Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
دانش آموزان لیسه نسوان مرکزی در شهر لشکرگاه مسموم شدند |

دانش آموزان لیسه نسوان مرکزی در شهر لشکرگاه مسموم شدند

۱۳ حمل ۱۳۹۷ هشدار

مسوولان معارف و صحت در ولایت جنوبی هلمند از مسموم شدن دانش آموزان دختر یک لیسه در شهر لشکرگاه خبر می‌دهند. این دختران جوان و نوجوان دانش آموزان صنف دهم لیسه نسوان مرکزی در شهر لشکرگاه هستند که لحظات پیش مسموم شده و به شفاخانه مرکزی این ولایت انتقال یافته اند.

داودشاه صفاری رییس معارف ولایت هلمند به هشدار می‌گوید، حدود ۲۲ دانش آموز و استاد لیسه نسوان مرکزی بودند، امروز در داخل صنف مسموم شده و به شفاخانه انتقال یافته اند. آقای صفاری می‌گوید احتمال افزایش این آمار وجود دارد، زیرا نخست یازده دختر مسموم شده بودند.

رییس معارف ولایت هلمند همچنان تأکید دارد که این دختران هیچ چیزی در مکتب نخورده اند و تنها بوی گاز را در داخل صنف شان حس کرده اند.

نیروهای امنیتی تحقیقات شان را در این زمینه آغاز کرده اند تا سرنخی اگر بتوانند پیدا کنند. گلی خان آمر امنیت پولیس هلمند به هشدار گفت که تیم بررسی آنها به مکتب رفته اند و بعد از بررسی های شان مشخص خواهد شد که دختران چگونه و توسط چه کسی مسموم شده اند.

هنوز دلیل این مسمومیت معلوم نیست. مقام های شفاخانه شهر لشکرگاه می‌گویند وضعیت صحی این دانش آموزان خوب است و قابل نگرانی نیست.

داکتر امین الله عابد رئیس صحت عامه هلمند می‌گوید که وضعیت صحی دختران خوب است و به لحاظ تنفسی این دختران هیچ مشکلی ندارند. او می‌گوید هنوز مشخص نیست دلیل مسمومیت چه بوده است و آزمایش‌های شفاخانه در این مورد جریان دارد.

پیش از این در سال‌های گذشته دانش آموزان دختر در ولایت های هرات، بلخ، تخار، بامیان، و کابل همواره مسموم می‌شدند. سال گذشته دانش آموزان یک مکتب در ولایت پروان نیز مسموم شده بودند.

مسوولان همواره دلیل مسموم شدن دختران را در مکاتب، پخش شدن مواد سمی از سوی افراد ناشناس عنوان کرده اند اما تا هنوز دلیل اصلی این کار مشخص نشده است که کدام گروه‌ها پشت سر این رویدادها هستند.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی