پیامد جنگ و ناامنی در هلمند؛ نزدیک به ۱۹۰۰ نفر قربانی و معلول شدند

۱۸ جدی ۱۳۹۶ هشدار

کمیسیون ساحوی حقوق بشر در ولایت هلمند می‌گوید که شمار قربانیان و زخمیان غیر نظامی در این ولایت در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۸۹۵ تن می‌رسد. میزانی که براساس ارقام ارائه شده از سوی این کمیسیون در سال گذشته به ۲ هزار تن می‌رسید. با توجه به آمار قربیانیان و زخمی‌های اسمال، مسئولان می‌گوید که میزان قربانیان غیر نظامی در این ولایت نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

عفیفه معروف رئیس کمیسیون ساحوی حقوق بشر هلمند می‌گوید که اکثر قربانیان غیر نظامی در این ولایت را زنان و کودکانی تشکیل می‌دهند که در انفجارها، جنگ و درگیری‌ها کشته شده اند.

با این همه به گفتۀ رییس کمیسیون ساحوی حقوق بشر در هلمند، میزان قربانیان و زخمی‌های غیر نظامی در سال جاری نگران کننده است. زیرا دو طرف درگیری در نبردهای شان به زندگی افراد ملکی توجه نکرده اند و در کنار آن ماین‌گذاری‌های گروه طالبان و حملات هوایی نیروهای امریکایی نیز سبب قربانی شدن غیر نظامیان شده است.

کودکان بیشترین آمار قربانی و معلولیت را دارند

براساس آمار کمیسیون ساحوی حقوق بشر هلمند، کودکان بیشترین آمار کشته و زخمی ناشی از جنگ و ناامنی را در این ولایت داشتند و در جریان ام‌سال ۲۰ کودک کشته و ۱۴۶۰ کودک دیگر زخمی شده اند.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی این کمیسیون، ۱۸۱ تن از غیرنظامیان کشته و زخمی‌ها در هلمند در سال روان خورشیدی، مرد بودند که ۷۶ تن شان کشته و ۱۰۵ تن دیگر آنان زخمی شده اند. شمار قربانیان و زخمی‌های زن در هلمند به ۲۱۶ تن می‌رسد که ۱۸ تن آنان کشته و بقیه آنان زخمی شده اند.

کمیسیون ساحوی حقوق بشر هلمند، دست‌رسی نداشتن به نقاط دوردست را از مشکلات عمده بر سر راه این کمیسیون در این ولایت می‌دانند و می‌گویند به این دلیل ممکن تلفات غیر نظامیان بیشتر از این باشد که آنها، نتوانسته اند آمار اصلی را به دست بیاورند.

به گفته خانم معروف، تفاوت چندانی در تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ وجود ندارد اما تنها تفاوت سال ۲۰۱۷ نسبت به سال‌های گذشته در میزان تلفات زنان و کودکان است.

کمیسیون ساحوی حقوق بشر هلمند از دو طرف درگیر می‌خواهد که به زندگی افراد غیر نظامی توجه کنند، متعهد به قوانین جنگ باشند و در عملیات‌ها و حملات هوایی زندگی افراد غیر نظامی را در نظر بگیرند.

ثبت ۹۹۱ کشته و زخمی در ریاست کار و امور اجتماعی هلمند

در همین حال ریاست کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین هلمند می‌گویند که از ابتدای امسال تا کنون، ۹۹۱ کشته و معلول در این ریاست ثبت شده است. رییس کار و امور اجتماعی هلمند می‌گوید که در میان کشته شدگان و معلولان سربازان و ماموران دولتی نیز شامل اند.

صدیق الله خالقی رییس کار و امور اجتماعی هلمند به هشدار می‌گوید:” افرادی که به اداره ما ثبت و راجستر شدند، معلول اند و یا اعضای خانواده شان را از دست داده اند. تا هنوز ارقام ما به ۹۹۱ نفر می‌رسد که در اینجا ثبت شده اما این ارقام کلی نیست. میشه که شماری از مردم هنوز نتوانسته باشند خود را و یا نزدیکان خود را ثبت کنند.”

به گفته این مقام محلی هلمند، از آغاز سال روان خورشیدی تاکنون ۴٫۹ میلیون افغانی برای خانواده‌های شهدا و معلولین توزیع شده است. از میان این ۹۹۱ نفر که ثبت ریاست کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین ولایت هلمند شده اند، ۲۹۶ تن شان معلول اند که شامل ۳۰ سرباز نیروهای امنیتی و ۲۶۴ نفر غیر نظامی می‌باشد.

به گفتۀ آقای خالقی، از میان ۶۷۹ نفر کشته شده‌های که ثبت این اداره شده اند، ۱۳۵ نفر آنان غیر نظامی و بقیه ۵۶۲ تن دیگر آن نظامیانی اند که در جریان این سال جان شان را از دست داده اند.

این درحالیست که در سال ۱۳۹۵ خورشیدی ۱۲۲۱ تن کشته‌ و معلول در این ولایت ثبت و راجستر شده که دراین میان ۱۸۱ نفر از کشته شده‌ها افراد غیر نظامی و ۶۶ تن شان نظامیان بودند. از میان معلولان سال گذشته خورشیدی نیز ۵۵۴ تن انان افراد غیر نظامی و ۴۲۰ تن دیگر را نظامیان تشکیل می‌دادند.

بی توجهی طرف‌های جنگ به جان غیر نظامیان

با این همه عبدالمجید آخندزاده، عضو شورای ولایتی هلمند می‌گوید که با توجه به آمار تلفات در سال ۲۰۱۷، جنگ و ناامنی در این سال در این ولایت افزایش داشته است.

این عضو شورای ولایتی نیز، دلیل افزایش تلفات غیرنظامیان را بی‌توجهی طرف‌های درگیر به زندگی غیر نظامیان در ساحات جنگی و هم‌چنان عملیات‌های هوایی می‌داند و تاکید دارد که دولت در هر منطقۀ که عملیات راه اندازی می‌کند به جان و مال مردم دقت بیش‌تر کند.

اما عمر زواک، سخنگوی والی هلمند می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان همواره در عملیات‌های شان به زندگی افراد غیرنظامی بصورت جدی توجه دارند. به گفته او نیروهای امنیتی قبل از عملیات همیشه روی پلانی کار می‌کنند که به زندگی، جان و مال غیر نظامیان در آن آسیب نرسد.

آقای زواک تاکید دارد که دولت مسئولیت‌اش را در قبال زندگی، جان و مال غیر نظامیان در نقاط جنگی رعایت نموده اما او گروه‌های مسلح مخالفان دولت را به بی‌توجهی نسبت به جان و مال غیرنظامیان متهم می‌کند. این در حالی است که گروه طالبان همواره مسئولیت قربانیان غیر نظامی را به دوش دولت می‌اندازد و دولت به دوش طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی