وزار داخله: در یک هفتۀ اخیر ۲۰۴ تروریست در افغانستان کشته شدند

۲۴ دلو ۱۳۹۶ هشدار

وزارت داخله می‌گوید در یک هفته‌ای اخیر، ۲۰۴ تروریست در افغانستان در عملیات نیروهای امنیتی کشته شده و ۶۲ جنگ‌جوی دیگر گروه‌های تروریستی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

سخن‌گوی وزارت داخله گفته است که این افراد در جریان ۱۰۷ عملیات ضد تروریستی در نقاط مختلف افغانستان کشته شده و ۹۶ تن دیگر همچنان در این مدت زخمی گردیده اند.

نجیب دانش سخن‌گوی وزارت داخله روز گذشته گفته است که پلان عملیاتی شهر کابل نیز در حال اجرا است و برای تأمین بهتر امنیت باشندگان کابل تلاش‌های جدی ادامه دارد.

در کنار این، وزارت داخله از معرفی ۹۴ جنرال و افسر ارشد وزارت داخله در ارتباط به ۱۲۵ پرونده فساد و استفاه از صلاحیت وظیفوی به دادستانی کل نیز خبر می‌دهد. ضیا کوهستانی رییس تفتیش وزارت داخله می‌گوید در میان افرادی که به دادستان معرفی شده اند، چهار جنرال و ۹۰ افسر ارشد دیگر این وزارت شامل اند.

آقای کوهستان می‌گوید که این ۱۲۵ پرونده پس از بررسی ۵۴۰ مورد اتهام فساد از سوی وزارت داخله در جریان شش ماه گذشته، به عنوان پرونده‌های قابل تعقیب در نهادهای عدلی و قضایی افغانستان شناخته شده است.

این اقدام تازه‌ای وزارت داخله پس از آن صورت می‌گیرد که هفته پیش وزیر داخله در یک اقدام نادر، شماری از افسران و آمرین ریاست ترافیک را به دلیل فساد و استفاه از صلاحیت از وظیفه برکنار کرده و به دادستان معرفی کرد.

حدود یک ماه پیش، یک جنرال ارشد این وزارت به اتهام گرفتن صد میلیون افغانی رشوت از سوی اداره جرایم سنگنین مباره با فساد اداری بازداشت شده بود.

وزارت داخله به دلیل فساد گسترده‌ای که در آن وجود دارد، مورد انتقاد جدی مردم است و رییس جمهور غنی نیز این وزارت را قلب فساد خوانده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی