در حمله طالبان در ولایت فراه ۱۸ سرباز و کوماندو کشته شدند

۱۹ حوت ۱۳۹۶ هشدار

در درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در منطقه تودن‌کان فرارود ولسوالی بالا بلوکولایت فراه، ۱۸ سرباز ارتش کشته شدند. فرید بختور رییس شورای ولایتی فراه تأیید می‌کند که این سربازان در نتیجه حمله گروه طالبان کشته شدند.

آقای بختور به هشدار می‌گوید، بر علاوه این افراد سه سرباز دیگر به دست گروه طالبان اسیر نیز شده اند. هر چند گزارش ها از ولایت فراه حاکیست که در این درگیری شماری از کوماندوهای ارتش نیز کشته شده اند، اما رییش شورای ولایتی فراه در این مورد چیزی نمی‌گوید.

طالبان با پخش تصاویری از چند میل سلاح کوماندو گفته اند که این گروه در این حمله دست آوردهای گسترده‌ای داشته اند.

پیش از این منابعی در ولایت فراه به هشدار گفته بودند که یک تولی کوماندو که حدود ۳۰ نفر بودند روز گذشته در ساحه فرارود ولسوالی بالابلوگ ولایت فراه، ارتباط شان با مرکز فراه قطع شده و نیروهای امنیتی پس از جستجو در این منطقه، جسد پنج تن از این نیروها را پیدا کرده اند.

یکی از سربازان کوماندو که خود را به پولیس امن و نظم عامه رسانده گفته است که پس از حمله گروه طالبان هیچ اطلاعی در مورد بقیه همکارانش ندارد که با چه سرنوشتی روبه‌رو شدند.

روز گذشته عملیات مشترکی در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه بر علیه جنگ‌جویان گروه طالبان آغاز شده بود، اما از طرف شب بقیه نیروها محل را ترک کردند و تنها سربازان ارتش و کوماندو در این محل باقی مانده اند.

آقای بختور می‌گوید گروه طالبان ساعت هشت شب گذشته دوباره به این سربازان حمله می‌کنند و نیروهای امنیتی به دلیل تقسیم شدن به دو گروه، تلفات می‌بینند.

رییس شورای ولایتی فراه همچنان تأکید دارد که در این درگیری حدود ۲۵ جنگ‌جوی طالب نیز کشته شده اند و در پی حملات هوایی یک بمب به یک خانه مسکونی نیز اصابت کرده است.

دولت وزیری سخن‌گوی وزارت دفاع کشته شدن چهار کوماندو را در این درگیری تأیید می‌کند اما در مورد شمار زخمی‌ها و بقیه سربازان که از آنها خبری در دست نیست، چیزی نمی‌گوید.

با این حال، منابع محلی در ولایت فراه به خبرنگار هشدار گفته اند که جسد پنج کوماندو که در حملات گروه طالبان کشته شده اند به دست آنها رسیده است. این منابع همچنان از ناپدید بودن ۲۰ سرباز و کوماندو در این منطقه خبر می‌دهد.

ولایت فراه در غرب افغانستان از ولایت‌های به شدت ناامن است و گروه طالبان در دو سال اخیر در این ولایت حضور و قدرت گسترده به دست آورده اند.

این گروه در سال جاری چندین بار با حملات تهاجمی به مرکز ولایت فراه چندین بار این ولایت را تا مرز سقوط به پیش بردند. در پی افزایش ناامنی‌ها در این ولایت، داکتر عارف شاه جهان والی پیشین این ولایت از سمتش استعفا داد و به کابل برگشت.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی