وزارت دفاع: در حملۀ نیروهای ارتش در ولای کندز رهبران طالبان کشته شدند

۱۴ حمل ۱۳۹۷ هشدار

حمله هوایی نیروهای ارتش که روز دوشنبه (۱۳حمل) بر یک مسجد در منطقه دفدانی ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز انجام شد، دها تن را کشت. در این حمله که افرادی زیادی به‌شمول افراد وابسته‌به گروه طالبان کشته و زخمی شدند. این رویداد واکنش‌های گونه‌گونی در پی داشت.

وزارت دفاع افغانستان اکنون کشته شدن غیر نظامیان در این حمله را نمی‌پذیرد و می‌گوید که در این محل گروه طالبان و رهبران کلیدی این گروه رژه می رفتند و تمامی کشته شده‌گان اعضای گروه طالبان هستند. محمد رامنش سخن‌گوی این وزارت می‌گوید، این حمله بر یک مدرسه دینی که شماری از سردسته‌های کلیدی گروه طالبان از مناطق مختلف ولایت‌های کندز و تخار در آن جمع شده بودند صورت گرفته است.

آقای رادمنش افزوده است در کنار این، برگزاری مراسم فراغت شماری از جوانان از این مدرسه که برای تقویت جبهه‌ی انتحار آموزش دیده بودند و  روی حملات بعدی شان در ولایت‌های کندز و تخار برنامه‌های ریزی می‌کردند، در جریان بود.

در همین حال برخی منابع محلی در ولایت کندز و باشنده‌گان این ولایت از کشته شدن شماری از غیر نظامیان در پی این حمله نیز خبر داده اند.

مسوولان محلی ولایت کندز کشته شدن شماری از افراد غیر نظامی در این حمله را تایئد کرده و در خبرنامه‌ای که امروز سه شنبه(۱۴حمل) دفتر مطبوعاتی این ولایت به رسانه‌ها فرستاده، آمده است: ” به اساس راپورهای کشفی و استخباراتی نهادهای امنیتی کشور، در مربوطات ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز حمله هوایی صورت گرفت که در نتیجه این حمله به‌شمول مخالفین مسلح دولت، متاسفانه تعدادی از هموطنان ملکی شهید و مجروح شدند.”

 در خبرنامه ولایت کندز از تعداد کشته شده‌گان غیر نظامی در این رویداد آمار مشخص ارایه نشده است؛ اما مسوولان محلی این ولایت تاکید کرده اند: “جهت روشن شدن این قضیه هیأت متشکل از نهادهای امنیتی، ملکی، اعضای شورای ولایتی و متفنذان را تعیین و به آنان وظیفه سپرده اند، تا چگونگی تلفات افراد ملکی در این رویداد را به صورت دقیق و همه جانبه بررسی و نتایج آن را روشن نماید.”

مسجدی که در منطقۀ دفدانی ولسوالی دشت ارچی بر آن حمله صورت گرفته، در کنترل گروه طالبان است. پس از این حمله نام‌های شماری از سردسته‌های کلیدی گروه طالبان به رسانه‌ها درز کرد که گفته می‌شود، آنان در پی این حمله هوایی در این مسجد کشته شده اند.

 این فهرست شامل، مولوی بریال عضو شورای کویته، مولوی شاهد الله، رییس کمیسیون نظامی طالبان در دشت ارچی، مولوی ممتاز، فرمانده قطعۀ سرخ طالبان در دشت ارچی، مولوی حمید الله، رییس کمیسیون نظامی طالبان در کندز، قاری عماد از برجسته ترین سردسته‌های طالبان در کندز، عبدال‌مالک مخلص یکی از دیگر از سردسته‌های طالبان در بغلان و شماری دیگر از سردسته‌های این گروه در تخار و نیروهای “قطعه‌ی سرخ” طالب می‌شوند که در حمله بر این مسجد کشته شده اند.

 تصاویری که پس از این حمله در رسانه‌ها نشر شد، نشان می‌دهد که بر بام این مدرسه پرچم گروه طالبان بر افراشته شده و همچنان نوار تصویری که در رسانه‌های اجتماعی از جریان برگزاری این محفل نشر شده ترانه‌های طالبان است که ابیات آن بیشتر از “عملیات منصوری و فدائیان” گروه طالبان می‌گوید.

در طی چند سال گذشته که گروه طالبان فعالیت‌های خود در شمال کشور به ویژه در ولایت کندز را گسترش داده اند، بیشترین منبع سربازگیری این گروه مساجد و مدارس دینی گفته می‌شود.

ولایت کندز دوسال پیش به دست گروه طالبان سقوط کرد، منابع محلی آن زمان گفته بودند که طالبان بیشتر استفاده را در سقوط کندز از مساجد و مدارس دینی نموده اند.

بر بنیاد گزارش‌ها صدها تن از طلبه‌های مدارس دینی در کندز با افراد گروه طالبان یکجا شده و ولایت کندز را به تصرف خود دراوردند.

گزارش‌های از تعداد تلفات حمله هوایی روز گذشته ارتش که بر این مسجد در منطقه دفدانی ولسوالی ارچی کندز انجام شده، متفاوت است. برخی از اعضای شورای ولایتی این ولایت و باشنده‌گان محل در گفت‌وگو با رسانه‌ها مدعی شده اند که بیشتر از ۲۰۰ تن در این حمله کشته و زخمی شده اند، اما مسوولان وزارت دفاع تاکید دارند که بیشتر کسانی که در این مدرسه جمع شده و در این حمله هوایی کشته و زخمی شده اند، یا طالب بوده اند و یا  این که از حامیان گروه طالبان بوده اند.

حامد سیفی، فرمانده عملیاتی ارتش در ولسوالی دشت ارچی، گفته است به اساس اطلاعات استخباراتی آنان قطعۀ سرخ طالبان را در این مسجد هدف قرار داده اند که حدود ۶۰ تن از افراد گروه طالبان به‌شمول ۹ سردسته‌های کلیدی این گروه در این حمله کشته شده اند.

انعام‌الدین رحمانی، سخن‏گوی پولیس کندز، نیز‌‎ کشته شدن، ملا بریالی یک عضو شورای کویته گروه طالبان در این حمله به اضافه ۹ سردسته دیگر این گروه را در پی این حمله هوایی تائید کرده است.

 ذبیح الله مجاهد فردی که خود را سخن‌گوی گروه طالبان معرفی می‌کند، گفته است که کشته شده‌گان این رویداد همه غیر نظامیان هستند و هیچ کس از افراد و سران این گروه در این مسجد حضور نداشته اند.

جاوید روستاپور

هم رسانی