رییس جمهور افغانستان از اعتراضات پشتون‌های پاکستان حمایت کرد

۲۱ دلو ۱۳۹۶ هشدار

رییس جمهور غنی از اعتراضات پشتون‌های پاکستان حمایت کرده و آن را حرکت صلح آمیز و برضد افراطیت خوانده است. آقای غنی گفته است که این حرکت‌های مدنی تاریخی که هدف اصلی آن، صف‌بندی علیه افراطیت است به اساس ارزش پیش‌آهنگ عدم تشدد با فلسفۀ فخر افغان خان‌عبدالفغار خان ارتباط دارد.

آقای غنی گفته است از جامعه جهانی و جامعه مدنی پاکستان انتظار دارد که این حرکت را حمایت کند. او گفته است که همان گونه که حرکت‌های حقوق‌دانان در پاکستان به نتیجه رسید، امیدوار است که خیزش مدنی در پاکستان تا ریشه‌کن کردن افراطیت هم‌چنان ادامه یابد.

رییس جمهور از رسانه‌ها خواسته است که به خاطر عملی نمودن رسالت خبر رسانی شان و با ارج‌گذاری به اصل بی طرفی، تصاویر واقعی را از جریان اعتراضات کنونی پاکستان به جهانیان ارائه نمایند.

رییس جمهور غنی گفته است:”پس از فاجعه‌های اخیر در کابل، من بالای افغان‌ها و به خصوص به مردم منطقه خطاب کردم که صف تمدن، انسانیت و اسلامیت را از صف تروریزم و وحشت تفکیک نمایند. چنین خیزش‌های مردمی در پاکستان پس از ارائه بیانات اخیر من یک ابتکار عالی است که باید به‌گونۀ اخلاقی از آن حمایت پشتیبانی شود.”

در یک هفته‌ اخیر، هزاران پاکستانی پشتون تبار، در واکنش به کشته شده یک جوان از قبیله بیت الله محسود رهبر پیشین طالبان پاکستان، توسط پولیس کراچی، در چند شهر پاکستان اعتراض ضد حکومتی برگزار کرده اند.

گفته می‌شود که نقیب الله محسود یک فعال مدنی در وزیرستان بود و از سوی راوانوار فرمانده محلی پولیس در شهر کراچی نخست ربوده شده و سپس به قتل می‌رسد.

دادگاه عالی پاکستان تحقیقات‌اش را در این مورد آغاز کرده و ظاهرن تا هنوز حکم بازداشت ۹ نفر به شمول راوانوار فرمانده محلی پولیس پاکستان در کراچی را نیز صادر کرده است.

گفته می‌شود در پیوند به این قتل، تا هنوز ۲۱ افسر پولیس به شمول راوانوار متهم شناخته شده است اند.

در همین حال، روز گذشته شماری از باشندگان کابل نیز در حمایت به اعتراضات پشتون های پاکستان در کابل تظاهرات کردند.

این معترضان شعارهای ضددولت پاکستان سرداده و حمیات خود را از پشتون‌های پاکستان اعلام کردند. آن‌ها خواستار رسیدگی مردم پشتون پاکستان به حقوق شان شدند.

کراچی با بیش از ۱۵ میلیون جمعیت پایتخت ایالت سند است. جمعیت اردو زبان در کراچی بیشتر است، اما پس از عملیات نظامی در نواحی قبیله‌ای شمال غرب پاکستان، شمار پشتون‌های این شهر افزایش یافته است.

گفته می‌شود که با ادامه اعتراضات در اسلام آباد، شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان با معترضان دیدار کرده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی