گفتگوی دو روزه‌ای کابل-اسلام‌آباد، بی‌نتیجه پایان یافت

۲۲ دلو ۱۳۹۶ هشدار

پس از دو روز گفتگو میان مقام‌های وزارت خارجه افغانستان و پاکستان، دو طرف به هیچ نتیجه‌ی مشترک دست نیافتند.

گفتگوهای کابل-اسلام‌آباد در ادامۀ برنامه عمل مشترک میان دو همسایه برگزار شده بود که در آن، دو طرف برای بهبود روابط کابل و اسلام آباد، روی موضوعات سیاسی، امنیتی، مهاجران و شماری موضوعات مهم دیگر گفتگو کردند.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان، پس از پایان این گفتگوها در یک نشست خبری کابل حضور یافت و گفت که این دور گفتگوها بدون نتیجه پایان یافت و هیچ تصمیم روشنی در مورد ادامۀ این گفتگوها گرفته نشد.

او در مورد چرایی بی‌نتیجه بودن این گفتگوها گفت که برخلاف انتظار کابل و مدارکی که در پیوند به رویدادهای تروریستی پسین در افغانستان به اسلام‌اباد تحویل داده شده بود، از جانب اسلام‌آباد هیچ اقدام عملی در این مورد صورت نگرفته بود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت:”هنگامی که در بخش دیگر برنامه عمل مشترک که در مورد اقدامات عملی پاکستان در زمینه خواست‌های افغانستان بود رسیدیم، از جانب این کشور هیچ پیشرفتی صورت نگرفته بود. درخواست‌هایی که به گونه‌ای مستدل فرستاده بودیم، پاسخ روشن و مستدل از جانب پاکستان نگرفتیم؛ از همین‌رو، هیچ تصمیمی گرفته نشد.”

شکیب مستغنی در این نشست تاکید کرد که افغانستان در این گفتگوها خواهان مبارزۀ بدون تفکیک پاکستان برضد گروه‌های تروریستی شده بود و نیز از اسلام‌آباد خواسته شده بود تا در برابر پناهگاه‌ها و نیز شفاخانه‌هایی که این تروریستان را در آنسوی خط دیورند درمان می‌کنند اقدام صورت گیرد.

خواست‌هایی که از جانب پاکستان پذیرفته نشد و در نتیجه، گفتگویی دیگر میان دو همسایه‌ای که تاریخ دشمنی‌شان پررنگ تر از تاریخ دوستی‌شان است، بی‌نتیجه پایان یابد.

حالا که پاکستان بیش از هر زمان دیگری زیر فشار جامعه جهانی به ویژه امریکا قرار گرفته است، روشن نیست باوجود شکست این گفتگوها، کابل بازهم علاقمند گفتگو با این همسایه‌ای که تنها در شعار بسنده می‌کند خواهد بود و یا روش و رویکرد تازه‌ای را در پیش می‌گیرد.

زکریا حسنی

هم رسانی