بیش‌تر از ۲۰۰۰ جنگ‌جوی طالبان در کندز با نیروهای امنیتی می‌جنگدند

۲۱ جدی ۱۳۹۶ هشدار

مقام های پولیس ولایت کندز می‌گویند که بیشتر از دو هزار جنگ‌جوی گروه طالبان در این ولایت با نیروهای امنیتی افغانستان می جنگند. فرمانده پولیس کندز گفته است که در میان این جنگ‌جویان طالبان، شهروندان خارجی از کشورهای ازبیکستان، پاکستان و تاجکستان نیز حضور دارند.

عبدالحمید حمیدی فرمانده پولیس کندز گفته است که هر چند شمار زیادی از جنگ‌جویان این گروه در جریان سال روان خورشیدی در نتیجه حملات نیروهای امنیتی کشته شدند اما هنوز هم بیشتر از دو هزار نفر در این ولایت حضور دارند.

ولایت کندز در شمال شرق افغانستان از ولایت های به شدت ناامن در چند سال اخیر بوده است و گروه طالبان در این ولایت در دو سال گذشته توانستند، دو بار مرکز این ولایت را برای مدتی سقوط داده و در کنترول خود بگیرند.

کندز از ولایت های استراتیژیک برای گروه طالبان است و به گفتۀ منابع استخباراتی، دلیل نا امنی این ولایت مداخله مستقیم پاکستان به دلیل داشتن بندر با کشورهای آسیای میانه است.

این ولایت به دلیل ساختار پیچیده قومی و هم مرز بودن با نقاط ناامن ولایت های تخار و بغلان، همواره به عنوان مرکز گروه طالبان در شمال افغانستان نقش بازی کرده است.

هم رسانی