در دور سوم، ۷۵ زندانی حزب اسلامی از بند حکومت رها شدند

۲۱ جدی ۱۳۹۶ هشدار

در سومین دور رهایی زندانیان حزب اسلامی، ۷۵ تن از زندانیان این حزب براساس فرمان رییس جمهور از زندان‌های بگرام و پلچرخی آزاد شدند. رییس ارتباطات محاکم افغانستان در مراسم رهایی این زندانیان گفت که ۳۸ تن از این زندانیان در زندان بگرام و ۳۷ تن دیگر در محبس مرکزی پلچرخی نگهداری می‌شدند.

به گفته او مطابق آنچه در دوسیه‌های این زندانیان درج شده، جرم این افراد شامل جرایم متوسط، حبس دوام و حبس طولانی است و به عنوان مجرمین علیه امنیت داخلی مورد عفو قرار گرفته اند.

نصرالله صفاری، رییس عمومی تطبیق موافقتنامه‌های مشترک دولت و حزب اسلامی می‌گوید که در نخستین دور آزادی زندانیان حزب اسلامی ۵۲ تن، در دور دوم ۱۸ تن و در این دور نیز ۷۵ تن از زندانیان این حزب از بند رها شدند.

عبدالحی فقیری از اعضای حزب اسلامی در مراسم آزادی این زندانیان حزب‌اش گفت که شمار زندانیان حزب اسلامی به ۲ و نیم تا ۳ هزار نفر می‌رسند و آزادی این افراد یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این حزب در موافقت‌نامه صلح با حکومت است. او گفت، این افراد با برگشت به آغوش خانواده‌هایشان گام‌های مستحکمی را در راه صلح و ثبات بر خواهند داشت.

آقای فقیری گفت که قرار بود در این دور نزدیک به ۲۰۰ تن از زندانیان این حزب آزاد شوند؛ اما بدلیل برخی از مشکلات تعداد افرادی که در این دور قرار بود آزاد شوند کاهش یافت. به گفته او هیچ مانعی بر سر راه آزادی زندانیان این حزب وجود ندارد و تنها مشکل در این زمینه رسیدگی به دوسیه‌ها و پروسه اداری است.

این در حالی است که پیش از این نیز شماری از مجرمین امنیت داخلی و خارجی در دوره حامد کرزی رییس جمهور پیشین نیز از زندان‌ها آزاد شده بودند و پیوستن دوباره این افراد به گروه‌های تروریستی و تقویه صفوف جنگ علیه دولت از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مردم افغانستان است.

اکنون نیز ترس از این وجود دارد که این افراد با آزاد شدن، دوباره به صفوف مخالفان دولت بپیوندند. زیرا همین اکنون نیز بسیاری از فرماندهان حزب اسلامی در جبهات جنگ بر علیه دولت افغانستان قرار دارند و در ولایت‌های بغلان، کاپیسا، تخار و چند ولایت دیگر، عملا با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

بصورت نمونه چندی پیش یکی از فرماندهان حزب اسلامی با افراد زیر امرش در همدستی با طالبان قریۀ تبر ولسوالی سنچارک ولایت سرپل را سقوط داد و به این گروه پیوست.

هم رسانی