۲۰۱۷ خونین‌ترین سال برای خبرنگاران افغانستان

۲۱ جدی ۱۳۹۶ هشدار

کمیته مصئونیت خبرنگاران افغانستان می‌گوید که سال ۲۰۱۷ خون‌بارترین سال برای خبرنگاران بوده است. محمد بشیر انصاری، مسئول کمیته مصونیت خبرنگاران در شمال می‌گوید که در این سال بصورت مجموعی ۱۶۹ مورد خشونت و تهدید علیه خبرنگاران و کارمندان رسانۀ در افغانستان به ثبت رسیده است.

به گفته مسئولان این کمیته، از میان این خشونت‌ها، ۲۰ مورد آن قتل، ۶۱ مورد مجروحیت، ۳۲ مورد توهین و بد رفتاری، ۲۳ مورد لت‌و‌کوب، ۱۵ مورد تهدید، ۱۲ مورد بازداشت و ۶ مورد اخراج غیر اصولی خبرنگاران از کار می‌باشد. آماری که به‌گفته مسئولان این نهاد، افزایش ۶۷ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.

 همچنان یافته‌های کمیته مصونیت خبرنگاران نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی مسئولیت بیش‌ترین موارد خشونت نوع قتل و مجروحیت خبرنگاران را به‌عهده دارند و قضیه‌های تهدید، لت‌وکوب و بازداشت که در ردۀ دوم قرار دارند، بیش‌تر مربوط کارمندان حکومتی می‌شود.

آقای انصاری فرهنگ معافیت از مجازات، حمله‌های هدف‌مند گروه‌های تروریستی بر نهادهای رسانۀ و افزایش میزان بی ثباتی و نا امنی در افغانستان را عوامل عمده افزایش خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ میلادی عنوان می‌کند.

 گرچند به گفتۀ آقای انصاری، کارکرد کمیته مشترک مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ بهبود یافته اما جلوگیری از تهدیدات علیه خبرنگاران و رسانه‌ها نیازمند بهبود کار این کمیته در زمینۀ عملی شدن تصمیم‌های این کمیته است.

 با این همه اما خبرنگاران از افزایش حمله‌های مستقیم گروه‌های تروریستی بر رسانه‌ها نگرانی دارند و می‌گویند چنانجه حکومت و نهاد‌های حامی رسانه‌ها جلو خشونت علیه خبرنگاران را نگیرند ادامۀ کار برای آن‌ها دشوار خواهدبود.

در آخرین مورد در حملۀ گروه تروریستی داعش بر خبرگزاری صدای افغان و مرکزفرهنگی تبیان در کابل، یک خبرنگار کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

شکیبا سعیدی

هم رسانی