام شورای عالی صلح با این اظهاراتش حرف‌های وزیر خارجه پاکستان و استخبارات این کشور را تائید کرده است.

خانم هاشمی از مجلس نمایندگان خواست تا معصوم ستانکزی رییس امنیت ملی افغانستان را برای پاسخ‌گوی به این پرسش که رهبران طالبان در خاک افغانستان زندگی می‌کنند یا آن طرف مرز، به این مجلس فرا بخوانند. با این همه به گفته او منافع ملی افغانستان در حاضر واقعا تعریف نشده است و باید در خطوط اساسی سیاست افغانستان منافع ملی به عنوان یک خط سرخ تعریف شود.

از سوی هم به گفته نماینده‌گان مجلس این اظهارات به مثابه توهین مجاهدین به خودشان است. زیرا به گفته آنها، امروز آقای گیلانی از آب، هوا، امتیازات افغانستان و از خون ملت افغانستان تغذیه می‌کنند اما به آی اس آی خدمت می‌کنند.”

گیلانی نماینده طالبان و آی اس آی است

در همین حال لالی حمیدزی نماینده دیگر مجلس در واکنش به اظهارات آقای گیلانی گفت “وقتی حامد ادعا می‌کند که با طالبان دیدن کرده، درست است زیرا بزرگان طالبان خود آن‌ها اند، خپلواک است. آنها هم نمایندگان طالبان اند و هم نماینده آی اس آی. هر کسی که ما را می‌کشد، دشمن ماست.”

آقای لالی افزود که حکومت افغانستان متشکل از چند فرد محدود است که مملکت را به گروگان گرفته اند و مصروف دسیسه سازی اند. به گفته او حکومت اکنون در صدد برکناری جنرال عبدالرازق است، تلاشی که به گفته این نماینده مجلس بجایی نخواهد رسید.

اکبر ستانکزی نماینده دیگر مجلس گفت که اظهارات رهبر کنونی محاذ ملی که بصورت میراثی رهبری این حزب را بعهده دارد خلاف منافع ملی افغانستان بوده زیرا برای تمام جهانیان مشخص است که تروریستان از کجا حمایت می‌شوند و در کجا لانه دارند.

به باور او مشخص نیست که این عضو شورای عالی صلح با توجه به کدام اسناد این اظهارات را مطرح کرده است. در حالی که به گفته او کسانی در افغانستان حضور دارند که مصروف جنگ اند و رهبران شان در بیرون از افغانستان حضور دارند.

با این همه عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان گفت که اظهارات سید حامد گیلانی به صراحت خلاف منافع افغانستان است. به گفته او این کشور به عنوان یک کشور مستقل همواره قربانی تروریزم بوده و مردم افغانستان از این پدیده رنج می‌برند.

رییس مجلس می‌گوید که لانه‌های تروریزم در کشورهای همسایه بوده و این واقعیت بگونۀ است که کسی نمی‌تواند از آن چشم پوشی کند. آقای ابراهیمی تأکید می‌کند که مایه تاسف است که حامد گیلانی به عنوان یک شخصیت جهادی از این واقعیت چشم‌پوشی می‌کند در حالی‌که تمامی افراد باید در اظهارات شان منافع ملی را در نظر گیرند.

نمایندگان مجلس در حالی آقای گیلانی را جاسوس آی اس آی خوانده و خواستار اقدام جدی حکومت در برابر او هستند که امنیت ملی نیز در واکنش به این حرفهای آقای گیلانی گفته است، صحبت‌های گیلانی خلاف غیر مسوولانه و خلاف منافع ملی است و نباید سیاست گران این گونه غیر مسوولانه حرف بزنند.

امنیت ملی تأکید کرده است که رهبران گروه طالبان در آن طرف خط دیورند و در شهرهای بزرگ پاکستان است و این مساله بر همه آشکار است.

جلیل پویا

هم رسانی