بیشتر از ۲۵ جنگ‌جوی گروه داعش در جوزجان کشته شدند

۱۰ حوت ۱۳۹۶ هشدار

مقام‌های محلی در ولایت شمالی جوزجان گفته اند که در نتیجه یک انفجار در یک مرکز گروه داعش، شماری از افراد این گروه کشته شدند. این رویداد پس از انفجار یک واسکت آماده انتحاری در میان افراد این گروه رخ داده است که قرار بود از آن در حمله بر ادارات امنیتی در ولسوالی درزآب این ولایت استفاده شود.

پولیس ولایت جوزجان گفته است که گروه داعش دو روز پیش می‌خواستند، مرکز ولسوالی درزآب و مراکز امنیت ملی و ارتش در این ولسوالی را هدف قرار بدهند اما این حمله گروه داعش از سوی نیروهای امنیتی خنثا شده و در حملۀ پیش‌گیرانه که سبب انفجار یک واسکت انتحاری شده است، شمار زیادی از اعضای خارجی و داخلی این گروه کشته شدند.

سلام وطندار به نقل از سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی درزآب نوشته است که ۱۰ داعش ازبیکستان، ۶ داعش تاجیکستانی و ۲ داعش فرانسوی در میان کشته شده‌گان این گروه می‌باشند.

پیش از این هشدار با استناد به اسنادی امنیتی شورای امنیت ملی در یک گزارشی گفته بود که گروه داعش پلان عملیات گسترده بر مرکز ولسوالی درزآب ولایت جوزجان را دارند. چیزی که اکنون مقام‌های امنیتی این ولایت نسبت به آن ابراز نگرانی کرده و گفته اند که جنگ‌جویان این گروه در چند صد متری مرکز ولسوالی درزآب رسیده اند.

چندماه پیش و پس از شکست گروه داعش در سوریه و عراق، مقام‌های محلی این ولایت ادعا کردند که شماری از داعشیان الجزایری و فرانسوی به ولسوالی درزآب ولایت جوزجان آمده اند و سرگرم آموزش دادن به دیگر جنگ‌جویان این گروه هستند. گفته می‌شود اعضای الجزایری و فرانسوی این گروه احتمالن از کشورهای سوریه و عراق به افغانستان آمده اند.

شمال افغانستان از جمله، ولایت‌های جوزجان، سرپل و بدخشان از مدتی به این سو محل فعالیت‌های گسترده گروه داعش شده است و باورها بیشتر بر این است که این گروه برای راه یافتن به کشورهای آسیای میانه از ولایت‌های شمالی افغانستان استفاده می‌کند.

حضور تروریستان خارجی در افغانستان که در کنار جنگ‌جویان طالب و داعش با سربازان امنیتی افغانستان می‌جنگند، حرف تازه‌ای نیست. پیش از این نیز گزارش‌های زیادی در مورد حضور جنگ‌جویان چچنی، ازبیکستانی، عربی، تاجیکی در میان طالبان و داعشیان به نشر رسیده بود.

به تازه‌گی نیروهای ویژه ارتش افغانستان در ولایت جنوبی هلمند، شب گذشته یک شهروند آلمانی را که از هشت سال به این سو در ولایت هلمند برای طالبان بمب ساخته است بازداشت کردند. مقام های امنیتی در هلمند گفته اند که این فرد را از یک مرکز ساخت بمب طالبان در ولسوالی گرشگ بازداشت کرده اند.

عمر زواک سخن‌گوی والی هلمند نیز می‌گوید که یکی از بازداشت شده‌گان شهروند آلمان است و از چند سال به این سو با گروه طالبان همکاری داشته است.

این عضو آلمانی گروه طالبان در منطقه حیدرآباد ولسوالی گرشگ از سوی کوماندوهای ارتش افغانستان بازداشت شده است. در این عملیات، مقدار مهمات و تجهیزات این گروه نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

نیروهای امنیتی همچنان گفته اند که در این عملیات، پنج طالب دیگر را کشته اند و تصاویری نیز از افراد کشته شده منتشر کرده اند.

هم رسانی